Jump to content

Recommended Posts

OBbmooV.png

 

Imieniny obchodzą:

 

Emilia, Lucyna, Władysława oraz Bazyli, Bazylides, Ciechosława, Ermentruda, Jan, Leon, Leona, Marcjalis, Milena, Teobald, Teobalda, Trofim, Władysław

 

Przysłowie:

 

„Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody często naśladuje”

 

Święto Wojsk Aeromobilnych

 

Data obchodów Święta Wojsk Aeromobilnych upamiętnia powstanie w 1997 roku Szefostwa Wojsk Aeromobilnych w Dowództwie Wojsk Lądowych. Historia wojsk aeromobilnych w Polsce jest dłuższa - sięga czasów II wojny światowej.


Święto Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Obrony Narodowej

 

Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Obrony Narodowej powstało w 2010 roku. To bardzo ważna jednostka, która przeznaczona jest do działań w zakresie zarządzania kryzysowego. 
 
Warto przytoczyć czym jest zarządzanie kryzysowe, zgodnie z art. 2 ustawy o zarządzaniu kryzysowym 
 
„Zarządzanie kryzysowe to działalność organów administracji publicznej będąca elementem kierowania bezpieczeństwem narodowym, polegająca na zapobieganiu sytuacjom kryzysowym, przygotowaniu do przejmowania nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych działań, reagowaniu w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych oraz na odtwarzaniu infrastruktury lub przywróceniu jej pierwotnego charakteru.” 
 
Jednym słowem, Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Obrony Narodowej ma nas chronić przed zagrożeniami. Można do nich zaliczyć szereg zdarzeń, w tym katastrofy naturalne (powodzie, silne wiatry, epidemie), katastrofy techniczne(pożary, katastrofy komunikacyjne, katastrofy budowlane) czy akty terroru. 
 
Sama ustawa o zarządzaniu kryzysowym, uchwalona 26 kwietnia 2007 roku, była odpowiedzią rządu na tragiczne skutki powodzi w 1997 roku. Brak stosownego dokumentu, który określał by zadania i kompetencje poszczególnych jednostek i organów rządowych, wprowadził chaos i bezradność w starciu z żywiołem. 
 
Centrum Zarządzania Kryzysowego MON rozpoczęło swoją działalność 1 stycznia 2011 roku. Przejęło prawa i obowiązki Dyżurnej Służby Operacyjnej Sił Zbrojnych RP. Do podstawowych zadań CZK MON należy planowanie i koordynowanie użycia wojska w sytuacjach kryzysowych oraz wymiana informacji z podobnymi komórkami organizacyjnymi w państwach UE i NATO. Ważnym aspektem jest oczywiście działalność szkoleniowa. 
 
Święto Centrum Zarządzania Kryzysowego MON jest okazją do uhonorowania najlepszych żołnierzy. W tym celu zaprojektowano specjalną odznakę - wykonana ją na planie krzyża maltańskiego, jego centralną część zajmuje stalowy, oksydowany orzeł Ministerstwa Obrony Narodowej ze złotą koroną. 

 

Dzień Motyla Kapustnika

 

Bielinek kapustnik to najpopularniejszy polski motyl, ale coraz rzadziej można go spotkać w otoczeniu człowieka. Środki ochrony roślin sprawiają, że ich populacja maleje.

 

Dzień Asteroid

 

30 czerwca 1908 roku miała miejsce katastrofa tunguska, czyli największe zderzenie asteroidy z Ziemią w ostatnich stuleciach. Ponad 100 lat po tym tajemniczym wydarzeniu Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Dzień Asteroid. W ramach tego święta rozpowszechniana jest wiedza o kosmosie.

 

 

CDu525u.png

 

„Można oczy zam­knąć na rzeczy­wis­tość, ale nie na wspomnienia.” -  Stanisław Jerzy Lec

  • Lubię to! 2
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...