Jump to content

Recommended Posts

uNtZI2E.png

 

 

Święto Niepodległości


Odzyskanie przez Polskę niepodległości było procesem wieloletnim i stopniowym, dlatego trudno przypisać jeden dzień w 1918 roku, w którym kraj stał się wolny. Do 1936 roku święto obchodzono 7 listopada – na pamiątkę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Dopiero w 1937 roku przesunięto obchody na 11 listopada – tego dnia w 1918 roku Józef Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Tak więc przed drugą wojną światową święto 11 listopada obchodzone było tylko dwa razy. Przez cały okres powojenny, aż do 1989 roku, obchody Święta Niepodległości były z kolei zakazane, a nieraz również brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO. Zamiast niego ustanowione zostało Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca – w dzień podpisania manifestu PKWN – tymczasowego organu władzy powołanego pod kontrolą Stalina w 1944 roku. Dopiero w 1989 roku Sejm RP przywrócił święto 11 listopada i ustanowił je dniem wolnym od pracy. Od tego czasu każdego roku w wielu miastach odbywają się oficjalne uroczystości, w których uczestniczą najwyżsi przedstawiciele władz świeckich i duchowych. Ponadto organizowane są parady i koncerty, a także Bieg Niepodległości, w którym startują również znane osobistości ze świata sportu, polityki i estrady. To we współczesnej Polsce jedno z najważniejszych świąt państwowych i patriotycznych. I trudno się dziwić – o odzyskanie suwerenności Polacy walczyli łącznie 123 lata (od roku 1795, kiedy miał miejsce III rozbiór). Następnie, po okresie międzywojennym przyszło nam czekać kolejnych 50 lat (1939-1989).

 

 

Imieniny obchodzą:

 

Anastazja, Marcin oraz Alicja, Bartłomiej, Jan, Jozafat, Maciej, Maryna, Menas, Pafnucy, Prot, Sobieżyr, Spycisław, Teodor

 

Przysłowia:

 

„Gdy mróz na świętego Marcina, będzie tęga zima”
„Jeśli na Marcina sucho, to Gody (25.12) z pluchą”
„Na dzień świętego Marcina lepsza gęś, niźli zwierzyna”

 

 Japoński Dzień Singli 


Dzień Singli nieformalnie obchodzony jest 11 listopada w Japonii oraz w Chinach. Dzień święta nawiązuje do zapisu daty, bowiem dwie jedynki symbolizują idealną pojedynczość. W tym Dniu single spożywają posiłek złożony z czterech bułek w kształcie bagietek, które reprezentują cztery jedynki oraz z nadziewanej bułeczki (baozi) jako środkowej kropki. Cały posiłek składa się na datę 11.11, co przedstawia azjatycki Dzień Singla.  
 
Od samego początku święto było okazją do studenckiego imprezowania. Dzień Singla został zapoczątkowany przez studentów Nankińskiego Uniwersytetu Pedagogicznego w 1990 roku i do dziś jest on okazją do świętowania przez młode osoby. Cztery jedynki również symbolizują liczbę cztery, która uważana jest za pechową lub zwiastującą śmierć. Dzień Singla jest także zachętą do nawiązania nowych znajomości i tak na przykład w Chinach osoby poszukujące partnera przyczepiają sobie na plecach karteczki z komunikatami do płci przeciwnej. Dzień Singla, podobnie jak Biały Dzień ulega komercjalizacji. Duże portale randkowe z okazji święta organizują drogie zapoznawcze imprezy.  
 
W niektórych krajach także obchodzony jest Dzień Singla. Na przykład w Korei Południowej wypada 14 kwietnia i nosi nazwę Czarnego Dnia. Czarny Dzień jest przeciwieństwem dla Białego Dnia obchodzonego 14 marca, w którym mężczyźni wręczają prezenty swoim partnerkom. W Dniu Singla samotnicy gromadzą się w barach i restauracjach, aby spożyć danie złożone z makaronu, wieprzowiny i czarnej fasoli. Nazwa Czarnego Dnia także nawiązuje do koloru sosu, który wchodzi w skład świątecznego dania.  
 
Na kontynencie europejskim single mają swój dzień 15 lutego, tuż po walentynkach. Jest to dzień św. Faustyna, patrona samotnych w miłości. Święto zostało zapoczątkowane w Mediolanie, gdzie single stanowią prawie połowę populacji. Corocznie w tym Dniu samotnicy otrzymują rośliny doniczkowe, a także organizowane są wybory Singla Roku. W Polsce obchody Dnia Singla dopiero zaczynają stawać się coraz popularniejsze. Niektóre portale randkowe 15 lutego inicjują wydarzenia, które zrzeszają i ułatwiają integrację samotnych osób.

 

 Dzień Służby Cywilnej 


Święto Służby Cywilnej ma za zadanie podkreślić znaczenie roli służby cywilnej i administracji państwowej. Obchodzimy je 11 listopada, ponieważ kiedy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, rozpoczęcie działalności przez służbę cywilną było pierwszym znakiem że „nasz kraj to jeden organizm, którego sercem jest prężnie działająca administracja rządowa".

 

Święto Orderu Virtuti Militari


Virtuti Militari to najstarszy order wojskowy przyznawany na świecie. Ustanowił go król Stanisław August Poniatowski 22 czerwca 1792 dla uczczenia zwycięstwa Polaków z wojskami rosyjskimi w bitwie pod Zieleńcami

 

 

r7D3iin.png

 

„Żyj tak, aby twoim zna­jomym zro­biło się nud­no, kiedy umrzesz.” -  Julian Tuwim

 

  • Lubię to! 1
  • Super! 1
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...