Jump to content

  Locked Pinned Dobre rady cz. 2


  Persecutor
   Share

  Recommended Posts

  • Cała zawartość 4
  • Temat został założony
  • Ostatnia odpowiedź

  Boisz się tłuszczu w jedzeniu? Niepotrzebnie! Tłuszcz to niezbędny składnik diety.

  Wiele osób jest przekonanych o tym, że zdrowe odżywianie polega na eliminowaniu tłuszczu pokarmowego poprzez kupowanie produktów „light”, „fit” i odtłuszczonych. W rzeczywistości tłuszcz stanowi niezbędny element zdrowej diety, bez niego niemożliwe byłoby prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Warto jedynie unikać tłuszczów wysoko przetworzonych, rafinowanych, utwardzonych, poddanych obróbce termicznej.

  Zastanawiasz się jaka jest najlepsza pora na przyjęcie odżywki węglowodanowo-białkowej?

  Bez wątpienia porcję preparatu najkorzystniej wypić bezpośrednio po wysiłku fizycznym lub w niedługim czasie po jego zakończeniu. Zabieg takowy sprzyja regeneracji powysiłkowej, a jednocześnie zmniejsza ryzyko niepożądanego otłuszczenia, o które relatywnie łatwo przy nieumiejętnym stosowaniu odżywek węglowodanowo-białkowych typu „gainer”. Wielkość samej porcji uzależniona jest od wielu czynników, zazwyczaj przyjmuje się około 50 – 100g preparatu.

  Odżywiasz się zdrowo, a mimo to masz problemy takie jak wzdęcia? Być może spożywasz zbyt dużo błonnika.

  Chociaż większa część Polaków błonnika spożywa za mało, to nadmierna jego podaż wcale nie należy do sytuacji ekstremalnie rzadkich, zwłaszcza w przypadku osób starających odżywiać się zdrowo. Zbyt duże ilości otrębów, płatków owsianych, razowego pieczywa i makaronów z pełnoziarnistej mąki mogą być przyczyną wzdęć i dyskomfortu w podbrzuszu. Podobnie może działać nadmierne spożycie warzyw strączkowych (fasola, groch, soja) i krzyżowych takich jak brokuły czy kapusta. Dzienna podaż błonnika nie powinna przekraczać 50g.

  Czujesz się osłabiona, nie masz na nic siły, brakuje Ci energii? Być może masz niedobory żelaza!

  Badania naukowe pokazują, że znaczna część młodych, aktywnych fizycznie kobiet nie pokrywa dziennego zapotrzebowania na żelazo i boryka się z niedoborami tego pierwiastka. Warto wykonać podstawowe badania i oznaczyć poziom żelaza, a także ferrytyny i hemoglobiny we krwi. W razie potrzeby włącz odpowiednią suplementację. Pamiętaj także o tym, że ważna jest profilaktyka. Dbaj o to by w Twojej diecie nie zabrakło naturalnych źródeł tego pierwiastka, zwłaszcza takich jak wołowina czy wątróbka.

  Chcesz przytyć a nie możesz? Zwróć uwagę na bilans kaloryczny!

  Wiele osób myśli, że aby zbudować mięśnie wystarczy „jeść dużo mięsa i twarogu”, tymczasem prawda jest trochę inna. Owszem, pełnowartościowe źródła białka są potrzebne w diecie, ale kluczem jest zapewnienie nadwyżki kalorycznej względem dziennego zapotrzebowania. Dzięki dostępnym w naszym serwisie aplikacjom łatwo można sprawdzić ile kalorii potrzebuje organizm oraz ile dostarczane jest wraz z pokarmem.

  Chcesz schudnąć więc masz zamiar się głodzić? Nie rób głupstw!

  Odchudzanie nie musi być drogą przez mękę. Dieta redukcyjna powinna być pełnowartościowa i nie może powodować uczucia permanentnego, silnego głodu, bo nigdy nie wytrwasz w jej założeniach dłużej niż 2 – 3 dni. Podaż kalorii powinna być obniżana stopniowo, a za każdą energetyczną restrykcją powinna iść zmiana jakości spożywanej żywności na lepszą. Nie wiesz jak tego dokonać? Skorzystaj z pomocy dietetyka.

  Zauważasz u siebie zniżkę nastroju i skłonność do depresji? Zbadaj poziom witaminy D!

  Związek pomiędzy poziomem aktywnych metabolitów witaminy D w ustroju a kondycją psychiczną i odpornością na stres wydaje się być bardzo prawdopodobny. Osoby z niedoborami tej witaminy są bardziej podatne na depresję, a zwiększenie jej poziomu pomaga w walce z tą chorobą. Przed rozpoczęciem suplementacji warto jednak wykonać odpowiednie badania, by nie doprowadzić do niepożądanego nadmiaru.

  Jesteś kobietą i starasz się o dziecko? Koniecznie włącz suplementację kwasem foliowym.

  Niedobór kwasu foliowego jest niezwykle powszechny wśród kobiet w wieku reprodukcyjnym, a ciąża i okres połogu to czas, w którym zapotrzebowanie na ten związek dodatkowo się zwiększa. Niedostateczna podaż kwasu foliowego zwiększa ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej płodu, dlatego niezwykle ważna jest odpowiednio wcześnie rozpoczęta profilaktyka.

  Masz niepohamowany apetyt? Jedz powoli.

  Badania naukowe potwierdzają, że staranne przeżuwanie kęsów i powolna konsumpcja posiłków sprawiają, że jemy mniej. Różnice w podaży energii w przypadku osób jedzących szybko i osób jedzących powoli przekraczają 20%. Dla porównania warto nadmienić, że planowany deficyt energetyczny w dietach redukcyjnych powinien wynosić właśnie około 10 – 20% w stosunku do dziennego zapotrzebowania. Innymi słowy jedząc wolniej – możesz po prostu schudnąć bez wprowadzania żadnych innych zabiegów żywieniowych.

  Nie masz pomysłu na szybki i wartościowy posiłek? Wprowadź do menu sałatki.

  Wystarczy mix gotowych warzyw (są w sklepach dostępne mieszanki sałat), odrobina oliwy i dodatek produktu białkowego takiego jak grillowane mięso, wędzony łosoś, ser twarogowy, jajko lub ewentualnie dobra jakościowo wędlina i voilà! Pyszne, wartościowe danie gotowe. Dobrze skomponowane sałatki to bogactwo witamin, składników mineralnych, zdrowych tłuszczy, białka i błonnika – czyli posiłek w sam raz do diety odchudzającej.

  Szukasz dobrych koktajli odchudzających? Nie kupuj gotowych produktów!

  W zamian spraw sobie blender i odżywkę białkową – wystarczy dodać otrębów, ulubionych owoców (zwłaszcza truskawek, malin, jagód i innych sezonowych) i oto masz pyszny, odżywczy koktajl odchudzający zasobny w proteiny, witaminy, składniki mineralne, błonnik i związki fenolowe. Pamiętaj tylko by nie dodawać cukru, miodu czy fruktozy. Kiepskim pomysłem jest także dodatek winogron czy bananów, które są dość wysokokaloryczne.

  by sfd.pl

  Link to comment
  Share on other sites

  Hej! Nie widzisz zawartości tego postu?
  Sign In lub Create an account, aby korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji!
  Link to comment
  Share on other sites

  • 1 year later...
  Hej! Nie widzisz zawartości tego postu?
  Sign In lub Create an account, aby korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji!
  Link to comment
  Share on other sites

  Guest
  This topic is now closed to further replies.
   Share

  ×
  ×
  • Create New...
  You are viewing the forum as guest.
  You do not have access to some content and features!