Jump to content

Recommended Posts

vpBQyBn.png

 

afr3h2N.png

 

Jedno z najważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej, upamiętniające przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Zgodnie z nauczaniem kościoła narodziny te miały mieć miejsce w 25 grudnia w pierwszym roku naszej ery. pomimo iż badania historyczne wskazują, że właściwa data przypada pomiędzy 8 a 2 rokiem przed nasza erą. Pierwsza wzmianka o obchodzeniu Bożego Narodzenia pochodzi natomiast z IV wieku z Rzymu. Tak ważne wydarzenie w roku liturgicznym poprzedzone jest kilkutygodniowym okresem oczekiwania, zwanym Adwentem. Punktem kulminacyjnym tych przygotowań jest Wigilia Bożego Narodzenia, obchodzona 24 grudnia. Wtedy zgromadzone rodziny zasiadają do uroczystej wieczerzy, po uprzednim przełamaniu się opłatkiem na znak miłości, przyjaźni i przebaczenia. O północy w kościołach rozpoczyna się radosne nabożeństwo – tzw. pasterka – gdzie świętuje się uroczyście narodziny Chrystusa.  
Ze świętami Bożego Narodzenia związanych jest wiele zwyczajów, z których część ma swoje korzenie w obrzędach pogańskich. Choinki na przykład uważane były w wielu kulturach za symbol życia, ale dopiero kilka wieków temu obyczaj ubierania choinki przejął Kościół Katolicki. Śpiewanie kolęd zrodziło się natomiast jeszcze przed urodzinami Jezusa i miało swój początek w tzw. rzymskich calendae, kiedy to 1 stycznia kosulowie obejmowali swój urząd, co oznaczało początek nowego roku administracyjnego. Z tej okazji śpiewano radosne pieśni i wręczano sobie upominki. Polska jest jednym z nielicznych miejsc na świecie, gdzie prezenty wręcza się w wieczór wigilijny – w innych krajach chrześcijańskich Święty Mikołaj przychodzi bowiem dzień później. Przyjemności okresu świątecznego wiążą się jednak z niemałymi wydatkami – Polacy w 2012 roku na święta wydali ponad 7 miliardów złotych. W drugi dzień świąt, 26 grudnia, w kościołach wspomina się św. Szczepana. Okres bożonarodzeniowego świętowania kończy się z punktu widzenia liturgicznego dopiero 2 lutego – w święto Matki Boskiej Gromnicznej. Do tego czasu z wielu domów znikają choinki, a wierni rozpoczynają przygotowania do Wielkiego Postu, a następnie do Wielkanocy, czyli najważniejszego święta z punktu widzenia Kościoła. 

 

wTF4Dvz.png

 

24. Podczas wizyty w Finlandii Mikołaj zostawia za sobą sanie i jeździ na kozie o imieniu Ukko. Ukko jest ze słomy, ale jest wystarczająco silny, aby wozić Świętego Mikołaja. 

 

Imieniny obchodzą:

 

Eugenia, Mateusz  oraz  Maria, Piotr, Siemosław

 

Przysłowia:

 

„Jeśli w pierwszy dzień po Narodzeniu dopiekało, będzie zima długo białą”
„Gdy choinka tonie w wodzie, jajko toczy się po lodzie”
„Gdy pola zielone, jak się Chrystus rodzi, Wielkanocnym Świętom śnieg pewnie zaszkodzi”
„W jakim blasku Bóg się rodzi, w takim cały styczeń chodzi”
„Gdy na Gody bardzo biało, wiosną śniegu jest niemało”
„Gdy na Gody leży śnieg srogi, to na Wielkanoc zielone odłogi”
„Gdy w pełni księżyca Gody przypadają, łagodną resztkę zimy z tego wysnuwają”
„Gdy w Narodzenie Pana pogodnie, będzie tak cztery tygodnie”
„W Gody słonko świeci, tak i tydzień zleci”
„Z których stron w Gody wiatry się głoszą, stamtąd do Jana (27.12) deszcze przynoszą”

 

9UQBjGU.png

 

„Nie ten jest mądry, kto wiele spraw umie, lecz kto złe od dobrego rozeznać rozumie.” -  Mikołaj Rej

 

 

 

  • Super! 2
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...