Jump to content

Recommended Posts

m4SNNaN.png

 

Imieniny obchodzą:

 

Halina, Marian, Otton oraz Aaron, Bogusław, Domicjan, Domicjana, Ekhard, Estera, Gaweł, Julian, Karolina, Klarysa, Marcin, Namir, Otto, Szymon, Teobald, Teodoryk

 

Przysłowia:

 

„Na świętej Haliny nie piją dziewczyny”
„Deszcze na lipca pierwszego, drugiego, zapowiedzią deszczu czterdziestodniowego”
„Gdy Halina łąki zrosi, rolnik w wodzie siano kosi”

 

Światowy Dzień Architektury

 

Architekci w dużej mierze kreują przestrzeń w jakiej żyjemy. Święto ustanowione przez Międzynarodową Unię Architektów jest jednak również kierowane do wszystkich osób związanych z architekturą, w tym jej entuzjastów.


Dzień Sejmu Polskiego

 

Co by nie mówić, w polskim sejmie niemal zawsze jest ciekawie. Czasami absurdalnie, śmiesznie, niekiedy nawet groźnie, ale na nudę nie można narzekać. Dzień Sejmu Polskiego jest dobrą okazją, by poznać bliżej jak on funkcjonuje i co tam tak naprawdę się dzieje. 
 
Dzień Sejmu Polskiego - Hołd dla unii lubelskiej 
Dzień Sejmu Polskiego obchodzimy 1 lipca, a uchwałę w tej sprawie posłowie podjęli 12 czerwca 2015 roku przez aklamację. Data upamiętnia zawarcie 1 lipca 1569 roku na Sejmie w Lublinie Unii Realnej (Lubelskiej) między Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim. W wyniku tego porozumienia powstało państwo znane jako Rzeczpospolita Obojga Narodów ze stolicą w Krakowie. Od tego momentu Polska i Litwa miały wspólnego monarchę, herb, sejm, walutę oraz prowadziły spójną politykę zagraniczną i obronną. Zachowano natomiast odrębny skarb, urzędy, wojsko i sądownictwo. Sejm, w skład którego wchodziły Senat i Izba Poselska, wzmocniony przez przedstawicieli Litwy, przez wiele lat był centrum decyzyjnym państwa. Izba Poselska składała się ze 77 posłów koronnych i 50 litewskich, natomiast skład Senatu tworzyło 113 senatorów koronnych i 27 litewskich. Wspólny Sejm Walny obradował w Warszawie. Do jego kompetencji należało głownie stanowienie prawa i wyrażanie zgody na podatki. 
 
Unia Lubelska nie tylko nadała relacjom polsko-litewskim nowy charakter, ale i zapoczątkowała okres potęgi Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Obok Carstwa Rosyjskiego była ona największym państwem leżącym na kontynencie europejskim. Kraj złożony z Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego istniał do 1795 roku. Do zakończenia Rzeczypospolitej Obojga Narodów przyczyniły się kryzysy gospodarcze, polityczne a ostatecznie rozbiory dokonane przez Rosję, Prusy i Austrię. 
 
Sejm współcześnie 
Dzień Sejmu Polskiego jest dobrą okazją, by dowiedzieć się jak on funkcjonuje. W Sejmie podejmowane są przecież decyzje odnośnie życia całego społeczeństwa, więc każdemu powinno na tym zależeć. Oto kilka istotnych informacji o polskim Sejmie: 
- Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce. 
- Składa się z 460 posłów, którzy tworzą kluby lub koła poselskie albo pozostają niezrzeszeni. - Jego pracami kieruje marszałek wybierany na pierwszym posiedzeniu nowej kadencji Sejmu. Do jego obowiązków należy m. in. zwoływanie posiedzeń, na których obradują posłowie. 
- Kadencja Sejmu RP trwa 4 lata i rozpoczyna się w dniu pierwszego posiedzenia nowo wybranych posłów, jej koniec przypada na dzień poprzedzający zebranie się następnej kadencji. 
- Prawo do kandydowania w wyborach do Sejmu RP uzyskuje się w wieku 21 lat. 
- Kompleks budynków Sejmu i Senatu położony jest na skarpie wiślanej w Warszawie, w rejonie ulic Wiejskiej, Górnośląskiej oraz Piotra Maszyńskiego. 
- Główna sala Sejmu to Sala Plenarna. Jest ona miejscem posiedzeń Sejmu, Zgromadzenia Narodowego oraz wspólnych posiedzeń Sejmu i Senatu. W tej sali przysięgę składa również nowo wybrany prezydent RP. 
 
Jak wyglądają obchody? 
Nie da się ukryć, że wiele osób jest sceptycznie nastawionych do polityków. Dla nich święto jest okazją, by przybliżyć codzienne życie Sejmu, pokazać się od tej mniej formalnej strony, zdobyć sympatie wyborów. W dniu Sejmu Polskiego można wybrać się na Wiejską i zobaczyć na własne oczy jak wygląda praca posłów. To chyba jedyna opcja, by włączyć się w obchody święta. Jak na razie bowiem trudno znaleźć informacje odnośnie jakichkolwiek zorganizowanych atrakcji, choćby na oficjalnej stronie Sejmu. Cóż, może politycy są tak zaaferowani pracą że nie mają czasu na świętowanie?

 

Międzynarodowy Dzień Owoców

 

Owoce nie dość że są smaczne, to mają jeszcze wiele wartości odżywczych. Święto nieprzypadkowo obchodzimy 1 lipca, w środku lata jest ich bowiem najwięcej.

 

Dzień Spółdzielczości

 

Święto Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych

 

 Dzień Psa

 

To stosunkowo nowe święto, ustanowione w 2007 roku z inicjatywy czasopisma „Przyjaciel Pies”. Głównym celem obchodów jest oddanie hołdu najlepszemu przyjacielowi człowieka oraz promowanie akcji mających na celu pomoc psom bezdomnym i potrzebującym. Minęło kilkanaście tysięcy lat od czasu udomowienia czworonogów, dlatego trudno byłoby im przetrwać bez pomocy człowieka. Niestety, bardzo często to właśnie człowiek stanowi dla nich największe zagrożenie, traktując je jako tymczasową maskotkę, a w skrajnych przypadkach nawet jak worek treningowy. W całym kraju działa wiele organizacji na rzecz psów, dla których każdy dzień w roku jest ciężką walką o lepszy los wszystkich kundlów. Miłośników psów nie brakuje praktycznie na całym świecie – w końcu nie bez przyczyny powstają psie cmentarze, a nawet profile facebookowe czworonogów. Nie oznacza to wcale, że musimy czcić psy jak starożytni Egipcjanie. Wystarczy zadbać o to, by na co dzień miały powody do merdania. Czworonogi mają w końcu doskonały węch – z łatwością wyczują, że są kochane.

 

HRyZ9eK.png

 

„Dobra żona jest dar Boży. Ona szczęście domu mnoży.” -  Mikołaj Rej

  • Lubię to! 2
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...