Jump to content

Recommended Posts

Bvu7ft0.png

 

Imieniny obchodzą:

 

Felicjan, Irena oraz Apollon, Andrzej, Artemiusz, Aureliusz, Aurora, Budzisława, Jan Kanty, Jerzy, Maria, Witalis, Żywia

 

Przysłowie:

 

„Idzie jesień, a tu pusta kieszeń”

 

 Dzień Szelek

 

paski z tkaniny, zakładane na ramiona, w celu podtrzymywania spodni. Współczesne szelki zwykle mocowane są do spodni za pomocą tzw. żabek, choć nadal spotykane są zapięcia guzikowe. Tylna część przyjmuje zazwyczaj kształt zbliżony do litery Y bądź X.

Szelki (taktyczne) są często wykorzystywane w różnego rodzaju działaniach taktycznych, wykonywanych przez służby mundurowe – pełnią one wtedy funkcję akcesorium, do którego przypięte są kabura na broń, zapasowy magazynek oraz inne oprzyrządowanie.

 

Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego

 

Kontroler Ruchu Lotniczego to chyba jeden z najbardziej odpowiedzialnych zawodów, jakie istnieją. W jego rękach spoczywają losy setek ludzi. Święto jest uhonorowaniem jego pracy, przypomina także powstanie w 1961 roku Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego.

 

Światowy Dzień Statystyki

 

Obchody Dnia Statystyki uchwalono, by zwrócić uwagę na usługi świadczone przez globalny System Informacji Statystycznej.

 

Europejski Dzień Seniora

 

Dzień Seniora obchodzony jest w kilku wariantach na poziomie globalnym i lokalnym: 1 października jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 listopada jako Ogólnopolski Dzień Seniora oraz 20 października jako Europejski Dzień Seniora. Wszystkie daty mają jednak wspólny cel – kształtować społeczne postrzeganie osób starszych oraz podejmować wszelkie działania mające na celu zapewnienie im godnego życia. Do najważniejszych zadań należy więc walka z wykluczeniem osób w podeszłym wieku, ułatwienie dostępu do opieki medycznej, a także do pełnego życia kulturalnego i społecznego. Obchody zwiastują też nieuchronną rewolucję demograficzną . Obecnie na świecie żyje około 600 milionów osób powyżej 60. roku życia. Szacuje się, że w 2050 roku liczba ta wyniesie 2 miliardy. Znakomita większość z nich zamieszkiwać będzie kraje rozwijające się. Starsi ludzi będą zatem pełnić jeszcze większą rolę wychowawczą, a ponadto będą musieli liczyć się z późniejszym odejściem na emeryturę. Dlatego coraz częściej organizowane są rozmaite formy aktywizacji osób w podeszłym wieku: warsztaty, szkolenia, kursy czy koła zainteresowań. Takie inicjatywy na poziomie lokalnym pomagają seniorom nie tylko się rozwijać, ale również przeżywać drugą młodość.

 

Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni

 

Inicjatorem Międzynarodowego Dnia Szefa Kuchni był Bill Gallagher. Przyświecał mu bardzo szczytny cel: to nie tylko szerzenie wiedzy o zawodzie Szefa Kuchni, ale i dzielenie się posiłkiem z potrzebującymi.


Dzień Pasztecika Szczecińskiego

 

Pasztecik Szczeciński stanowi jedną z wizytówek portowego miasta. Przysmak z drożdżowego ciasta powstał w latach 60. XX wieku i od tego czasu cieszy się uznaniem mieszkańców Szczecina jak i turystów. Oficjalne obchody pasztecika obchodzone są jednak dopiero od 2015 roku.

 

Dzień Krajobrazu

 

Krajobraz odgrywa ważną rolę w naszym codziennym życiu – inspiruje, poprawia humor, motywuje do działania. Dlatego warto dbać o swoją najbliższą okolicę, im jest ona piękniejsza, tym lepiej będzie nam się mieszkało.


 Światowy Dzień Osteoporozy

 

stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Osteoporoza występuje najczęściej u kobiet po menopauzie (osteoporoza pomenopauzalna). Osteoporoza jest uogólnioną chorobą metaboliczną kości, charakteryzującą się niską masą kostną, upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej, a w konsekwencji zwiększoną jej łamliwością i podatnością na złamania.

 

Międzynarodowy Dzień Leniwca

 

 monotypowa rodzina lądowych, nadrzewnych ssaków z rzędu włochaczy (Pilosa). Poruszają się powolnymi ruchami z ciałem podwieszonym pod gałęziami. Rzadko schodzą z drzew. Na ziemi niezgrabnie pełzają. W zapisie kopalnym znane od plejstocenu.

 

aP23JzE.png

 

„Głupota jest zawsze wystarczająca, mądrość nigdy” -  Sławomir Mrożek

  • Lubię to! 1
  • Super! 1
Link to post
Share on other sites
  • TOKSYNA locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...