Jump to content

  Locked [ZAMKNIĘTY] Dziś Donald Trump zostanie 45. prezydentem USA


  Ogen Dogen
   Share

  Recommended Posts

  • Cała zawartość 6
  • Temat został założony
  • Ostatnia odpowiedź

  Top Posters In This Topic

  Najpopularniejsze posty

  W piątek odbędzie się zaprzysiężenie 45. prezydenta USA. Donald Trump przyrzeknie bronić konstytucji i wygłosi mowę, w której ma się skoncentrować na strukturalnych problemach Ameryki i, jak piszą med

  Nie wmówili ci tego gdzieś w telewizji ? xD Na pewno jest charyzmatyczny, stanowczy i zdeterminowany jak Hitler (jak każdy przywódca powinien być), ale nie widziałem żeby hailował czy coś podobne

  W piątek odbędzie się zaprzysiężenie 45. prezydenta USA. Donald Trump przyrzeknie bronić konstytucji i wygłosi mowę, w której ma się skoncentrować na strukturalnych problemach Ameryki i, jak piszą media, być może wyjaśni sprzeczności zawarte w jego programie.

  Tuż przed południem czasu waszyngtońskiego Trump złoży przysięgę prezydencką i obieca ze wszystkich sił zachowywać i chronić konstytucję USA. Wygłosi też mowę inauguracyjną, której tematem ma być między innymi – jak podaje ABC News – program pierwszych stu dni jego prezydentury. Będzie to najważniejszy punkt programu inauguracji, a mowa będzie krótka, „lecz piękna” – zapowiedział zespół Trumpa.

   

  Rzecznik nowego prezydenta Sean Spicer sprecyzował, że będzie to „bardzo inspirujące i zorientowane na wspólnotowość” wystąpienie poświęcone takim problemom jak tworzenie miejsc pracy w Ameryce; będzie to jednocześnie „dokument filozoficzny, wizja przyszłości kraju, roli rządu i roli obywateli” – dodał Spicer.

  Nowego prezydenta zaprzysięgnie na stopniach Kapitolu sędzia Sądu Najwyższego John Roberts. Trump przysięgnie na Biblię prezydenta Abrahama Lincolna, a także na Biblię, którą dostał od swej matki w 1955 roku.

  Odchodzący prezydent Barack Obama oraz jego trzej poprzednicy – Jimmy Carter, George W. Bush i Bill Clinton – wezmą udział w inauguracji Trumpa. Zgodnie z tradycją Obama zostawi na biurku w Gabinecie Owalnym list do swego następcy, którego treść pozostanie tajemnicą.

  Jak podaje AP, około 900 tys. osób zamierza uczestniczyć w uroczystościach, ale są wśród nich też przeciwnicy Trumpa, którzy mają zamiar zorganizować protest. CNN i ABC News zwracają uwagę, że niemal na pewno liczba osób oglądających piątkowe uroczystości daleka będzie od rekordowego, liczącego 1,8 mln tłumu, który uczestniczył w inauguracji prezydenta Obamy.

   

  Sam Trump powiedział jednak, że jego zaprzysiężenie przyciągnie „gigantyczne, zapewne rekordowe tłumy”; organizatorzy uroczystości obiecują, że będzie ona największą demonstracją poparcia dla nowego prezydenta w historii USA – podaje AP.

  W godzinach 21-23 odbędzie się tradycyjna parada prezydencka na Pennsylvania Avenue łączącej Kapitol z Białym Domem. Donaldowi Trumpowi i wiceprezydentowi Mike’owi Pence’owi towarzyszyć będzie 8 tys. przedstawicieli różnych formacji wojskowych, reprezentujących wszystkie rodzaje sił zbrojnych.

  Oprawą ceremonii będą koncerty, modlitwy, parady, przyjęcia i bale. Amerykańska prasa przypomina jednak, że Trump obejmuje urząd mając najniższe notowania popularności „ze wszystkich współczesnych prezydentów”, w chwili gdy Ameryka jest nadal głęboko podzielona przez brutalną kampanię i wzburzona kontrowersjami dotyczącymi ingerencji Rosjan w wybory.

   

  „Economist” zwraca uwagę, że Trump przysięgnie bronić konstytucji, lecz podczas kampanii wyborczej składał deklaracje, które zdają się dowodzić, że jego determinacja w tej kwestii „nie dorasta do determinacji jego poprzedników w Białym Domu”. Brytyjski tygodnik przypomina, że Trump nawoływał do przywrócenia tortur, których zakazuje 8. poprawka do konstytucji, a także skłonny jest ograniczyć wolność prasy.

  Niedawne ataki prezydenta elekta na weterana walk o prawa obywatelskie kongresmana Johna Lewisa sprawiły, że blisko 60 demokratycznych kongresmenów zamierza zbojkotować piątkową uroczystość, co stanowi zerwanie z tradycją „ponadpartyjnego uczestnictwa” w inauguracji prezydenta, które symbolizuje „pokojowe przekazanie władzy” – pisze Reuters.

  AFP podkreśla, że cały świat liczy na to, że inauguracyjna przemowa Trumpa wyjaśni w jakimś stopniu sprzeczne elementy jego programu oraz kwestie dotyczące współpracy międzynarodowej czy też konfliktu w Syrii i na Ukrainie.

   

  Według „New York Timesa” inauguracja Trumpa może kosztować 200 milionów dolarów, a blisko połowę tej kwoty pochłoną wydatki na zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości w Waszyngtonie.

  Strzec go będzie blisko 30 tys. policjantów i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, zwłaszcza że udział w protestach przeciw wyborowi Trumpa na prezydenta zapowiedziało 350 tys. demonstrantów. (PAP)

   

  Źródło: wolnosc24.pl

  Link to comment
  Share on other sites

  Hej! Nie widzisz zawartości tego postu?
  Sign In lub Create an account, aby korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji!
  Link to comment
  Share on other sites

  Guest
  This topic is now closed to further replies.
   Share

  ×
  ×
  • Create New...
  You are viewing the forum as guest.
  You do not have access to some content and features!