Jump to content

1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Recommended Posts

• Cała zawartość 3
  • Temat został założony
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Najpopularniejsze posty

878481493_qqqhwhp.jpg

• Lubię to! 2
  • Super! 1

Większość nie docenia tego co zrobili walczyli z wrogiem, pomagali ludności cywilnej, a na sam koniec próbowano ich wyłapać jak psy na ulicy.

Chwała Bohaterom !

Żołnierze Wyklęci dla jednych bohaterowie, dla drugich zwykli zbrodniarze. Jak było na prawdę? Kim w końcu oni są? Moim zdaniem nie da się odpowiedzieć na te pytania w obiektywny sposób. 

Mianem "Żołnierzy Wyklętych" określa się żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy walczyli głównie z ZSRS (Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich - tak sowieckich). Ich liczbę szacuję się od 100 tys. nawet do 200 tys. osób. Jednak to tylko szacunki, których nie da się zweryfikować lub oszacować z większym przybliżeniem z wielu powodów. Liczba nie jest najważniejsza, liczył się cel ich działalności (walki z sowietami), dzięki którym nazywamy ich bohaterami. Ale czy to aby na pewno słuszna ocena? Niestety jest też ciemna strona Żołnierzy Wyklętych. Faktem jest, iż niektórzy z nich mordowali również cywilów. Liczbę cywilnych ofiar "wyklętych" (w tym dzieci i kobiet) szacuje się nawet do 5 tys. (byli to ludzie różnej narodowości m. in. Żydzi, Ukraińcy, Białorusini, Słowacy czy nawet Polacy). Jednak nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka. Na taką dużą liczbę Żołnierzy Wyklętych statystycznie musiały trafić się tzw. czarne owce. To jak w czasie okupacji niemieckiej (II WŚ), gdy znaczna część Polaków pomagała Żydom, byli tacy co ich sprzedali. Również i były przypadki, że Żydzi sprzedawali Polaków.... Ba... Nawet ich mordowali w czasie wojny. Tak samo wśród niemieckich żołnierzy trafiali się tacy, co pomagali Polakom i Żydom! Według mnie nie istnieje obiektywna ocena postaw Żołnierzy Wyklętych. Żeby tego dokonać należałoby przeanalizować życiorys ich samych, ich rodzin oraz ich ofiar wraz z rodzinami (co jest nie możliwe). W ogóle dla mnie jakakolwiek ocena ich postaw nigdy nie będzie słuszna (nie zależnie od poglądów). To w jakich żyli czasach może nie usprawiedliwia ich w 100%, ale na pewno jest jedną z przyczyn ich zachowań. Przecież, nie wiadomo czy Żołnierze Wyklęci, którzy zabijali cywilów, nie doznali jakichś represji od swoich ofiar lub ich rodzin (np. poprzez zamordowanie członków rodziny Żołnierza Wyklętego). A być może niektórzy Żołnierze Wyklęci kierowali się uprzedzeniem etnicznym/narodowościowym. Nie wolno przecież zapomnieć o zbrodniach UPA/OUN, które de facto spowodowały nienawiść Polaków do Ukraińców. A już kontrowersyjnym i całkowicie przemilczanym tematem jest fakt, iż w czasach przedwojennych często Polacy bali się Żydów w miejscowościach gdzie Żydzi stanowili większość, co powodowało niechęć do Żydów. Osobiście pochodzę z miejscowości, gdzie Polacy stanowili mniejszość (bodajże 25%-30% ludności - nie znam oficjalnych danych) oraz bali się Żydów - to taka mała dygresja. Wracając do meritum, te przytoczone przeze mnie sytuacje mogły niektórych Żołnierzach Wyklętych i ich niechęć do osób innej narodowości mogło stanowić pobudkę do mordów na ludności cywilnej (to tylko moje dywagacje). Od razu uprzedzam, że nie chcę tutaj usprawiedliwiać Żołnierzy Wyklętych i ich zbrodni na ludności cywilnej. Powtarzam, że po prostu chce pokazać, że jakakolwiek - moim zdaniem - próba obiektywnej oceny postaw Żołnierzy Wyklętych jest nierealna. Historia nigdy nie jest czarno-biała, co często według mediów nie jest oczywiste. Media prawicowo-narodowe wywyższają Żołnierzy Wyklętych na piedestał zapominając o ich upadkach i potknięciach. Z kolei media liberalne czy tam lewicowe mieszają ich z błotem.... Przykre jest, że mało kto widzi "złoty środek", ale cóż taki jest świat.

Starczy już tej historii na dzisiaj 😉 Może niektórym z Was nie spodoba się ten mój wywód, ale cóż każdy ma własne zdanie i poglądy.

Chciałbym tylko podsumować moją wypowiedź jednym zdaniem: Czcijmy Żołnierzy Wyklętych, lecz pamiętajmy, że też byli ludźmi, nie byli idealni i niektórzy wybierali niewłaściwe drogi w swoim życiu. 

Cześć i chwała bohaterom!  

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...