Jump to content

Recommended Posts

Y5oqwDL.png

 

 

fRDysgX.png

 

Nie trzeba znać żadnego Andrzeja, żeby świętować jego imieniny 30 listopada. To tradycyjnie jedna z ostatnich okazji, by oddać się hucznym zabawom przed rozpoczęciem Adwentu. Do tego dochodzi zwyczaj wróżb, które tradycyjnie odbywały się w nocy z 29 na 30 listopada. Choć najbardziej popularną formą do dziś jest wróżenie z wosku (zwykle przez ucho od klucza), istnieje cała gama obrzędów andrzejkowych, mniej lub bardziej zapomnianych. Dawniej większość z nich miała charakter matrymonialny. Kawalerowie mieli swój odpowiednik andrzejek, tzw. Katarzynki (24 listopada), dlatego w wigilię św. Andrzeja wróżyły praktycznie wyłącznie niezamężne dziewczęta. I tak na przykład: ustawiano kolejno buty od ściany do progu – panna, której but jako pierwszy przekroczył próg, mogła liczyć na rychłe zamążpójście. Rzucano psom kulki z ciasta, symbolizujące wybranków serca, i obserwowano, na który kąsek skusi się pies w pierwszej kolejności. W ostatnich latach pojawiły się również nowe formy wróżb, jak ta, w której chłopcy i dziewczęta na zmianę przekłuwają kartki z imionami, sprawdzając, jak będzie nazywał się ich przyszły mąż lub żona. Nie jest jasne, skąd wziął się zwyczaj wróżb, wiadomo jednak, że pierwsza wzmianka o nim pojawiła się w Polsce w XVI wieku, a całe obchody traktowano z wielką powagą – dlatego wiele wróżb odprawiano indywidualnie. Obecnie wróżby to przyjemny dodatek do wielkiego imprezowania, które odbywa się dosłownie we wszystkich klubach, pubach i restauracjach. Do tego dochodzą tysiące Andrzejów w Polsce, którzy tego dnia wyprawiają swoje imieniny.

 

 

Imieniny obchodzą:

 

 Błażeja, Saturnin  oraz  Błażej, Bolemysł, Dionizy, Filomen, Franciszek, Fryderyk, Klementyna, Pafnucy, Paramon, Przemysł, Radbod, Siedlewit, Syzyniusz, Walter

 

Przysłowie:

 

„W listopadzie mróz, szykuj w marcu wóz”

 

 Dzień Podchorążego

 

Dzień Podchorążego 
Dzień Podchorążego obchodzimy na pamiątkę akcji dokonanej przez podoficerów Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie 29 listopada 1830 roku. Zainicjowali oni powstańczy atak na Belweder, który był wówczas siedzibą rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa. Tak rozpoczęło się powstanie listopadowe. Inicjatorem zrywu był podporucznik Piotr Wysocki. 
 
Powstanie listopadowe 
W 1828 roku w Szkole Podchorążych Piechoty w Warszawie podporucznik Piot Wysocki zainicjował tajną organizację Sprzysiężenie Podchorążych przeciwko wodzowi naczelnemu wojsk Królestwa Polskiego i znienawidzonemu dowódcy sił rosyjskich wielkiemu księciu Konstantemu. Nie tylko stworzył on system tajnej policji i donosicielstwa, ale publicznie obrażał polskich oficerów. Młodzi patrioci czekali więc na odpowiedni moment, by zaatakować wroga i odzyskać niepodległość. Impulsem do wybuchu powstania był pożar browaru na Solcu i kamienicy przy ul. Dzikiej. 29 listopada 1830 roku około godziny 18:00 Piotr Wysocki przerwał zajęcia z taktyki odbywające się w Szkole Podchorążych Piechoty i zwrócił się do obecnych „Polacy! Wybiła godzina zemsty. Dziś umrzeć lub zwyciężyć potrzeba! Idźmy, a piersi wasze niech będą Termopilami dla wrogów”. Spiskowcy udali się następnie na miejsce zbiórki pod pomnik króla Jana III Sobieskiego. Grupa złożona głównie z młodych inteligentów wraz z częścią podchorążych opanowała Belweder, który był rezydencją Konstantego. Niestety zdołał on uciec z pałacu przebrany w kobiece ubrania. Powstańcy dzięki pomocy zwykłych obywateli zdobyli Arsenał i znajdującą się tam broń oraz opanowali stolicę. Zabili też przeciwnych powstaniu generałów. Wobec przewagi militarnej Rosji i braku pomocy ze strony europejskich państw powstanie, które trwało blisko rok (do 21 października 1831 roku) zakończyło się jednak porażką oraz represjami w stosunku do jego uczestników, a także całego narodu. 
 
Jeśli chodzi o Piotra Wysockiego, to po wybuchu powstania został mianowany kapitanem, a wkrótce pułkownikiem (był adiutantem naczelnego wodza Michała Radziwiłła). Podczas jednej z bitw został ranny i dostał się do niewoli rosyjskiej. Tam cudem uniknął śmierci, gdyż wyroki zamieniono mu na katorżniczą pracę na Syberii. Próbował uciec, ale przypłacił za to chłostą. Od tego momentu pracował przywiązany do taczki. Przetrwał zesłanie i powrócił do kraju, gdzie 6 stycznia 1875 roku zmarł jako wolny człowiek. Pogrzeb bohatera narodowego odbył się w Warce i stał się wielką narodową manifestacją. 
 
Obchody Dnia Podchorążego 
Na pamiątkę wybuchu powstania 29 listopada ustanowiono Dzień Podchorążego. Święto obchodzono jeszcze pod zaborami w 1908 roku w konspiracyjnej Szkole Podchorążych we Lwowie. Oficjalnie oddawać hołd powstańcom można było dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Dzień Podchorążego jak wszystkie święta wojskowe jest wydarzeniem o dużej randze. Uroczystości odbywają się zarówno w Warszawie jak i w uczelniach wojskowych z całej Polski. W stolicy odprawiana jest uroczysta msza polowa w intencji powstańców, pod pomnikiem mogiły bohaterów bitwy pod Olszynką Grochowską składane są kwiaty. Na dziedzińcu Belwederu postawiony zostaje przez podchorążych posterunek honorowy, ma miejsce odczytanie zwyczajowego listu od prezydenta, który jest zwierzchnikiem sił zbrojnych. Uroczystość wieńczy defilada pododdziałów. 
 
Ceremonie z okazji Dnia Podchorążego odbywają się przede wszystkim w licznych szkołach o profilach wojskowych jak np. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie czy Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie czy Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. 
 
Z okazji obchodów podchorążowie pełnią warty w historycznych mundurach z 1830 roku, organizowane są bale wojskowe, inscenizacje nocy listopadowej, defilady, występy artystyczne, zawody sportowe w różnych dyscyplinach czy pokazy sztucznych ogni. Dzień Podchorążego jest też najlepszą okazją do tego, by wręczyć zasłużonym pracownikom szkół nagrody oraz docenić studentów, którzy mają dobre wyniki w nauce i angażują się w działalność społeczną. 
 
Wiele szkół w Dzień Podchorążego organizuje Drzwi Otwarte, co samo w sobie jest dużą atrakcją. Duża grupa osób stawia sobie bowiem na celu, by przejść gruntowne przeszkolenie wojskowe i zostać zawodowym żołnierzem. Podczas naboru na jedno miejsce przypada nawet kilkunastu kandydatów. Podczas Drzwi Otwartych mogą oni dowiedzieć się więcej o ofercie edukacyjnej i uczestniczyć w rozmaitych grach, pokazach i szkoleniach, np. postrzelać na interaktywnej strzelnicy.

 

Międzynarodowy Dzień Solidarności z Narodem Palestyńskim

 

To święto uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONA w 1977 roku, a jego celem jest solidarność i wspieranie Palestyny. W ramach obchodów odbywają się wystawy na temat praw Palestyńczyków oraz inne wydarzenia kulturalne.

 

NTyDRSp.png

 

„Aby dzielić życie z ludźmi i wielkodusznie dać siebie, musimy także uznać, że każda osoba jest godna naszego poświęcenia.” -  Papież Franciszek

  • Lubię to! 1
  • Super! 1
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...