Jump to content

  Locked Jak prawidłowo oddychać podczas treningu?


  Persecutor
   Share

  Recommended Posts

  • Cała zawartość 3
  • Temat został założony
  • Ostatnia odpowiedź

  Top Posters In This Topic

  Najpopularniejsze posty

  Najlepiej jest oddychać dupą, do tego celu potrzebujemy ławeczki z dziurą Ø6 oraz dobrze przepuszczających powietrze gatek.

  W sportach siłowych inaczej oddychamy wykonując pojedyncze powtórzenie z maksymalnym ciężarem, a inaczej robiąc serię złożoną np. z 10 powtórzeń. Jeszcze inaczej oddycha się w dyscyplinach siłowych t

  W sportach siłowych inaczej oddychamy wykonując pojedyncze powtórzenie z maksymalnym ciężarem, a inaczej robiąc serię złożoną np. z 10 powtórzeń.

  Jeszcze inaczej oddycha się w dyscyplinach siłowych typu strongman, gdzie pracuje się możliwie najdłużej pod maksymalnym obciążeniem.

  Oddychanie to proces zachodzący bezustannie w organizmie. Jego celem jest zapewnienie dopływu tlenu do tkanek i usuwanie z organizmu dwutlenku węgla

  Dwa podstawowe modele oddychania:

  - oddychanie piersiowe – w którym główną rolę odgrywają mięśnie międzyżebrowe

  - oddychanie przeponowe – w którym, biorą udział: przepona i mięśnie brzucha

  Normalnie oddychamy sposobem mieszanym, a w sporcie też wykorzystujemy oba sposoby, chociaż inaczej w różnych sytuacjach.

  Aby rozwiać wszelkie wątpliwości co do tego czy w trakcie wykonywania serii należy oddychać czy tez lepiej robić ją na bezdechu, od razu trzeba stwierdzić, że oddychanie jest tu niezbędne. Na bezdechu możemy robić tylko krótki, kilkusekundowy wysiłek, a przeciętna seria trwa 20-30 sekund.

  Pamiętajmy, że zbyt długa przerwa w oddychaniu wywołuje w organizmie gwałtownie narastający stan zagrożenia. Podczas treningu siłowego należy unikać stanów całkowitego wstrzymywania oddechu, gdyż w przeciwnym razie może dojść do zawrotów głowy lub nawet omdlenia.

  dotyczące oddychania w czasie wykonywania ćwiczeń:

  - wdech robimy w czasie negatywnej fazy ruchu (opuszczanie ciężaru)

  - wydech robimy w czasie pozytywnej fazy ruchu (unoszenie/wyciskanie ciężaru)

  Z wypowiedzi trenerów wynika, że po ok. 2 tygodniach stosowania tej metody organizm przyzwyczaja się do tego dzięki temu nie będziesz musiał się więcej zastanawiać jak poprawnie oddychać podczas dźwigania ciężarów.

  Link to comment
  Share on other sites

  • 1 year later...
  Guest
  This topic is now closed to further replies.
   Share

  ×
  ×
  • Create New...
  You are viewing the forum as guest.
  You do not have access to some content and features!