Jump to content
  Message added by Ogen Dogen

  Takie same mechanizmy znajdziecie w innych systemach Windows - poradnik pasuje również do nowszych systemów

  Recommended Posts

  • Cała zawartość 10
  • Temat został założony
  • Ostatnia odpowiedź

  Top Posters In This Topic

  Najpopularniejsze posty

  [Poradnik] Jak przyśpieszyć i zoptymalizować Windows 7  Windows 7 to jeden z lepszych systemów operacyjnych wypuszczonych ze stajni Microsoftu. Nic więc dziwnego, że wiele osób wciąż z niego korz

  Fajny poradnik, sam kiedyś planowałem napisać u nas na forum trochę o optymalizacji Windowsów, mało tego zalega mi właśnie nieprzeczytana książka na ten temat Być może rozszerzę ten poradnik kie

  Im więcej dyskusji w tym temacie, tym lepiej nie tylko dla nas, ale i dla innych. Oczywiście, przy odrobinie wolnego czasu i chęci będę go aktualizował lub tworzył nowe materiały.    Zgodz

                                     [Poradnik] Jak przyśpieszyć i zoptymalizować Windows 7

   Windows 7 to jeden z lepszych systemów operacyjnych wypuszczonych ze stajni Microsoftu. Nic więc dziwnego, że wiele osób wciąż z niego korzysta i zajmuje on nadal dość wysoką pozycję wśród  popularności i użytkowania jak na system wydany w 2009r. Co zrobić jednak gdy nasza poczciwa „siódemka” powoli odmawia posłuszeństwa, zaczyna coraz wolniej działać bądź potrzebuje optymalizacji, bo nie rusza z „kopyta” tak jak wcześniej? Czy jedynym ratunkiem jest popularny format? Niekoniecznie. Jest jeszcze optymalizacja, szczególnie jeżeli nie robimy kopii zapasowych i nie chcemy się pozbywać ważnych dla nas plików. Jeżeli jednak zdecydujemy się na formatowanie naszego komputera (np. dlatego, że optymalizacja jest procesem dość czasochłonnym i szybciej jest go zrobić), rady które przedstawię wam poniżej również sprawdzą się w momencie gdy chcemy przyśpieszyć nasz system po uprzednim postawieniu go na nowo. Zaczynamy!

  1. Pozbywamy się zbędnych programów.

   Dlaczego warto pozbyć się zbędnych programów? Odpowiedź jest prosta: Zwalniamy w tym momencie cenne zasoby naszego komputera (pamięć RAM, użycie procesora, miejsce na dysku) i sprawiamy w wielu przypadkach, że nasz komputer uruchamia się znacznie szybciej.


  Klikamy w Start”, przechodzimy do Panelu sterowania, odpowiednio klikamy na „Programy” oraz „Programy i funkcje”. Naszym oczom ukaże się lista zainstalowanych aplikacji na naszym komputerze. 

   

  8mI4n7N.png


  Wybieramy interesujący nas program, zaznaczamy go i klikamy na opcje odinstaluj znajdującą się na górze. Warto tutaj wspomnieć aby na samym początku skupić się na programach z których nie korzystamy i co do których mamy pewność, że możemy się ich pozbyć. Jeżeli nie mamy pewności czy dany program możemy odinstalować, warto posłużyć się wyszukiwarką Google bądź ustanowić punkt przywracania w następujący sposób: Klikamy na „Start”, a następnie klikamy PPM w „Komputer” i przechodzimy do zakładki „Właściwości”. W nowo otwartym oknie wybieramy „Ochrona Systemu” znajdującą się w lewym sektorze. 

  OZIKXIn.png

  Po kliknięciu znajdziemy się w oknie zawierającym  możliwość utworzenia naszego własnego punktu przywracania.

   

  u8V1iX5.png

   
   Jest to opcja która pozwoli nam cofnąć zmiany w naszym systemie gdyby odinstalowanie danej aplikacji spowodowało problem z prawidłowym funkcjonowaniem systemu. Przywracanie dostępne jest również w trybie awaryjnym.

  W wypadku gdy nie możemy odinstalować danego programu, możemy posłużyć się programem Revo Uninstaller, aby wymusić odinstalowanie oprogramowania.  Program ma przejrzysty i intuicyjny interfejs, który nie powinien stanowić przeszkody dla nowych użytkowników.

  Notka: Warto również zastanowić się nad używaniem programów w wersji portable, ponieważ nie spowalniają systemu podczas rozruchu oraz w mniejszym stopniu ingerują w nasz rejestr


  2.Uruchamiamy i przeprowadzamy oczyszczanie dysku.
   

  Posłuży nam do tego systemowe narzędzie jakim jest cleanmgr.exe, inaczej mówiąc: Oczyszczanie dysku jakim obdarzyła nas firma Microsoft. Najprościej znaleźć możemy je wchodząc w „Start”, udajemy się do zakładki: „Komputer”, klikamy PPM na zaznaczonym dysku i wybieramy „Właściwości”. W nowo otwartym oknie klikamy w przycisk „Oczyszczanie dysku”. 

   

  5uFXB2s.png

  Sprawdzanie ile można zwolnić miejsca na dysku może potrwać od kilku do nawet kilkunastu minut. Po sprawdzeniu klikamy w „Oczyść pliki systemowe”, a następnie „Ok”.

  3. Czyścimy Rejestr

  Do czyszczenia rejestru posłużą nam dwa programy: CCleaner oraz JetClean.  Obydwa programy polecam zainstalować w wersji Portable.
  Zarówno CCleaner jak i JetClean to „kombajny”, które usuną wam dziesiątki, jeżeli nie setki śmieci jak np. błędne wpisy w rejestrze po odinstalowaniu programów czy dawno nieużywane skróty, o których dawno zapomnieliście, a które dalej zaśmiecają wasz system. Jak to zrobić? To proste:

  Uruchamiamy CCleaner'a i początkowo wykonujemy zwykłą analizę, po czym czyścimy wykryte obiekty klikając na: Uruchom CCleaner i potwierdzając usunięcie plików z naszego systemu. 

  C5P1jJH.png

  Po udanym czyszczeniu, przechodzimy do zakładki rejestr i klikamy opcję: Skanuj, by znaleźć problemy. Po wyświetleniu błędnych wpisów na liście i zakończeniu skanowania klikamy w przycisk „Napraw zaznaczone problemy”, po czym robimy kopię zapasową naszego rejestru bądź nie, jeżeli nie widzimy takiej potrzeby oraz naprawiamy wszystkie zaznaczone usterki.

  ZFeyw4o.png

  Zabieramy się teraz za JetClean'a. Po uruchomieniu aplikacja uraczy nas prostym i nieskomplikowanym interfejsem.

  FJ3VMrY.png

  Wystarczy wybrać interesujące nas kategorie i kliknąć w przycisk Skanuj teraz. Po udanym skanowaniu wystarczy wcisnąć przycisk napraw.

  To wszystko. Właśnie udało wam się uporządkować i zoptymalizować wasz rejestr.

  Uwaga: Mniej doświadczonym użytkownikom nie polecam usuwać wpisów czy modyfikować żadnych wartości w rejestrze w sposób „RĘCZNY”, ponieważ możecie doprowadzić do poważnego uszkodzenia waszego systemu lub spowodować jego niestabilność.


  4.Wyłączamy niepotrzebne Funkcje.

  Co zrobić gdy nie korzystamy z domyślnych funkcji jakimi są systemowe gry bądź przeglądarka Internet Explorer? Najlepiej je wyłączyć. W tym celu musimy udać się do Panelu sterowania --> „Programy” --> „Programy i funkcje” i w lewej kolumnie okna kliknąć na: „Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows”.

  P6EFXEd.png

  Poczekajmy aż lista funkcji się zapełni, po czym przejdźmy do wyłączania tych, które nie będą nam potrzebne:

  857PTHG.png


  Lista Funkcji, które możemy bez obawy wyłączyć jednocześnie uwalniając nasz komputer od zbędnych opcji, z których nie korzystamy, a które w efekcie tylko pożerają nasze zasoby:

   

  • Funkcje multimedialne (Jeżeli korzystamy z innego odtwarzacza multimedialnego niż domyślnie systemowy Windows Media Player, np. popularnego pakietu K-Lite Codec Pack, który jest już wyposażony w odtwarzacz plików audio/wideo o nazwie Media Player Classic. Dodatkowo funkcja ta odpowiada za programy Windows DVD Maker oraz Windows Media Center, więc jeżeli nie korzystamy z żadnego z programów, możemy bez obaw odznaczyć tę opcję bądź rozwinąć listę i wyłączyć poszczególne elementy.)
  • Gry (Nie gramy w gry systemowe takie jak saper, pasjans czy inne? Wyłączamy!)
  • Internet Explorer (Wyłączamy w momencie gdy korzystamy z innej przeglądarki internetowej np. Google Chrome, Firefox, Opera)
  • Klient Telnet (Protokół pracy zdalnej. Większość zwykłych użytkowników go nie potrzebuje i z niego nie korzysta, zainteresowanych odsyłam tutaj oraz tutaj)
  • Platforma gadżetów systemu Windows (Jak sama nazwa wskazuje, funkcja odpowiedzialna jest za gadżety, m.in. miernik CPU, przelicznik walut, gadżet pogodowy itp.)
  • Przeglądarka plików XPS (Przeglądarka plików XPS, które podobieństwem przypominają bardzo popularnego PDF'a)
  • Składniki komputera typu Tablet (Posiadacie dotykowy ekran w swoim laptopie? Nie? Wyłączamy!)
  • Usługi drukowania i zarządzania dokumentami (Można wyłączyć, jeżeli nie korzystamy z drukarek, usług drukowania, skanowania itp.)
  • Usługi XPS (Funkcja odpowiedzialna za zarządzanie plikami XPS, czyli mało popularnego formatu, podobnego do szeroko znanego i wykorzystywanego PDF'a)

   

  Po wyłączeniu funkcji zostaniemy poproszeni o ponowne uruchomienie naszego komputera.

  Notka: Funkcje można ponownie włączyć bez najmniejszego problemu tym samym sposobem, zaznaczając to co chcemy, aby było aktywne.

  5. Porządkowanie autostartu.

  Wiele programów, które obecnie instalujecie może uruchamiać się razem z waszym systemem, co jednocześnie wpływa na czas jego ładowania i wydłuża czas oczekiwania. Co należy zrobić? Wyłączyć niepotrzebne programy. Jak? O tym niżej:

  Uruchamiamy „Start” i w pole wyszukiwania wpisujemy msconfig, zatwierdzamy enterem bądź za pomocą skrótu Windows+R przechodzimy do polecenia uruchom i tam wpisujemy w.w komendę. 

   

  gaAlOSa.png


  Po wpisaniu i zatwierdzeniu komendy otworzy nam się okno konfiguracji systemu, aby przejść do listy programów klikamy na zakładkę „Uruchamianie”, a przed sobą ujrzymy ową listę aplikacji. 

   

  xkbJbN6.png


  Zastanawiacie się zapewne, które programy warto wyłączyć? Cóż… nie ma uniwersalnej listy i prawdopodobnie nigdy nie będzie, ponieważ programy, które instalujemy na naszym komputerze to zazwyczaj nasza indywidualna sprawa. Wyłączacie te, które nie są wam potrzebne, zachowując jednak pewność i ostrożność, by nie wyłączać programów, które odpowiadają za prawidłowe działanie systemu. W tym celu warto posłużyć się wcześniej wspomnianym wujkiem Google bądź tabelami w samej zakładce Uruchamianie, odpowiedzialnymi za lokalizację i producenta danego softu.

  Po odznaczeniu danych programu zostaniesz poproszony o ponowne uruchomienie komputera.

  6. Defragmentacja dysku.

  W wielkim skrócie: Defragmentacja jest to proces, który porządkuje pliki na naszym dysku w momencie kiedy podczas wielomiesięcznego/letniego korzystania, zapisywania czy usuwania plików ich części są porozrzucane na naszym „twardzielu”, przez co np. wydłuża się czas ich odczytu. Wspomniana wyżej defragmentacja służy nie tylko porządkowaniu naszych plików, ale również optymalizacji, przez co zmniejsza jego obciążenie i sprawia, że nasz dysk rzadziej ulega różnego rodzaju uszkodzeniom. W czym leży problem? Nie każdy dysk powinniśmy defragmentować. Dlaczego? Defragmentacja jest zalecana dla dysków HDD, natomiast w przypadku dysków FLASH/SSD może ona nie tylko nie przyśpieszyć działania naszego dysku, ale mieć również skutek odwrotny. Odsyłam tutaj do Wikipedii.

   Jak sprawdzić jaki mamy dysk? Do tego posłuży nam Menadżer urządzeń. Wchodzimy do Menadżera urządzeń za pomocą kliknięcia w „Start” --> Klikamy PPM na „Komputer” --> „Zarządzaj”. W lewym oknie widzimy nasz upragniony Menadżer. Klikamy na niego i przechodzimy do sekcji „Stacje dysków”. 

  rMVzpev.png

  Mamy nazwę dysku, który chcemy zdefragmentować. Sprawdzamy czy jest to dysk HDD, czy SSD.

  Co natomiast zrobić gdy mamy dysk SSD i nie chcemy go defragmentować bądź chcemy posłużyć się innym programem? Możemy wyłączyć zbędną opcję jaką jest systemowa defragmentacja dysku, by odciążyć nasz komputer.

  Robimy to w następujący sposób: Klikamy w „Start” --> Wchodzimy w „Komputer” --> Na zaznaczonym dysku klikamy PPM i wybieramy „Właściwości”. W nowo otwartym oknie przechodzimy do zakładki „Narzędzia” i wybieramy opcję „Defragmentuj”.

  QkmIwQI.png

  W otwartym defragmentatorze dysków klikamy na przycisk „Konfiguruj Harmonogram” --> Odznaczamy opcję „Uruchom zgodnie z Harmonogramem (zalecane)” --> Zatwierdzamy klikając „Ok”.

  KrEwkUZ.png

  Wiedząc jaki dysk posiadamy, możemy zabrać się do jego defragmentacji. Do tego może nam posłużyć podstawowe narzędzie defragmentacji, które wcześniej wyłączyliśmy lub inny program specjalnie do tego przeznaczony jakim jest np. Defraggler. To właśnie nim polecam zabrać się za ten proces. Należy również pamiętać, że defragmentacja to czynność, która może zająć od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin, więc polecam ją zrobić na noc z włączonym harmonogramem wyłączenia komputera po skończeniu tego procesu.

  Uwagi dodatkowe: Warto monitorować kondycję naszego dysku i jego stan, by w przyszłości ustrzec się przed jego awarią. Do tego celu mogą nam posłużyć bardzo dobre aplikacje typu HDTune czy CrystalDiskInfo, które udzielają nam szeregu podstawowych jak i również zaawansowanych informacji.

  7. Ustawiamy plan zasilania.

  Plan zasilania jest to zbiór ustawień dla sprzętu i ustawień systemowych, który określa zużywanie energii przez komputer. Inaczej mówiąc mamy bardzo ładnie określone proste Menu, dzięki któremu możemy ustalać jak nasz komputer będzie zasilany (zużywał energię) i w jakim stopniu jego komponenty będą wydajniejsze.

  Naszym domyślnym planem zasilania jest plan zrównoważony, jednak aby wyciągnąć więcej z naszej maszynki możemy go ustawić na wysoką wydajność. W tym celu udajmy się do Panelu Sterowania, następnie klikamy na „System i zabezpieczenia” oraz „Opcje zasilania”. W tym oknie mamy możliwość przełączania się pomiędzy różnymi opcjami zasilania i warto z domyślne zrównoważonego zmienić go na wysoką wydajność. 

  s8Cl9wg.png

  8. Wyłączamy niepotrzebne usługi.

  Usługi to niewielkie procesy w naszym systemie, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie systemu będąc przy tym przeznaczonym do specjalnych działań. Odpowiadają m.in. za szereg rzeczy, które wykonujemy na co dzień jak drukowanie, wysyłanie faksów, indeksowanie zawartości, czy chociażby zarządzanie zasadami zasilania, o których wspomniałem wyżej. Co jednak, jeżeli nie drukujemy, nie wysyłamy faksów, a nasze usługi za to odpowiedzialne i tak są uruchomione? Tak jest! Wyłączamy!

  Do okna usług dostajemy się za pomocą: Wchodzimy w „Start” i w pole wyszukiwania wpisujemy services.msc bądź za pomocą skrótu klawiszowego „Windows +R” wywołujemy konsole uruchamiania i wpisujemy services.msc

  77YuJsy.png

  Zanim jednak przystąpimy do wyłączania usług:

   

  •  Jeżeli nie wiemy co kontroluje dana usługa, nie wyłączamy jej, a staramy się poszukać za co ona odpowiada. Do tego służy nam opis w lewej tabeli okna. Pamiętaj, że dana usługa jest za coś odpowiedzialna i wyłączenie wszystkiego co popadnie może doprowadzić do tego, że nie będziesz mógł np. załadować swojego systemu operacyjnego. Wszystkie kroki podejmujemy zatem ostrożnie.
  •  Jeżeli nie mamy pewności, czy możemy wyłączyć daną usługę, zostawiamy ją . Jeżeli mamy pewność i chcemy coś wyłączyć, ale nie wiemy jakie będzie miało to skutki, warto zmienić typ jej uruchamiania na „ręczny”. W takim wypadku polecam wyłączać/zmieniać typ uruchamiania usługi pojedynczo i zrestartować komputer, aby zobaczyć czy nie występują problemy, chociażby ze stabilnością.
  •  Samo wyłącznie niektórych usług nie przyniesie nam raczej jakiegoś wyjątkowego przyśpieszenia czy zwolnienia jakiejś dużej ilości pamięci RAM, ale jednak.


   Usługę wyłączamy w następujący sposób:
  Klikamy PPM na wybraną usługę --> Przechodzimy do „Właściwości --> W oknie właściwości danej usługi wybieramy typ uruchomienia na „wyłączony”. 

  p5R7siL.png

  Po wyłączeniu usługi lub zmienieniu jej typu uruchamiamy ponownie komputer.

  Uwaga: Nie ma określonej listy usług, które możemy wyłączyć. Każdy przypadek jest indywidualny. Jedna osoba może korzystać z usług, które dla innych mogą być niepotrzebne. Jeżeli nie wiemy co wyłączyć, możemy posiłkować się specjalnie stworzonymi do tego celu artykułami. Linki do takich artykułów zamieszczam poniżej:
  http://windows7forum.pl/uslugi-ktore-mozna-wylaczyc-w-windows-7-7551-t
  http://www.tweaks.pl/uslugi-windows-i-profile-sprzetowe/
  http://pccentre.pl/article/show/Uslugi_w_Windows_7/id=17419;page=4

  9. Dbamy o aktualne sterowniki.

  Sterowniki to programy, które nawiązują połączenie pomiędzy systemem, a urządzeniem odpowiadając za nie i je kontrolując.  Nic więc dziwnego, że aktualizacja urządzeń takich jak np. Karta graficzna jest bardzo ważna i może wpłynąć na wydajność korzystania z niej.  Aktualizacje zarówno sprzętowe jak i systemowe to obwiązek, który poprawi nie tylko waszą wydajność, ale również bezpieczeństwo. Samej procedury aktualizowania sterowników za pomocą usługi Windows Update nie trzeba wam chyba przedstawiać.  

   
  Jeżeli mamy problem z aktualizacją sterowników, ponieważ dane urządzenie działa nieprawidłowo bądź nie możemy znaleźć odpowiedniej wersji sterownika, możemy spróbować pobrać i zainstalować je w sposób ręczny. Jak tego dokonać? Poradnik użytkownika SerwisQuickIT niżej może wam w tym pomóc: 
   


  10. Co wybrać? Wygląd czy wydajność?

  Na to pytanie musicie odpowiedzieć już sobie sami. Możecie manipulować efektami wizualnymi lub całkowicie je wyłączyć, by zwiększyć wydajność swojego komputera. Cały proces uda nam się zrobić, wchodząc w „Start” --> Klikając PPM na Komputer i wybierając „Właściwości” --> W nowo otwartym oknie przechodzimy do zakładki „Zaawansowane ustawienia systemu

  qjC0Ol1.png

  Otwiera nam się nowe okno „Właściwości systemu” --> Przechodzimy do zakładki „Zaawansowane” i klikamy w przycisk „Ustawienia” w profilu „Wydajność”, po czym przechodzimy do Efektów wizualnych. 

  wlHOLMV.png

  Właśnie dotarliście do okna, w którym możecie dostosować nie tylko wygląd Windowsa pod swoje potrzeby, ale również przełączać się między gotowymi planami dla uzyskania lepszej wydajności, czy wyglądu, który was zadowoli.


  11. W poszukiwaniu zagrożenia!

   Ostatnia porada, którą chce wam dać, to dbanie o odpowiedni stan swojego komputera i zabezpieczenie go. Oczywiście, zapora czy antywirus chodzący w tle może spowalniać waszą rozgrywkę, czy pracę komputera i również na ten czas możecie go wyłączyć, ale czy warto jednak pozbywać się go całkowicie z naszego systemu? I tak i nie. Wszystko zależy od tego jaką osobą jesteśmy, czym się zajmujemy, gdzie pracujemy, jaką mamy wiedzę i po jakich stronach surfujemy. Najlepszym zabezpieczeniem jesteśmy my sami, ponieważ nawet najlepszy antywirus nam nie pomoże, jeżeli o owe bezpieczeństwo nie zadbamy. W momencie, gdy wasz komputer zostanie zainfekowany, to dla tych użytkowników mogę polecić kilka programów, którymi powinni się zainteresować.

  1. Malwarebytes - Skaner, który wykrywa i neutralizuje różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie. Jeden z lepszych na rynku. Może działać jako dodatek do obecnego na waszym systemie antywirusa.
  2. Malwarebytes AdwCleaner - Program, który usuwa adware.
  3. FRST - (Tylko dla zaawansowanych użytkowników, którzy wiedzą co robią. Nieumiejętne korzystanie może uszkodzić system).
  4. OTL - (Tylko dla zaawansowanych użytkowników, którzy wiedzą co robią. Nieumiejętne korzystanie może uszkodzić system).
  5. Combofix 
   Bardzo agresywny malware killer (Tylko dla zaawansowanych użytkowników, którzy wiedzą co robią. Nieumiejętne korzystanie może uszkodzić system).
  6. Rkill - Przydatne narzędzie, które umożliwia na zatrzymanie (nie usuwanie!) aktywnych już procesów, które uniemożliwiają wam uruchomienie np. antywirusa.
  7. 
  Zemana AntiMalware - Skaner drugiej opinii, który korzystając z piaskownicy Pandora i technologii firm trzecich usuwa złośliwe oprogramowanie (Bardzo skuteczny).
  8. MaxDelete - Dość stare narzędzie, ale dalej potrafiące sobie poradzić z niektórymi zagrożeniami. Usuwa pliki zanim załadują się do pamięci.
  9. Process Explorer - Lepszy, bardziej wydajniejszy niż systemowy menadżer zadań, program do sprawowania kontroli nad uruchomionymi procesami w systemie. Dodatkowo możliwość sprawdzania plików w virustotal.

  10. RogueKiller - Bardzo agresywny skaner heurystyczny (Tylko dla zaawansowanych użytkowników, którzy wiedzą co robią. Nieumiejętne korzystanie może uszkodzić system).
   


  Słowem zakończenia: Pamiętajcie, że najlepszym zabezpieczeniem dla swojego komputera jesteście wy sami. Nic bez waszej ingerencji nie może się stać. Mam nadzieję, że kilka porad/programów, które tutaj zamieściłem pomoże wam w przyszłości uporać się z chociaż częścią problemów i ustrzec przed następnymi.

  Ten krótki i pisany na kolanie poradnik jest mojego autorstwa, więc ładnie i grzecznie informuje, by nie kopiowano go na inne fora bez mojej zgody w celu odpracowania ostrzeżeń za swoją głupotę.

  • I like this! (+1) 2
  Ogen Dogen Ogen Dogen,
  Sign In, aby zobaczyć zawartość tej notki!
  Link to comment
  Share on other sites

  Hej! Nie widzisz zawartości tego postu?
  Sign In lub Create an account, aby korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji!
  • I like this! (+1) 1
  Link to comment
  Share on other sites

  • 2 months later...
  Hej! Nie widzisz zawartości tego postu?
  Sign In lub Create an account, aby korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji!
  Link to comment
  Share on other sites

  Guest
  This topic is now closed to further replies.
   Share

  ×
  ×
  • Create New...
  You are viewing the forum as guest.
  You do not have access to some content and features!