Jump to content

Recommended Posts

  • Cała zawartość 2
  • Temat został założony
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Najpopularniejsze posty

Imieniny obchodzą:   Daria, Inga, Kryspin oraz Antonin, Chryzant, Chryzanta, Cyryn, Cyryna, Gaudenty, Hilary, January, Kryspinian, Maur, Prot, Sambor, Tadea, Tadeusz, Teodozjusz, Wojmir

Fajnie się czytało. Leci plusik

7OCUedB.png

 

Imieniny obchodzą:

 

Daria, Inga, Kryspin oraz Antonin, Chryzant, Chryzanta, Cyryn, Cyryna, Gaudenty, Hilary, January, Kryspinian, Maur, Prot, Sambor, Tadea, Tadeusz, Teodozjusz, Wojmir

 

Przysłowie:

 

„Jaki październik, taki marzec, doznał tego niejeden starzec”

 

Dzień Szewca

 

Szewc, to zawód z duszą. Każdy czeladnik a potem mistrz szewski, wie, że robienie butów to artyzm. Potrzeba wyobraźni, siły ale i delikatności w dłoniach. Trzeba mieć pomyślunek, wizję, wyobraźnię aby projektować, produkować czy też naprawiać, przerabiać buty. Satysfakcja z dobrze wykonanych butów, jaka płynie od zadowolonych ludzi, na twarzach których, pojawia się uśmiech to najlepsza zapłata dla szewca. To niewątpliwie, jeden z bardziej niedocenionych a szlachetnych zawodów. W końcu, jak mawia Michał Nowak- "jeżeli wiesz na czym stoisz, wiesz dokąd zajdziesz". 
 
Święto "Polskiego Szewca" zostało zainicjowane przez Michała Nowaka - mistrza szewskiego, projektanta butów i aktora. Wyjątkowa sytuacja na świecie związana z pandemią Covid 19 sprawiła, że naród polski doznał swoistego olśnienia, zjednoczył się i zaczął deklarować, że chce wspierać polskie marki! Ludzie zaczęli zwracać uwagę na nasze rodzime, często firmy z tradycją w których buty robią właśnie szewcy. Michał Nowak, który sam prowadzi firmę produkującą buty w systemie pracy ręcznej, kontynuuje rodzinną tradycję z końcówki lat 60-tych XX w. zapoczątkowaną przez Jana Nowaka, mistrza szewskiego, Starszego Cechu Rzemiosł w Kalwarii Zebrzydowskiej, rzeczoznawcy, biegłego sądowego do spraw obuwnictwa. 
 
Święto zostało zatem powołane przez Michała, z potrzeby realnego świętowania radości bo oto wreszcie - widzą nas, mówią o nas, doceniają nasz fach w ręku. To ogromna radość, być mistrzem szewskim w czasach robotyki przemysłowej, w czasach ilości a nie jakości. Święto Polskiego Szewca nie bez powodu jest 25-go października. To wspomnienie świętych Kryspina i Kryspiniana - bracia pochodzących ze znakomitego rodu rzymskiego. Według tradycji chrześcijańskiej udali się w połowie III wieku z Rzymu do Galii, gdzie w dzisiejszym Soissons (miasto we Francji) zajmowali się szewstwem i zasłużyli się zarówno szerzeniem chrześcijaństwa, jak i uczynkami dobroczynnymi względem ludzi dla których robili buty.

 

Światowy Dzień Kapłana


jest świętem i afirmacją ludzi, którzy oddają swoje życie Panu i Kościołowi poprzez Sakrament Święceń.

 

Europejski Dzień Prawnika

 

Już po raz szósty w Polsce obchodzony będzie Europejski Dzień Prawnika, który w tym roku przypada na niedziele 25 października. W tym samym dniu obchodzony też będzie Europejski Dzień Sprawiedliwości. 

Tematem tegorocznych obchodów Europejskiego Dnia Prawnika jest prawo do pomocy prawnej z urzędu w sprawach karnych oraz do uzyskania pomocy prawnika w warunkach pozbawienia wolności. Celem tego dnia będzie m.in. podkreślenie kluczowej roli, jaką odgrywają prawnicy, czyli uczestnicy wymiaru sprawiedliwości, jak również ich wkład w ochronę praworządności.

 

Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt

 

Święto to upamiętnia polską ustawę regulującą kwestie prawne związane z ochroną zwierząt, w tym ogólne zasady ochrony, transportu, uśmiercania, uboju czy wykorzystywania ich do celów rozrywkowych.

 

Dzień Młodzieży PCK

 

Dziś młodzi bohaterowie z Polskiego Czerwonego Krzyża, którzy bezinteresownie pomagają innym mają swoje święto. Warto więc im za to podziękować i życzyć zdrowia, wytrwałości oraz radości z podejmowanych wyzwań.

 

Światowy Dzień Makaronu

 

Światowy Dzień Makaronu ustanowiono w 1995 roku z inicjatywy 40 producentów, by pokazać, że jest to produkt spożywany na całym świecie. Dziś warto przyrządzić makaron na swój ulubiony sposób, bądź trochę z nim poeksperymentować. Przy okazji można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, choćby tego, że wyróżniono około 600 gatunków i kształtów makaronu.

 

Międzynarodowy Dzień Artystów

 

25 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Artystów. Życzymy im dużo inspiracji twórczych, pasji i wspaniałych dzieł.  

Minione miesiące nie były łatwe dla środowiska artystów, a utrzymujący się stan pandemii znacząco ogranicza ich możliwości działania.

 

Światowy Dzień Opery

 

święto zainicjowane przez międzynarodowe organizacje zrzeszające teatry operowe.

 

Europejski Dzień Sprawiedliwości Obywatelskiej

 

Europejski Dzień Sprawiedliwości Obywatelskiej to okazja, by poszerzyć swoją wiedzą dotyczącą prawa i poznać inicjatywy Komisji Europejskiej i Rady Europy związane z wymiarem sprawiedliwości.

 

 Dzień Kundelka

 

Wiele państw, w tym Polska, świętuje Dzień Psa, niemniej u nas swojego nieformalnego święta doczekały się również wszystkie nierasowe czworonogi. Data nie jest przypadkowa – 25 października to wszak Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Treść aktu z 1997 roku była do tej pory wielokrotnie nowelizowana – ostatnia aktualizacja miała miejsce w 2012 roku i dotyczyła m.in. zakazu handlu zwierzętami domowymi na giełdach i targowiskach. Kundelki są określane również – błędnie z formalnego punktu widzenia – jako mieszańce (rzadziej wielorasowce). Mieszańce to potomkowie dwóch odrębnych ras, klasyczny kundel natomiast jest wynikiem skrzyżowania psów nieokreślonego pochodzenia. Istotnie kundel, jako że nie należy do żadnej konkretnej rasy, jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Ponadto psy nierasowe stanowią znakomitą większość wszystkich czworonogów na świecie. W ramach obchodów Dnia Kundelka najczęściej organizowane są wystawy, gdzie właściciele dumnie prezentują swoje ukochane zwierzaki. Wiele schronisk zaprasza również na tzw. dni otwarte, zachęcając do odwiedzin i przygarnięcia bezdomnych piesków oraz ofiarowania wsparcia w postaci datków pieniężnych lub materialnych. W całej Polsce jest około 70 tysięcy bezdomnych psów – większość z nich straciła dom wskutek ludzkiej bezduszności i bezmyślności. Na szczęście część z nich ma szansę na znalezienie nowych rodzin i miłości, na którą każdy pies – kundelek czy rasowiec – z pewnością zasługuje.

 

WueemQW.png

 

„Naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha, naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza i tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć” -  św. Jan Paweł II

  • Lubię to! 1
  • Super! 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...