Jump to content

Recommended Posts

VM2moOV.png

 

ANXGVc0.png

 

4. Dom towarowy Montgomery Ward stworzył Rudolfa Renifera jako sztuczkę marketingową zachęcającą dzieci do kupowania ich świątecznych kolorowanek. Oryginalny Rudolph nie miał czerwonego nosa. W tamtych czasach czerwony nos był postrzegany jako objaw alkoholizmu, a Montgomery Ward nie chciał, by wyglądał jak pijak. Żeby dokończyć oryginalny obrazek, prawie nazywał się Reginald lub Rollo.

 

Ponadto  dzisiaj na śląsku mamy:

 

VaYty1A.png

 

Dawniej pisane przez „u” zwykłe – tradycyjne święto górników, obchodzone w dniu świętej Barbary, patronki górników. Oprócz obchodów w kościele odbywają się również parady z orkiestrą, apele oraz rozmaite imprezy artystyczne i jubileuszowe. Na kilka dni przed obchodami organizowane są tzw. karczmy piwne, gdzie górnicy oddają się uroczystym rytuałom i oczywiście piciu piwa. Kobiety nie mają wstępu do karczm piwnych, zamiast tego organizują swoje imprezy, tak zwane combry babskie. Barbórka trwale wpisała się w kalendarz świąt i obchody odbywają się również w wielu szkołach i przedszkolach. Zwyczaj ten pozostał z czasów PRL-u, gdzie 4 grudnia był wielkim świętem, a górnicy byli dość propagandowo ukazywani jako przykładni przodownicy pracy. Cieszyli się również specjalnymi przywilejami – mieli dostęp do sklepów górniczych, gdzie można było zaopatrzyć się np. w niedostępny nigdzie indziej sprzęt elektroniczny. Ich przydział kartek żywnościowych był nawet kilka razy większy niż w przypadku przeciętnego obywatela. Do dziś górnikom przysługuje prawo do emerytury po 25 przepracowanych latach, a jej wysokość jest prawie dwukrotnie większa od średniej. Rodzi to wiele sprzeciwów zarówno ze strony części społeczeństwa, jak i polityków. Nie da się jednak zaprzeczyć, że praca górnika to wyjątkowo niebezpieczne i wymagające zajęcie. W Polsce co roku ginie ok. 20 górników na skutek trudnych do przewidzenia katastrof, a niemal każdy pracujący pod ziemią narażony jest na choroby układu oddechowego (głównie pylica płuc) oraz trwały ubytek słuchu. W innych krajach jest jeszcze gorzej – w Chinach na przykład codziennie ginie ok. 7 górników.

 

Imieniny obchodzą:

 

Barbara, Krystian  oraz  Benon, Bernard, Bratomiła, Bratumiła, Chrystian, Ciechosław, Ciechosława, Cieszybor, Feliks, Filip, Hieronim, Jan, Klemens, Marut, Maruta, Marutas, Melecjusz, Osmund, Piotr, Teofan

 

Przysłowia:

 

„Gdy w Barbarę pada - zima ostra się zapowiada”
„Barbara po wodzie święta po lodzie”
„Barbara po lodzi święta po wodzie”

 

Dzień Sztucznego Futra

 

Dzień Górnika

 

Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii

 

W interesie wszystkich obywateli jest, by żołnierze tych formacji byli dobrze wyszkoleni i zaopatrzeni. Jeśli do boju posyła się wojska rakietowe i artylerię, to znak że sytuacja jest naprawdę poważna. 4 grudnia warto życzyć im samych sukcesów.

 

Międzynarodowy Dzień Geparda

 

bT2PXn5.png

 

„Nie myśl o szczęściu. Nie przyj­dzie - nie zro­bi za­wodu; przyj­dzie - zro­bi niespodziankę.” -  Bolesław Prus

  • Lubię to! 1
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...