Jump to content
 • Search In
  • More options...
  Find results that contain...
  Find results in...

  Jak prawidłowo oddychać podczas treningu?


  Persecutor
   Share

  Recommended Posts

  • Cała zawartość 3
  • Temat został założony
  • Ostatnia odpowiedź

  Top Posters In This Topic

  Najpopularniejsze posty

  Najlepiej jest oddychać dupą, do tego celu potrzebujemy ławeczki z dziurą Ø6 oraz dobrze przepuszczających powietrze gatek.

  W sportach siłowych inaczej oddychamy wykonując pojedyncze powtórzenie z maksymalnym ciężarem, a inaczej robiąc serię złożoną np. z 10 powtórzeń. Jeszcze inaczej oddycha się w dyscyplinach siłowych t

  W sportach siłowych inaczej oddychamy wykonując pojedyncze powtórzenie z maksymalnym ciężarem, a inaczej robiąc serię złożoną np. z 10 powtórzeń.

  Jeszcze inaczej oddycha się w dyscyplinach siłowych typu strongman, gdzie pracuje się możliwie najdłużej pod maksymalnym obciążeniem.

  Oddychanie to proces zachodzący bezustannie w organizmie. Jego celem jest zapewnienie dopływu tlenu do tkanek i usuwanie z organizmu dwutlenku węgla

  Dwa podstawowe modele oddychania:

  - oddychanie piersiowe – w którym główną rolę odgrywają mięśnie międzyżebrowe

  - oddychanie przeponowe – w którym, biorą udział: przepona i mięśnie brzucha

  Normalnie oddychamy sposobem mieszanym, a w sporcie też wykorzystujemy oba sposoby, chociaż inaczej w różnych sytuacjach.

  Aby rozwiać wszelkie wątpliwości co do tego czy w trakcie wykonywania serii należy oddychać czy tez lepiej robić ją na bezdechu, od razu trzeba stwierdzić, że oddychanie jest tu niezbędne. Na bezdechu możemy robić tylko krótki, kilkusekundowy wysiłek, a przeciętna seria trwa 20-30 sekund.

  Pamiętajmy, że zbyt długa przerwa w oddychaniu wywołuje w organizmie gwałtownie narastający stan zagrożenia. Podczas treningu siłowego należy unikać stanów całkowitego wstrzymywania oddechu, gdyż w przeciwnym razie może dojść do zawrotów głowy lub nawet omdlenia.

  dotyczące oddychania w czasie wykonywania ćwiczeń:

  - wdech robimy w czasie negatywnej fazy ruchu (opuszczanie ciężaru)

  - wydech robimy w czasie pozytywnej fazy ruchu (unoszenie/wyciskanie ciężaru)

  Z wypowiedzi trenerów wynika, że po ok. 2 tygodniach stosowania tej metody organizm przyzwyczaja się do tego dzięki temu nie będziesz musiał się więcej zastanawiać jak poprawnie oddychać podczas dźwigania ciężarów.

  Link to comment
  Share on other sites

  Guest
  This topic is now closed to further replies.
   Share

  ×
  ×
  • Create New...