Jump to content

Recommended Posts

ADvUWqs.png

 

Imieniny obchodzą:

 

Edyta, Kamila, Kornel oraz Abundancja, Abundancjusz, Antym, Ariadna, Cyprian, Edda, Eufemia, Eugenia, Franciszek, Geminian, Innocencja, Innocenta, Innocentyna, Jan, Korneli, Korneliusz, Ludmiła, Łucja, Ninian, Sebastiana, Sędzisław, Wiktor

 

Przysłowie:

 

„Im głębiej we wrześniu grzebią się robaki, tym srożej się zima da ludziom we znaki”

 

Dzień Maszynisty

 

Pierwszy raz w Polsce, Dzień Maszynisty był obchodzony w 1996 roku w Czerwieńsku. Inicjatorem święta jest organizacja “Autonomiczne Europejskie Związki Zawodowe Maszynistów ALE” zrzeszającą około 65 tysięcy maszynistów z Belgi, Bułgarii, Niemiec, Grecji, Włoch, Chorwacji, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Serbii, Słowacji, Hiszpanii, Czech i Węgier.  

Maszynista to mało doceniany zawód. W wagonach, osobiście, można spotkać tylko konduktora, kierownika pociągu czy kontrolera. Natomiast gdyby nie maszynista, to żaden pociąg nie ruszyłby. Ten zawód łączy się z wielką odpowiedzialnością. Maszynista musi zapewnić pasażerom komfortową, bezpieczną i punktualną podróż. Do tego pracuje w nieregularnym trybie pracy i jest narażony na m.in. hałas, wstrząsy, stres, działanie pola magnetycznego. Zawód maszynisty jest zaliczany jako niebezpieczny i szczególnie uciążliwy. Kandydat na maszynistę musi mieć bardzo dobry słuch, wzrok, refleks i zmysł równowagi i ogólnie być w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej. W Polsce, obecnie, pracuje aż około 15 tysięcy maszynistów. Cały czas są poszukiwani do pracy, młodzi maszyniści wynika to, z tego, że większość maszynistów w Polsce ma 50 lat, a na emeryturę mogą przejść ukończywszy 55 lat. Do egzaminu na maszynistę może podejść ochotnik tylko między 20 a 30 rokiem życia. Aby zostać prowadzącym pociąg najpierw, warto zatrudnić się w warsztacie naprawczym, aby poznać budowę pojazdów. Następnie trzeba przejechać odpowiednią ilość godzin w roli pomocnika i odbyć szkolenie, oraz zdać egzamin państwowy. Jak widać, nie jest to prosta droga. Zdarza się, że maszyniści po pierwszym wypadku rezygnują z pracy, lecz są też tacy co pracują przez długie lata. Dotychczas w Polsce prowadzili pociągi tylko panowie. W 2012 roku Koleje Wielkopolskie zatrudniły pierwszą panią maszynistę Michalinę Piwańską. 

Maszynista idzie na “służbę”, nie do pracy. Wywodzi się to z tego, że przed wojną praca w kolei była służbą mundurową. Dawno temu, zawód kolejarski cieszył się wielkim szacunkiem i uznaniem, niemal jak obecnie pilot samolotu. Licencję zdobywali nawet królowie. Borys III Bułgarski prowadził lokomotywę, Orient Expressu, przez własny kraj. Także władca Rumunii Ferdynand, był maszynistą kolejowym, prowadząc przez Rumunię luksusowe pociągi Orient Express na trasie Paryż - Konstantynopol i z powrotem. Król Belgów, Leopold, prowadził pociąg na odcinku trasy Ostenda Expressu. Pierwszy, polski związek zawodowy maszynistów powstał już w 1919 roku. Historia polskiej kolei to temat rzeka. Na pewno jeśli spytacie maszynistę o jego pracę to z chęcią opowie o niej. Ten zawód to powołanie, pasja i przygoda. 

 

Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej

 

To święto uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 19 grudnia 1994 roku. Data obchodów -16 września upamiętnia podpisanie Protokołu Montrealskiego (1987) w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową. Celem święta jest propagowanie działań ochrony warstwy ozonowej.

 

Dzień Bluesa

 

Nasze rodzime święto, zainicjowane przez Polskie Stowarzyszenie Bluesowe, obchodzone od 2005 roku w dzień urodzin legendarnego B.B. Kinga. Z tej okazji w całym kraju organizowanych jest wiele imprez i koncertów, które mają promować ten gatunek muzyki i kulturę z nim związaną.  
Historia bluesa sięga początków XX wieku, kiedy dyskryminowani czarnoskórzy Amerykanie nucili melancholijne przyśpiewki, opowiadające o ich trudnym losie, pragnieniu wolności czy też codziennych relacjach damsko-męskich. Istotnych wpływów doszukać się można również w tradycyjnych pieśniach gospel. Proste, rytmiczne opowieści przy akompaniamencie gitary i harmonijki ustnej urzekły wszystkich, bez względu na kolor skóry i przekonania. W końcu, dzięki wirtuozom takim jak B.B. King, Robert Johnson, Ray Charles czy Billie Holiday blues wkroczył prosto z amerykańskich ulic na salony, wnikając na stałe do kultury masowej i stając się sztuką samą w sobie. Wywarł również wielki wpływ na rozwój muzyki w ogóle – można więc śmiało stwierdzić, że bez elementów bluesa nie byłoby muzyki popularnej, którą znamy dziś. Tradycja bluesa w Polsce jest dość krótka, ale bogata: wśród najbardziej znanych twórców znajdują się między innymi: Dżem, Nocna Zmiana Bluesa, Tadeusz Nalepa czy też Shakin’ Dudi. 

 

m4iVIzJ.png

 

„Próba robienia nowych rzeczy bez przekonania, że są dobre jest tak skuteczna, jak sadzenie nowych nasion i podlewanie ich benzyną.” -  Piotr Kochanek

  • Super! 2
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...