Jump to content

Recommended Posts

bxJgJUK.png

 

Imieniny obchodzą:

 

Elżbieta, Seweryn  oraz  Barlaam, Dionizy, Dargosław, Faust, Jakub, Kryspin, Maksym, Małowid, Matylda, Paweł, Salomea, Teodor

 

Przysłowia:

 

„Na świętą Elżbietę bywa śnieg nad piętę”
„Święta Elżbieta - śniegiem pokryta”
„Zjawia to Elżbieta święta, czy ta zima będzie cięta”

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn

 

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn (International Men's Day) obchodzony jest 19 listopada. Święto zainaugurował w 1992 roku Thomas Oaster, profesor University of Missouri-Kansas, jednak na rozkwit tego wydarzenia trzeba było trochę poczekać. 
 
Święto narodziło się w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz grup ludzi zamieszkujących różne kontynenty. W 1994 roku Ingeborg Breines, która kierowała programem ONZ „Kobiety i Kultura Pokoju”, zaproponowała obchody Dnia Mężczyzny na zasadzie równości płci. Przemawiając w imieniu Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury, stwierdziła, że: „to doskonały pomysł i dałby jakąś równowagę płci”. 
 
Projekt spopularyzował Dr Jerome Teelucksingh, który wybrał datę 19 listopada z dwóch powodów. Był to dzień urodzin jego ojca, a także nawiązanie do reprezentacji Trynidadu i Tobago w piłce nożnej, która w 1989 roku zjednoczyła cały kraj heroicznie walcząc o zakwalifikowanie się do Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Tego dnia przegrali oni z USA 0-1, ale i tak byli bohaterami. Kilka miesięcy wcześniej Trynidad Tobago sięgnął po swój pierwszy puchar Karaibów. 
 
Coroczne obchody z okazji Międzynarodowego Dnia Mężczyzny odbywają się pod wspólnym hasłem, np. „Dbaj o bezpieczeństwo mężczyzn i chłopców”, „Zdrowie”, „Dzieci”, „Modele pozytywnej męskości”. Dla przykładu – ten ostatni temat nawiązuje do tego, aby dać młodym chłopakom dobre pozytywne wzorce do naśladowania. 
 
Obecnie International Men's Day obchodzone jest w ponad 70 krajach. W Polsce jednak nie istnieje tradycja Dnia Mężczyzny. Niektóre organizacje próbują wprowadzić datę 10 marca, bowiem w tym dniu w polskim kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty. W naszym kraju zamiast Dnia Mężczyzn obchodzi się 30 września Dzień Chłopaka. Choć coraz częściej media zachęcają do celebrowania Dnia Mężczyzny, podkreślając znaczenie tego dnia dla niektórych panów. 
 
Dzień Mężczyzn w niektórych krajach obchodzony jest w inne dni. Na przykład w Rumunii panowie mają swoje święto 9 marca, zaś w Norwegii – 9 września. W Rosji mężczyźni mają swój dzień 23 lutego, które przed laty było także ważnym świętem Armii Radzieckiej. W tym dniu kobiety składają życzenia partnerom i wręczają drobne upominki. Z okazji święta inicjowane są koncerty transmitowane w rosyjskiej telewizji oraz organizowane są wydarzenia artystyczne realizujące temat męskości. W Dniu Mężczyzny wszyscy panowie mają wolne od pracy. 
 
Niektóre państwa od niedawna przyłączyły się do obchodów święta mężczyzn w dniu 19 listopada. Na przykład Węgry inicjują święto od 1999 roku, podobnie jak Włochy i Mołdawia. Corocznie w Międzynarodowym Dniu Mężczyzny przeprowadzane są dyskusje na temat współczesnego modelu męskości oraz roli mężczyzny w coraz bardziej sfeminizowanym świecie.

 

 

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

 

Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja). Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem. W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę – znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak.

 

Światowy Dzień Filozofii

 

Dzień Filozofii ustanowiony został w 2002 roku przez UNESCO, które uznało że trzeci czwartek listopada to doskonały moment, by uczcić dorobek filozoficzny całej ludzkości i zachęcić świat to głębokiej refleksji, otwarcia umysłów i wymiany poglądów. W ramach obchodów organizowane są konferencje, wykłady, debaty, warsztaty i inne wydarzenia kulturalne. UNESCO podkreśla znaczenie filozofii w procesie zmiany świata na lepszy poprzez zadawanie trudnych pytań i poszukiwanie właściwych odpowiedzi z myślą o poszanowaniu godności człowieka. Słowo filozofia pochodzi z języka greckiego i oznacza dosłownie „umiłowanie mądrości” – za twórcę tego terminu uważa się Pitagorasa, niemniej wielcy myśliciele znani byli jeszcze wcześniej (np. Tales z Miletu, VII wiek p.n.e.). Filozofia jest fundamentalną częścią dorobku kulturowego ludzkości. Od zawsze starała się wyjaśnić pochodzenie człowieka, sens jego życia oraz mechanizmy funkcjonowania świata. Na przestrzeni dziejów filozofia często wpływała na wydarzenia społeczne i polityczne. Wielkie przemiany światopoglądowe, takie jak romantyzm, oświecenie czy modernizm miały swoje odzwierciedlenie w myśli filozoficznej danych czasów. Niektóre starożytne trendy filozoficzne dziś taktowane są raczej w kategoriach ciekawostek, na przykład pogląd, że świat powstał z ruchów powietrza (Anaksymenes) czy też z ognia (Heraklit z Efezu). Najwięksi filozofowie w dziejach mają do dziś ogromny wpływ na postrzeganie rzeczywistości, a mądrość, którą za sobą pozostawili, prawdopodobnie nigdy nie straci na wartości. Nie oznacza to jednak, że niczego nowego nie da się już wymyślić, dlatego w trzeci czwartek listopada warto choćby trochę „poliflozofować”.

 

Święto Młodego Wina

 

Dzień Toalet

 

W wielu miejscach na świecie toalety publiczne pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o czystość. Światowy Dzień Toalet to inicjatywa podjęta przez Światową Organizację Toaletową, a jej celem jest podwyższenie standardów ubikacji na świecie.

 

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci

 

Każdy kto podnosi rękę na dziecko powinien zostać potępiony . W ten dzień warto to uświadamiać ludziom oraz zachęcać do bezzwłocznego reagowania, gdy najmłodszym dzieje się krzywda.

 

Tew2dwX.png

 

„Nie można lo­gicznie udo­wod­nić, że coś jest piękne, trze­ba to po pros­tu odczuć” -  Antoni Kępiński

  • Lubię to! 1
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...