Jump to content

Recommended Posts

kiyUEpa.png

 

Imieniny obchodzą:

 

Agata, Wawrzyniec  oraz  Agrypin, Agryppa, Antyd, Damian, Elżbieta, Filomen, Hipacy, Jan, Józef, Jukund, Klementyn, Kosma, Laurenty, Lewin, Mikołaj, Serapion, Stefan, Ścibor, Ścibora, Świecław, Teodot, Wszerad

 

Przysłowie:

 

„Listopad marcowi za rodzica służy i marcowe psoty wróży”

 

Dzień Seniora

 

Ogólnopolski Dzień Seniora obchodzony jest 20 listopada. W tym Dniu organizacje pozarządowe, stowarzyszenia oraz instytucje aktywizujące osoby starsze wspólne obchodzą święto seniorów. Celem Dnia jest promowanie aktywności osób w podeszłym wieku oraz dążenie do integracji młodszych grup społecznych z seniorami.  
 
Według danych demograficznych do 2050 roku liczna osób powyżej 60 roku życia wzrośnie do prawie 2 mld. Od dłuższego czasu zauważalny jest demograficzny proces starzenia się społeczeństwa, a za kilkadziesiąt lat Polska będzie jednym najstarszych narodów w Europie. Od niedawna zmienia się na lepsze wizerunek seniora. Dziś starość przestaje oznaczać zniedołężnienie, a staje się kolejnym etapem życia, w którym osoby starsze mogą realizować swoje zamierzenia oraz rozwijać własne zainteresowania. Coraz częściej seniorzy poszukują nowych form aktywności i zaczynają uczęszczać do Klubów Seniora, Uniwersytetów III Wieku, do lokalnych stowarzyszeń lub pracują jako wolontariusze. Osoby starsze chcą zdobywać nową wiedzę i poszukiwać nowych metod rozwoju.  
 
Jeszcze kilkanaście lat temu sądzono, że mózg osoby w wieku emerytalnym nie jest w stanie przyjąć dużej dawki nowej wiedzy. Jednak badania naukowe zaprzeczyły tej tezie i udowodniły, że w starszym wieku dominuje inteligencja skrystalizowana, która składa się z dotychczasowej wiedzy oraz doświadczeń. Warunkiem przyswajania nowych informacji jest także stała aktywność umysłowa. Badania naukowe, które zostały przeprowadzone na grupie starszych osób grających przez osiem tygodni w gry komputerowe przeznaczone do treningu pamięci, udowodniły, że po tym czasie szybkość ich umysłu cofnęła się o 25 lat w testach na przetwarzanie informacji i o 10 lat w testach pamięciowych. W niedalekiej przyszłości wraz z rozwojem medycyny, technologii oraz świadomości społecznej na temat starości, osoby po 60 roku życia umysłowo będą dorównywać czterdziestolatkom. 
 
Jednak, aby osoby starsze mogły korzystać z własnych możliwości to muszą spotkać się z akceptacją społeczną. Niestety, zwłaszcza w krajach słabo rozwiniętych lub rozwijających się, gdzie pokolenie dzisiejszych 60-latków urodziło się i dorastało w warunkach wojny, niedożywienia, braku opieki zdrowotnej czy w złych warunkach mieszkaniowych, to wciąż nie ma możliwości rozwoju oraz częściej spotyka się z marginalizacją oraz krzywdzącymi stereotypami.

 

Międzynarodowy Dzień Zwalczania Nielegalnego Handlu Dobrami Kultury

 

Światowy Dzień Cukrzycy

 

Dzień został zainicjowany przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) w 1991 roku. Data Święta upamiętnia urodziny odkrywcy insuliny - Fredericka Bantinga. Kanadyjczyk w 1922 roku odkrył insulinę wspólnie z asystentem Charlesem Bestem, co okazało się przełomem w leczeniu cukrzycy. Rok później za swoje odkrycie otrzymał Nagrodę Nobla. Razem z nim wyróżniono także Johna Macleoda, który był jego zwierzchnikiem z instytutu, natomiast pominięto asystenta. W tej sytuacji Banting dobrowolnie podzielił się premią pieniężną z Nagrody Nobla z Charlesem Bestem. W 1934 roku król Anglii Jerzy V nadał mu tytuł szlachecki Sir. 
W 2006 federacja Diabetologiczna przeprowadziła kampanię „Zjednoczeni na Rzecz Cukrzycy”, której celem było upowszechnienie wiedzy dotyczącej tej choroby. Dzięki działaniom IDF oraz innych organizacji diabetologicznych, Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję na rzecz walki z cukrzycą, ustanawiając dzień 14 listopada Światowym Dniem Cukrzycy Narodów Zjednoczonych. 
 
Oba święta stają się okazją do przybliżania społeczeństwu problematyki tej choroby oraz do promowania działań profilaktycznych. Na świecie prawie 350 milionów ludzi cierpi na cukrzycę, zaś od lat 90. XX wieku liczba nowych zachorowań wzrosła sześciokrotnie. Wiele osób wciąż nie jest świadoma przyczyn, objawów i prawidłowego leczenia cukrzycy, a choroba dotyka coraz więcej ludzi.  
 
Tematy kampanii Światowego Dnia Cukrzycy skupiają się na różnych czynnikach wpływających na ryzyko cukrzycy i jej powikłań. Oto niektóre z nich:  
 
- Kobiety i cukrzyca - nasze prawo do zdrowej przyszłości 
- Zdrowe odżywianie 
- Chrońmy naszą przyszłość: edukacja i zapobieganie cukrzycy 
- Cukrzyca u dzieci i młodzieży 
- Cukrzyca i pielęgnacja stóp  
- Cukrzyca i otyłość  
- Cukrzyca i powikłania nerek  
- Twoje oczy i cukrzyca  
- Cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe 
- Cukrzyca i prawa człowieka 
- Insulina na całe życie. 
 
Światowy Dzień Cukrzycy obchodzi ponad 230 stowarzyszeń członkowskich IDF w ponad 160 krajach, a także inne organizacje, firmy, pracownicy służby zdrowia, politycy czy celebryci. Działania związane ze świętem obejmują programy badań, kampanie radiowo-telewizyjne, imprezy sportowe, konferencje i wiele innych.  
 
Typy cukrzycy zależą od jej przyczyn. Można wyróżnić cukrzycę typu I, II oraz cukrzycę ciążową. Na pierwszy typ najczęściej zapadają młode osoby, a jej przyczyną są zaburzenia układu immunologicznego i niszczenie komórek trzustki. Cukrzyca typu II pojawia się u osób dorosłych. Do przyczyn tej choroby należą uwarunkowania genetyczne, niewłaściwy tryb życia, otyłość i niezdrowy sposób odżywiania. Cukrzyca ciążowa pojawia się w sytuacji zwiększonego wzrostu stężenia hormonów (estrogenów, progesteronu i hormonów łożyska). To groźna choroba, która może zagrażać dla zdrowia i życia dziecka.  
 
Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do wielu uszkodzeń narządów w organizmie (siatkówki oka, nerek, nerwów) oraz do pojawienia się trudno gojących ran, które mogą spowodować amputację kończyn. Bagatelizowana cukrzyca może stać się przyczyną śmierci chorej osoby. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka oraz okresowe badania, które pomogą w zdiagnozowaniu wszelkich zdrowotnych nieprawidłowości.

 

2qa0WZl.png

 

„By dojść do źródła, trze­ba płynąć pod prąd.” -  Stanisław Jerzy Lec

 

  • Lubię to! 2
  • Super! 1
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...