Jump to content

Recommended Posts

 

1ZsmfoA.png

 

ujQ7HGE.png

 

Dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia, a zarazem kończący okres Adwentu. Najważniejszym elementem obchodów jest uroczysta wieczerza w gronie najbliższych. Tradycyjnie rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki, symbolizującej Gwiazdę Betlejemską, która prowadziła trzech królów. Kolację rozpoczyna wspólna modlitwa i odczytanie fragmentu ewangelii. Wigilii towarzyszy cała gama zwyczajów i symboli, bez których wiele osób nie wyobraża sobie świąt. Pod obrus zwykle wkłada się odrobinę siana – nawiązując do żłóbka, miejsca narodzin Chrystusa. Na stole pozostawia się również dodatkowe nakrycie dla zbłąkanego wędrowca. Zanim goście skosztują przygotowanych potraw, wszyscy składają sobie życzenia, przełamując się opłatkiem, symbolizującym miłość i przebaczenie. 
Zgodnie z tradycją na stole wigilijnym powinno znaleźć się 12 dań, a każdy z uczestników wieczerzy powinien skosztować każdego z nich, by zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku. Choć niewielu chrześcijan zdaje sobie z tego sprawę, w kulinarnych zwyczajach wigilijnych zachowało się wiele elementów nawiązujących od obrzędów pogańskich – zwłaszcza wykorzystanie składników typowych dla styp pogrzebowych, takich jak zboża, mak czy grzyby. Najbardziej typowe dania wigilijne to obecnie ryba (karp), barszcz z uszkami oraz pierogi z kapustą lub grzybami. W różnych częściach kraju znane są również regionalne specjały świąteczne, takie jak kutia (Podlasie) czy makówki (Śląsk). Obowiązek postu w Wigilię został zniesiony w 2003 roku, niemniej Polacy zwykle nie spożywają tego dnia mięsa w poszanowaniu dla wielowiekowej tradycji. W Polsce – jako jednym z nielicznych krajów – Wigilia jest często również dniem wręczania prezentów. Na Zachodzie Święty Mikołaj pojawia się dopiero dzień później - 25 grudnia. W wielu domach po kolacji rozbrzmiewają również kolędy. Choć 24 grudnia nie jest dniem wolnym, większość firm – zarówno handlowych, jak i usługowych – kończy pracę wcześniej. Dla wielu Polaków, zarówno tych bardziej, jak i mniej religijnych, Wigilia jest najbardziej rodzinnym dniem w roku. 

 

rXuCBCC.png

 

24. Podczas wizyty w Finlandii Mikołaj zostawia za sobą sanie i jeździ na kozie o imieniu Ukko. Ukko jest ze słomy, ale jest wystarczająco silny, aby wozić Świętego Mikołaja.

 

Imieniny obchodzą:

 

Adam, Ewa  oraz  Ada, Adamina, Adela, Delfin, Druzjan, Druzjanna, Eryk, Eryka, Ewelina, Godzisław, Godzisława, Grzegorz, Grzymisława, Hermana, Hermina, Herminia, Irma, Irmina, Józef, Paula, Tarsylia, Zenobiusz

Przysłowia:

 

„Gdy w Narodzenie pogodnie, będzie tak cztery tygodnie”
„Jak w Wigilię z dachu ciecze, zima długo się przewlecze”
„Pogoda na Wigilię Narodzenia, do Nowego Roku się nie zmienia”
„Wigilia jasna, święty Jan ciemny, obiecują rok przyjemny”
„Na Adama i Ewy, dobre bydłu i plewy”
„Słota w dzień Adama i Ewy, zabezpiecz od zimna cholewy”
„W dzień Adama i Ewy daruj bliźnim gniewy”
„Adam i Ewa pokazują, jaki styczeń i luty po nich następują”
„Na Pasterkę po wodzie, Alleluja po lodzie”

 

 

Dzień Raju

 

24 grudnia obchodzony jest Dzień Raju. To także dzień wspomnienia Ewy, matki rodzaju ludzkiego. Kiedyś wierzono, że Wigilia Bożego Narodzenia jest dniem, w którym następuje odnowienie dziejów, a historia zaczyna się od początku.  Na ten jeden dzień raj zstępował na ziemię. W trakcie Wigilii dochodziło do wszechpojednania - żywych i zmarłych, ludzi i zwierząt. 24 grudnia był także dniem, w którym wspominano historię Drzewa Dobra i Zła oraz skurzenia Ewy przez Szatana w postaci węża.

 

C1pRcSx.png

„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.” -  św. Jan Paweł II

  • Lubię to! 1
  • Super! 1
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...