Skocz do zawartości

    Zamknięty Katastrofa w Czarnobylu - 26.04.1986r.


    Highway
     Udostępnij

    Rekomendowane odpowiedzi

    • Cała zawartość 2
    • Temat został założony
    • Ostatnia odpowiedź

    Top użytkownicy w tym temacie

    Najpopularniejsze posty

    Katastrofa w Czarnobylu   Czarnobyl, czyli miejsce które w przeszłości tętniło życiem i stawało się coraz większą atrakcją turystyczną zostało zamienione w ruinę i wymarłe pustkowie ze

    Katastrofa w Czarnobylu

    8B65E5E6883BE68BC4809837729B25148C5B4F08

     

    Czarnobyl, czyli miejsce które w przeszłości tętniło życiem i stawało się coraz większą atrakcją turystyczną zostało zamienione w ruinę i wymarłe pustkowie ze względu na wybuch jednego z reaktora elektrowni jądrowej. Po tej sytuacji było wiele spekulacji co się stało, ale w końcu z biegiem lat poznaliśmy prawdę. Możemy powiedzieć z czystym sumieniem, że wyciągnęliśmy wnioski by nie przesadzać z testowaniem pewnych narzędzi, które mogą doprowadzić do katastrofy. Czarnobyl był z miejsc, które właśnie doświadczyło tego złego i obecnie jest odwiedzane przez osoby, które chcą doznać trochę przygód. Żeby wejść na tereny zon, czyli stref skażenia które są już w miarę bezpieczne trzeba i tak wypełnić oświadczenie, że na teren skażenia wchodzi się na własną odpowiedzialność. Trzeba również być osobą pełnoletnią by doświadczyć takiej przygody życia. Sam osobiście chciałbym zwiedzić Czarnobyl i jeszcze bardziej poznać jego historię, ale jest to dość kosztowna podróż i jednak jest pewne ryzyko, że może ona skończyć się pewnymi powikłaniami ze względu na większe promieniowanie w danych terenach zony.

     

    gzFA3yv.png

     

    Cofnijmy się w czasie do dnia 25 kwietnia 1986 roku, gdzie poranek wyglądał normalnie i nie wzbudzał podejrzeń wśród zamieszkałych osób w Czarnobylu. Dzieci jak co rano wstały do szkoły, a dorośli poszli do pracy. Zegar tykał i okazało się, że był to ostatni szczęśliwy dzień ludzi życia w Czarnobylu. Kolejny dzień zbliżał się nieubłaganie. Zapadła noc i większość ludzi spała aż nagle obudził ich wybuch. Na początku nie wiedzieli co się dzieje, ale z godziny na godzinę niektórzy zdali sobie sprawę, że jest to koniec życia w tym mieście ze względu na wybuch w elektrowni atomowej. Na miejsce katastrofy przyjechała Straż Pożarna, która nie była przygotowana na taką akcje. Wszyscy Strażacy, którzy brali udział w gaszeniu pożaru umarli ze względu na to, że zostali napromieniowani. Później zaczęła się ewakuacja Czarnobyla. Rząd obiecał, że ludzie kiedyś wrócą do tego miasta. Już niestety nie zagościli tam ponownie.

     

    Przyczynami technicznymi katastrofy były błędy konstrukcyjne reaktora polegające na wzroście jego reaktywności w wyniku wrzenia wody w reaktorze oraz w trakcie wprowadzania prętów kontrolnych do reaktora, wywołanym ich błędną konstrukcją. Przyczyny organizacyjne i proceduralne określono jako ogólny brak kultury bezpieczeństwa w ZSRR, polegający na braku przedkładania zasad bezpieczeństwa nad innymi celami. W szczególności brak niezależnego nadzoru bezpieczeństwa jądrowego, brak analiz bezpieczeństwa, brak udziału w eksperymencie specjalistów od bezpieczeństwa jądrowego.

     

    Początkiem katastrofy było rozpoczęcie zrzutu prętów bezpieczeństwa do rdzenia reaktora, które zamiast przerwać działanie, zwiększyły jego moc. Wywołane było to błędną konstrukcją prętów i zwiększeniem ilości pary w kanałach w trakcie wsuwania prętów. Zrzut awaryjny prętów nie poskutkował, przegrzanie zdeformowało kanały, a pręty nie opadły. W wyniku słabszego chłodzenia rdzenia, gwałtownie wzrosła ilość pary, która zwiększyła szybkość reakcji jądrowej. Nastąpiło uszkodzenie koszulek prętów paliwowych. Ich rozerwanie wywołało wyrzut stopionego paliwa do wody, która zamieniła się w parę z szybkością eksplozji. Reakcja pary wodnej z cyrkonem wytworzyła wodór, który wydostał się z rdzenia do grafitowego reflektora neutronów, gdzie po zmieszaniu się z powietrzem, wybuchł, niszcząc reaktor i budynek reaktora. Odsłonięty i silnie rozgrzany grafit zapalił się, a rozgrzane produkty spalania wraz z parą i pyłami powstałymi ze stopienia rdzenia, uniosły się w powietrze nawet na 10 km. Niesione jego prądami zostały rozsiane po znacznym obszarze. Pożar ugaszono dopiero po kilku godzinach. Zasypywanie reaktora trwało 10 dni. Po katastrofie, z powodów politycznych, ZSRR eksponował głównie winę operatorów reaktora.

     

    Nagranie mrożące krew w żyłach -> Rozmowa dyspozytorów straży - Czarnobyl 26.04.1986

     

    Zdjęcia z Czarnobyla

     

    Wymarłe miasto. Tak wygląda Czarnobyl i okolica 30 lat po wybuchu w  elektrowni jądrowej

     

    Czarnobyl. Jak teraz wygląda Czarnobyl i Prypeć. Zobaczcie  najpopularnijesze opuszczone miejsca na ziemi. Relacja z obozu naukowego w  Strefie Zamkniętej. Galeria zdjęć - archirama.pl

     

    Czarnobyl – 35 lat później - rp.pl

     

    Miniserial

     

    Czarnobyl (Serial TV 2019- ) - Filmweb

     

    Film

     

    Czarnobyl 1986 (2021) - Filmweb

     

    Są to Moje dwie ulubione produkcje, jeżeli chodzi o historie Czarnobyla. Polecam!

     

    8B65E5E6883BE68BC4809837729B25148C5B4F08

     

    Źrodła:

     

    • Wikipedia
    • YouTube
    • Filmweb
    • Internet

     

     

     

     

     

    Edytowane przez Highway
    • Lubię to! (+1) 1
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    • Highway zmienił(a) tytuł na Katastrofa w Czarnobylu - 26.04.1986r.
    Hej! Nie widzisz zawartości tego postu?
    Zaloguj się lub Zarejestruj nowe konto, aby korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji!
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    • Highway zamknął(ęła) ten temat
    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
     Udostępnij

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...
    Przeglądasz forum jako gość.
    Nie posiadasz dostępu do niektórych treści i funkcji!