Jump to content

Recommended Posts

lQf9KtU.png

 

Imieniny obchodzą:

 

Apolinary, Faustyna, Igor oraz Rajmund, Placyd, Maur, Konstancjusz, Justyn, Galla, Flawiana, Flawia, Eutychiusz, Donat, Charytyna, Bartłomiej, Tulia, Wiktoryn

 

Przysłowie:

 

„W październiku, gdy liść z drzewa niesporo opada, późną to wiosnę zapowiada”

 

Światowy Dzień Habitatu

 

Habitat tradycyjnie oznaczał środowisko, w którym osobniki danego gatunku znajdują dogodne warunki do życia. Jako że przedstawiciele gatunku homo sapiens stanowią wyjątkowo liczną i ceniącą wygodę grupę, termin ten dziś odnosi się również do otoczenia zamieszkiwanego przez ludzi, w szczególności do miast. Środowiska zubranizowane zamieszkuje już ponad połowa ludzkości, dlatego od 1986 roku z inicjatywy ONZ w pierwszy poniedziałek października obchodzony jest Dzień Habitatu, który ma na celu promowanie rozwoju obszarów miejskich tak, by nie tylko umożliwiały mieszkańcom zapewnienie podstawowych potrzeb, ale również komfortowe życie. Do 2030 roku 60% osób zamieszkujących miasta będzie miało mniej niż 18 lat, co wiąże się z dużymi wyzwaniami w sektorze edukacji. Nie mniej ważną kwestią jest problem ubóstwa – ponad 20% mieszkańców miast żyje obecnie w slumsach lub dzikich osadach. ONZ zwraca również uwagę na wpływ miast na problem zmian klimatu – to właśnie w wielkich metropoliach powstaje najwięcej śmieci i zanieczyszczeń. Największym miastem na świecie jest obecnie Mumbaj, liczący 14 mln mieszkańców. Biorąc pod uwagę całe aglomeracje miejskie, wraz z obszarami podmiejskimi, rekordzistą jest Tokio, wokół którego skupiło się prawie 35 milionów osób.

 

Światowy Dzień Mieszkalnictwa

 

To święto ma na celu zwrócić uwagę na problemy mieszkaniowe, sytuację różnych miast a także uczyć odpowiedzialności za okolicę, w której żyjemy. World Habitat Day obchodzimy od 1986 roku.

 

Światowy Dzień Nauczyciela

 

Światowy Dzień Nauczyciela upamiętnia podpisanie w 1966 roku „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”, które opracowało UNESCO wraz z Międzynarodową Organizację Pracy. Obchody mają podkreślić rolę nauczycieli, w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji. 

 

Oeofai0.png

 

„Najpodlejszym złodziejem jest ten, kto okrada siebie z marzeń.” -  Ewa Nowak

 

  • Lubię to! 3
Link to post
Share on other sites
  • TOKSYNA locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...