Skocz do zawartości

    Zamknięty Podpięty CSKatowice 2023


    Ogen Dogen
     Udostępnij

    Rekomendowane odpowiedzi

    • Cała zawartość 10
    • Temat został założony
    • Ostatnia odpowiedź

    Top użytkownicy w tym temacie

    Najpopularniejsze posty

    Od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie napisanie takiego ogólnego tematu na temat sytuacji sieci jak w 2021, ale jakoś nie mogłem się tego zebrać.   Jak wielokrotnie podkreślałem, projekt

    Chodzą pogłoski (i na to też się zapowiada), że wraz z wyjściem pełnej wersji CS2, CSGO przestanie istnieć. Podobno też gra na source2 ma być lepiej zoptymalizowana względem zwykłego source, na co oso

    Jak dla mnie, trzeba zaryzykować i skupić się na serwerach csgo. Aktualnie radzą one sobie bardzo dobrze. Jak wejdzie csgo2 to, wtedy będziemy się martwić co i jak.  Serwerów 1.6 nie ma co reakty

    Od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie napisanie takiego ogólnego tematu na temat sytuacji sieci jak w 2021, ale jakoś nie mogłem się tego zebrać.

     

    Jak wielokrotnie podkreślałem, projekt ten 10 lat temu (a niebawem 11lat temu!) nie powstał dla pieniędzy, fejmu czy zaspokojenia ego, ale z zwykłej zajawki, pewnego hobby i zainteresowania prowadzenia tego typu projektów. Wtedy jeszcze byliśmy z @ cajmert zwykłymi szczylami i niewiele rozumieliśmy, ale z czasem zauważyłem jak ważna jest współpraca w administracji oraz społeczność oraz to że de facto to gracze tworzą sieć serwerów. Zawsze byliśmy bardzo otwarci na komunikacje z graczami i staraliśmy się prowadzić serwery w takim kierunku jaki Wy chcieliście, nawet jeżeli nie zawsze nam się to osobiście podobało. Chciałbym, żeby i tak było tym razem. Chciałbym żebyście się wypowiedzieli jak widzicie przyszłość sieci oraz być może czy w ogóle widzicie. Obecnie wszystko wygląda bardzo słabo, nie pomaga do tego również lato za oknem przez co niechętnie spędzamy czas przed monitorami. Jeszcze zanim zabierzecie głos to przeczytajcie dalszą część, aby mieć pełen obraz sytuacji 🙂

     

    Po pierwsze serwery 1.6. Prowadzenie serwerów 1.6 w 2023 jest cholernie trudne. Nawet nie dlatego, że mamy dziś CSGO i multum innych, lepszych, nowszych gier. Przede wszystkim jest to kosztowne, reklamy obecnie kosztują majątek i dają bardzo słaby efekt. Trzeba by naprawdę przeznaczyć kilka tysięcy złotych miesięcznie aby utrzymywać liczbę graczy na przyzwoitym poziomie przez cały dzień. Próbowaliśmy już różnych stron z reklamami, zaczynając od setti po różne zagraniczne serwisy. Jest to moim zdaniem jeden z głównych powodów dlaczego nasze serwery są opustoszałe. Ciężko coś stworzyć bez tej startowej bazy graczy. CSKatowice dodatkowo ma ten problem, że od zawsze przyciągaliśmy skillowych graczy, zarówno na PB jak i na DD2. Pod nich też były tworzone serwery. VIP'y zawsze były skromne, nie było zbyt wiele ułatwień. Mimo to ci lepsi gracze nie zachęcali nowych aby dołączali do naszej społeczności. Wcale im się nie dziwie, kiedy wchodząc na nowy serwer dostajesz baty, admin nie reaguje, bo wie że gracz jest czysty a ty się wściekasz, bo jesteś przekonany o jego czitach. Alternatywą byłoby zrobić serwery pay2win. Osobiście bardzo ubolewam nad tym, ale nie widzę przyszłości dla 1.6. Ubolewam, bo 1.6 zawsze sprawiało mi najwięcej frajdy oraz fascynowało mnie to jakie możliwości modyfikacji gry daje AMXX.

    Na ten moment zostawiłbym jedynie serwer paintball, ale już bez reklamy, jako że jeszcze od czasu do czasu ktoś tam pogrywa. Natomiast DD2 jest do wyrzucenia. Jeszcze przez jakiś czas go utrzymywaliśmy, ponieważ dostawałem sygnały od @ cajmert (mamy ze sobą bardzo dobry kontakt) i jednego z dawnych opiekunów, że chcieliby go reaktywować. Jak widać na chęciach się skończyło... 🙃

    Męczą mnie również sytuacje, które przez ostatni rok, dwa się często powtarzały. Przyjmowaliśmy nowego opiekuna serwera z wielkim zapałem, ja inwestowałem w niego kilka godzin aby przekazać całą potrzebną wiedzę w skompresowany, opracowany i jak najbardziej przyzwoity sposób, po czym taki opiekun nawet nie kiwnął palcem w kierunku serwera.

    A co wy myślicie o scenie 1.6? Jako całej oraz w kontekście naszej sieci?

     

    Jak każdy pewnie widzi, naszym głównym i w zasadzie jedynym motorem napędowym obecnie jest serwer CSGO Only Mirage. W tym kierunku też chcielibyśmy iść, bo skoro 1.6 raczej odpada to zostaje CSGO. Tutaj co prawda nasza wiedza i doświadczenie nie jest tak bogate jak w 1.6, ale udało nam się stworzyć całkiem przyzwoity serwer. Co prawda nie ma tutaj aż takich możliwości modyfikacji jak w 1.6, ale dużym plusem w CSGO jest to, że da się rozkręcić serwer bez większych nakładów finansowych na reklamę. Społeczność jest cały czas żywa. Myśleliśmy nad kolejnymi serwerami Only Mirage wzorem innych sieci lub inne popularne mody typu areny, ponieważ na to jest po prostu popyt. Największą niedogodnością jest to, że czasami update Valve coś zepsuje i trzeba czekać na społeczność SourceMod aż to załata.

    Natomiast, obserwujemy bacznie rozwój CS2. O ile sama gra wygląda bardzo obiecująco dla graczy (a dla mnie osobiście rozwiązuje wszystkie mankamenty których nie nawidzę w CSGO) to dla nas jako sieci jak i zapewne i innych sieci powinna zapalić się czerwona lampka. Co będzie z serwerami społeczności CSGO? Czy razem z aktualizacją z dnia na dzień będą do wyrzucenia? Czy może będą w jakimś kształcie również w CS2? Przecież wszyscy się rzucą na mecze rankingowe i oficjalne serwery. Nawet jeżeli, to pamiętajcie że gra będzie działać na nowym silniku co oznacza, że wszystkie pluginy i modyfikacje stworzone przez te lata przez społeczność lecą do kosza i będą musiały być przepisane na nowo. Trzeba brać również pod uwagę, że Valve zawsze miał gdzieś serwery społeczności i potrafił uziemiać je na kilka dni swoimi zmianami bez żadnych uprzedzeń. Zatem raczej będzie to dla nich najniższy priorytet.

    Co myślicie o scenie CSGO i przyszłości u nas? Co myślicie o CS2?

     

    Wracając do spraw sieciowych to jest jedno pole na którym się rozwijamy i jest to forum, które cały czas ewoluuje i jest rozbudowywane. Oczywiście jest to zasługa tylko i wyłącznie @ wtrxgod , za co ogromnie mu dziękujemy 🙏. Forum jest ważne, bo jest to nasza wizytówka i często jest pierwszą rzeczą, którą widzą ludzie. Natomiast trzeba pamiętać, że naszym ostatecznym celem jest zachęcenie ludzi do gry. Odnośnie aktywności na forum to widzę jeszcze szansę w redakcji, która kiedyś potrafiła rozbujać całe forum. Tylko, że do tego potrzebne są osoby, które chcą się angażować i są kreatywne. Dobrze funkcjonuje również serwer TS3, prowadzony przez @  Fifat. i @  Wika . Serwer Discord jest u nas w zasadzie tylko dodatkiem i nie mam większych planów wobec niego, ale możecie zgłaszać swoje propozycje jeżeli jakieś macie.

    Chciałbym również przy okazji wyjaśnić zamieszanie jakie powstało wokół awansu @ MOKRY LUCKY LUCK . Postanowiłem go awansować, ponieważ już od pewnego czasu jest on moim zdaniem głównym motorem napędowym sieci. Pomagał mi wielokrotnie w różnych sprawach na sieci, załatwiał nowe współprace, pozyskiwał nowych opiekunów i sponsorów, ogarniał serwer PB i wiele innych. Poza tym mieliśmy się okazję spotkać na żywo. Jest od jakiegoś czasu moją prawą ręką. Moim zdaniem jak najbardziej zasługuje na tą rangę, lecz może dla co niektórych wyglądało jakbym gdzieś na boku nadał mu tą rangę, ponieważ nie było żadnego tematu informacyjnego. Nie ma żadnego powodu dlaczego nie powstał temat. Po prostu mi to umknęło i tyle. Mimo wszystko w obecnej sytuacji postanowiłem wrócić go na rangę J@ ze względu na aktywność i sytuacje na sieci. Zostanie przywrócony na stanowisko H@ gdy tylko będzie ponownie się dalej angażował w życie sieci.

    Dodatkowo chciałbym nadmienić, że osoby na stanowiskach które nie są aktywne od dłuższego czasu (głównie opiekunowie), również zostaną niebawem zdegradowani.

    Za niedługo będziemy obchodzić 11 urodziny. W tym okresie również jest ogłaszana składka. Od niej będzie również zależeć przyszłość sieci, ponieważ nasze koszty wahają się od około 360zł (domena + hosting), które są naszym minimum egzystencjalnym aż do większych kwot potrzebnych na rozwój (licencja na forum, reklamy itd.). Więcej info będzie w osobnym temacie.

     

    Jeśli chodzi o mnie i moje odczucia odnośnie prowadzenia sieci to nie napiszę tutaj, że jestem mega entuzjastyczny. To co mnie od zawsze napędzało to ludzie z którymi mogłem rozwijać i prowadzić ten projekt. Obecnie jakoś tego zabrakło i mój zapał również opadł. Wiadomo, jest lato, wakacje i mniej czasu spędzamy w domu. Sam się niebawem wybieram na tygodniowy urlop. Natomiast nawet gdy już siedzę w domu to nie ciągnie mnie do tego. Wolę poświęcić ten czas na rozwój zawodowy, pouczyć się czegoś, coś poczytać, uczę się też ostatnio nowego języka czy po prostu popykać w jakieś inne gry na które nigdy nie było czasu przez cs'a.

    Nie zrozumcie mnie źle. Chciałbym bardzo dalej rozwijać CSKatowice, ale nie jestem tego w stanie sam zrobić i nie będę nawet odpowiednio zmotywowany. Do tego potrzebuje ludzi, którzy są w stanie poświęcić chociaż te kilka godzin tygodniowo, więc wiele zależy od Was. Większość z nas jest dorosła, ma swoje życie, pracę/firmę, często i rodzinę, dlatego nie oczekuje nie wiadomo jakiego zaangażowania. Bądźmy szczerzy, nie aspirujemy już do top of the top sieci serwerów w Polsce, ale fajnie byłoby utrzymać pewien poziom 🙂

    Przy tej okazji chciałbym również w tym miejscu napisać, że sieć nie jest na sprzedaż. Ani całość, ani żadna jej część. Ludzie dostrzegają to jak wygląda sytuacja na sieci i dostawałem różne propozycje w ostatnim czasie, w tym jedną bardzo lukratywną, ale odmówiłem. Mimo relatywnie wysokiej kwoty nie zmieniłoby to za wiele w moim życiu. Poza tym tak jak pisałem, jest to projekt na który największy wpływ mieli gracze i jest jedną wielką wypadkową ich propozycji, zmian, wpływów i głupio byłoby teraz zarobić do prywatnej kieszeni na tym co współtworzyli ludzie poświęcając kupę czasu.

     

    Napiszcie co o tym wszystkim myślicie. Jakie macie przemyślenia i propozycje? Temat został celowo napisany w publicznym dziale, aby każdy niezależnie od rangi mógł się wypowiedzieć. Każdą nawet najdziwniejszą i najodważniejszą propozycje, spostrzeżenie wezmę pod uwagę. Prosiłbym jedynie o niezabieranie głosu przez osoby, którym nie zależy na tej sieci i nie chcą wiązać z nią jakiejkolwiek przyszłości. Dzięki.

    • Lubię to! (+1) 2
    • Super! (+1) 5
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Hej! Nie widzisz zawartości tego postu?
    Zaloguj się lub Zarejestruj nowe konto, aby korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji!
    • Lubię to! (+1) 3
    Ogen Dogen Ogen Dogen,
    Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość tej notki!
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Hej! Nie widzisz zawartości tego postu?
    Zaloguj się lub Zarejestruj nowe konto, aby korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji!
    • Lubię to! (+1) 4
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Hej! Nie widzisz zawartości tego postu?
    Zaloguj się lub Zarejestruj nowe konto, aby korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji!
    • Lubię to! (+1) 1
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Hej! Nie widzisz zawartości tego postu?
    Zaloguj się lub Zarejestruj nowe konto, aby korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji!
    • Lubię to! (+1) 3
    • Zmieszany 1
    • Super! (+1) 1
    Ogen Dogen Ogen Dogen,
    Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość tej notki!
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Hej! Nie widzisz zawartości tego postu?
    Zaloguj się lub Zarejestruj nowe konto, aby korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji!
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Hej! Nie widzisz zawartości tego postu?
    Zaloguj się lub Zarejestruj nowe konto, aby korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji!
    • Lubię to! (+1) 1
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Hej! Nie widzisz zawartości tego postu?
    Zaloguj się lub Zarejestruj nowe konto, aby korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji!
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
     Udostępnij

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...
    Przeglądasz forum jako gość.
    Nie posiadasz dostępu do niektórych treści i funkcji!