Jump to content

  Locked Jak dobrze grać w Counter-Strike 1.6 - poradnik.


  Quaanao
   Share

  Recommended Posts

  • Cała zawartość 2
  • Temat został założony
  • Ostatnia odpowiedź

  Top Posters In This Topic

  Gram w CS'a dość długo więc postanowiłem napisać własny poradnik. Postaram się z wami podzielić kilkoma poradami, taktykami i ciekawostkami mogącymi pomóc nam w skutecznej grze.

  Broń.

  CT (counter-terrorist) najczęściej wybierają M4. Jest to bardzo dobry i celny karabin. Można założyć tłumik, który co prawda obniża trochę jego celność ale strzelamy cicho. Tłumik najlepiej zakładać gdy kampimy (zwłaszcza w ciemnych miejscach) lub gdy od wroga dzieli nas duża odległość i zamierzamy go zaskoczyć (zanim się kapnie skąd zostaje ostrzeliwany powinniśmy zdążyć go sprzątnąć). Warto dodać, iż broń ta nadaje się do strzelania w biegu ale bez tłumika, ponieważ z tą opcją miałaby ona zbyt duży rozrzut i trudno było by trafić przeciwnika. Jeśli już zamierzamy strzelać biegnąć, strzelajmy max po 2 strzały, a najlepiej pojedynczo, chyba ze przeciwnik jest blisko (wtedy możemy sypać w niego ołowiem).

  Terroryści = (zazwyczaj) AK (czyli kałach) = kłopoty (gdy gracz jest dobry). Kałachy mają 3 świetne zalety: są tanie, celne i posiadają dużą moc rażenia (strzały zabierają dużo HP i niestety więcej niż M4). Mają też wady: odnośnie celności; są celne ale tylko pierwsze max 3 strzały. Kałachy mają cholernie wielki rozrzut. Na dalsze odległości nie warto strzelać ciągle ponieważ prócz pierwszych 2-3 kul reszta pójdzie nad głową wroga. Kałachy, jak wspominałem, mają dużą moc, dlatego są zabójcze na bliskie odległości. Najczęściej gdy spotka się M4 i AK (blisko), to AK wygrywa pojedynek ponieważ na zabicie wroga wystarczą my 3 strzały w kamizelkę (2 bez). M4 potrzebuje więcej.

  Teraz napisze o poradach dotyczących zwykłego grania.

  Po pierwsze warto znać mapy, żeby się orientować, gdzie się jest, gdzie można iść, i co najważniejsze, gdzie może czaić lub wyskoczyć nam zza rogu wróg.

  Wyskakiwanie.

  Czasami jesteśmy pewni ze za rogiem jest jakiś wróg. Nasz przeciwnik kampi i nie zamierza wyjść nam na przeciw. Co robimy? Bierzmy spluwę i wyskakujemy z za rogu o razu kucając przy lodowaniu. Lecąc staramy się namierzyć przeciwnika i już do niego strzelać. Pytanie: po co to wszystko? Niektórzy kampiący ustawiają swój celownik zaraz koło krawędzi rogu czekając aż się z niego tylko wychylimy. Nie bedę tu wielce o tym pisał ponieważ jest ten trik ogólnie znany. Wielu nie daje się na niego nabrać ale czasami potrafi pomóc. Mi pomógł.

  Punkty wejścia/wyjścia.

  Takimi punkami są okna, drzwi, bramy. Chciałbym tu powiedzieć nieco o drzwiach. Wiele z nich skrzypi dając info wrogowi o naszym aktualnym położeniu. Gdy przeciwnik obstawia takie drzwi najczęściej zanim nas zobaczy już zaczyna strzelać i mu się udaje nas zabić. Jak temu przeciwdziałać? Dobrze jest podejść cichaczem do drzwi, szturchnąć je i natychmiast się oddalić do tyłu lub na bok za ścianę. Jeśli drzwi zostaną obsypane ołowiem wiemy ze jest za nimi wróg.

  Podobnie może być z oknami: niektóre mają szyby/ kraty. Nie mam tu jakiś wielkich uwag ale trzeba również uważać na obstawiających je napastników. Unikajcie takich które pokazują nam jakiś duży obszar mapy, ponieważ nas w oknie łatwo zauważyć.

  Zmiana magazynku.

  Strasznie wielu graczy popełnia następujący błąd: zauważają przeciwnika, wystrzeliwują od 3 do 6 kul zabijając go po czym automatycznie naciskąją "r" aby zmienić magazynek. W tym po momencie pojawia się drugi koleś i bezczelnie nas zastrzela (nie mamy szans). Zabijając wroga pamiętaj ze za nim może być jeszcze jeden, trzech, czterech a nawet cały oddział, dlatego usuwając przeciwnika zawsze odczekaj chwile w ciszy ponieważ, takich momentach bardzo często wyskakuje pojawia się kolejny. Jeśli nie jesteś pewien wycofaj się w bezpieczne miejsce i wykonaj przeładowanie.

  Strzelanie.

  Najważniejsze są zazwyczaj te pierwsze strzały, efekt zaskoczenia i refleks. Na dalekie odległości strzelaj malutkimi seriami (2 strzały - pauza - 2 strzały - pauza) a najlepiej szybko ale pojedynczo ("klik" "klik" "klik" klik"). Warto strzelać biegnąc jeśli chcemy być mniej narażeni na obrażenia (mamy wtedy jednak mniejszą celność). Wykorzystuj granice strzału do samego zera. Jeśli przeciwnik będąc przez nas ostrzeliwany zamierza się wycofać za róg strzelajmy również lekko w ściany (krawędzie) ponieważ kule mogą je przebić i zabij przeciwnika. Czasami w ten sposób możemy zabić wroga nawet go nie widząc (jeśli wiemy ze tam jest). Dotyczy to nie tylko krawędzi ścian ale i także drzwi, jakiś cienkich warstw. Strzały przez ściany i inne przeszkody zadają mniej obrażeń, niż te, które dotrą do celu wprost. Dobrą poradą odnośnie strzelania jest także to, iż należy strzelać a zarazem kryć się: jesteś za skrzynką, wychylasz się, zauważasz wroga oddajesz 2-3 strzały, chowasz się (teraz wiesz gdzie jest twój cel: za inna skrzynka, ścianą, oknem itp.), znowu się wychylasz, kilka strzałów i chowasz. Co ci daję daje strzelanie? Jej plus polega na tym ze wiedząc gdzie jest cel ustawiasz odpowiednio celowniki potem zależy jżz tylko od twojego refleksu to czy go zabijesz.

  Poruszanie i skradanie.

  Kiedy biec, a kiedy iść powoli czy kucając? Nigdy nie skradaj się przy jakieś większej rozpierduchy bo nie ma to sensu. Skradaj się gdy podejrzewasz gdzie jest przeciwnik czy kiedy podchodzisz do bomby by ją rozbroić/podłożyć. Skradanie się jest elementem wyczucia, trzeba to po prostu wiedzieć. Warto zaznaczyć iż można wchodząc po drabinie nie hałasując (trzeba wcisnąć "Ctrl").

  Ciekawostki.

  Dowiedziałem się o tym niedawno.

  Na mapie de_train gdy usłyszysz:

  a) szczekającego psa: oznacza to, iż ktoś schował się pod wagonem,

  cool.png lecący samolot: ktoś znajduje się na wagonie.

  Na mapie de_aztec gdy usłyszysz:

  a) tt wybiega przez bramę,

  cool.png ct wybiega przez bramę,

  c) ktoś zapierdziela przez most.

  Poradnik został zmodyfikowany oraz napisany na podstawie wiadomości z internetu i z wiedzy.

  źródło: http://3mod.pl/index.php?/topic/7288-jak-dobrze-gra%C4%87-w-counter-strike-16-poradnik/

  Link to comment
  Share on other sites

  • 1 month later...
  Guest
  This topic is now closed to further replies.
   Share

  ×
  ×
  • Create New...
  You are viewing the forum as guest.
  You do not have access to some content and features!