Jump to content

Recommended Posts

NGTisKd.png

 

Imieniny obchodzą:

 

Feliks, Rafał  oraz  Agapiusz, Agnieszka, Ampelia, Ampeliusz, Edmund, Eustachy, Fortunata, Grzegorz, Lubomir, Maksencja, Maria, Narzes, Oktawia, Oktawiusz, Sędzimir, Sylwester, Sylwestra, Symplicjusz, Symplicy, Tespezjusz, Tespezy

 

Przysłowie:


„Jeśli kret w listopadzie jeszcze późno ryje, na Nowy Rok komar wpadnie w bryję”
 

 

Dzień Uprzemysłowienia Afryki

 

Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 roku w ramach obchodów Drugiej Dekady Rozwoju Przemysłowego Afryki (1991-2000). Celem jest zachęcanie międzynarodowej społeczności do podejmowania działań na rzecz uprzemysłowienia Afryki, tak by kontynent ten mógł się właściwie rozwijać.

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

 

Święto upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku. To dokumenty, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym.

 

Dzień Pamięci Osób Transpłciowych

 

Osoby transpłciowe muszą niemal codziennie zmagać się z bezpodstawną nienawiścią skierowaną w ich stronę. 20 listopada to dzień upamiętniający ofiary przestępstw motywowanych transfobią, który ma również na celu zwrócić uwagę na ten problem.

 

Dzień Absurdu

 

Powszechny Dzień Dziecka

 

Święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1954 roku, przyjęte przez większość krajów świata i obchodzony w różne dni. W wielu państwach jest to 1 czerwca. Co ciekawe, Polska wyprzedziła ONZ i Dzień Dziecka obchodzi od 1952 roku – pomysł, jak można się domyślać, zaczerpnięty został od wschodnich sąsiadów. Niezależnie jednak od daty dzień ten na całym świecie ma promować wzajemne zrozumienie pomiędzy dziećmi, przestrzeganie ich praw oraz troskę o ich właściwy rozwój. Istotnym elementem obchodów jest również zwrócenie uwagi na cierpienie najmłodszych. W ciągu ostatnich dekad zawartych zostało wiele międzynarodowych umów mających na celu wspólne zjednoczenie w staraniach o dobro dzieci. Najważniejsze z nich to Deklaracja Praw Dziecka z 1959 roku oraz podpisana w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka. Mimo iż jej sygnatariuszami są aż 193 państwa, w dalszym ciągu miliony dzieci na świecie żyją w ubóstwie, spotykają się z dyskryminacją rasową, religijną i etniczną, są wykorzystywane do ciężkiej pracy, a nawet sprzedawane czy werbowane do uczestnictwa w konfliktach zbrojnych.  
Nie oznacza to jednak, że Dzień Dziecka to smutne święto, wręcz przeciwnie – w Polsce 1 czerwca nie brakuje celebracji, zabaw i prezentów dla najmłodszych. A dzięki uśmiechom maluchów nawet dorośli stają się bardziej pogodni. 

 

h68I6Gm.png

 

„Śmiech jest dla duszy tym samym, czym tlen dla płuc.” -  Louis de Funes

  • Lubię to! 1
  • Super! 1
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...