Jump to content

Recommended Posts

tPCISUR.png

 

Imieniny obchodzą:

 

Beata, Paweł, Piotr oraz Benedykta, Dalebor, Ema, Emma, Iweta, Kasja, Kasjusz, Maria

 

Przysłowia:

 

„Gdy Piotr z Pawłem w deszcz uderzy, słońce za mgłą tydzień leży”
„Gdy święty Piotr z Pawłem płaczą, ludzie przez tydzień słońca nie zobaczą”
„Kiedy święty Piotr grzeje, za wiosną jeszcze trzykroć kur zapieje”

 

 Święto Wojskowych Oddziałów Gospodarczych

 

Wojskowe Oddziały Gospodarcze zapewniają jednostkom wojskowym możliwość oddzielenia funkcji operacyjno - szkoleniowych od finansowo - gospodarczych. Święto ustanowiono w grudniu 2013 roku, jest ono okazją do nagrodzenia najlepszych żołnierzy.

 

Dzień Rybaka

 

Dzień Ratownika WOPR

 

Pełni bardzo ważną funkcję, czuwa nad naszym bezpieczeństwem na plaży, nad jeziorem, nad rzeką czy na basenie. Musi być czujny, uważny, szybki, sprawny, gotowy na każdą okoliczność. Nieraz od jego pracy zależy ludzkie życie i zdrowie. Zdarza się, czasami, że jest świadkiem tragedii. Ratownik WOPR to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Podczas sezonu letniego, zapewne zdarzy Wam się spotkać ratownika. Doceńcie jego trudną pracę. Dzień Ratownika jest obchodzony już od 1927 roku. 29 czerwca, nie jest przypadkową datą gdyż, tego dnia w Kościele Katolickim przypada Dzień Świętego Piotra Apostoła, który jest patronem Ratowników WOPR. Jest to również okres rozpoczęcia wakacji.  

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to specjalistyczne stowarzyszenie, działające na terenie Polski od 1962 roku. Pracuje we współpracy z Państwowym Ratownictwem Medycznym i jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W ratownictwie wodnym, są ustalone stopnie przynależności- ochotnicze, zawodowe i instruktorskie, oraz konkretne kryteria na każdy stopień. Młodszym Ratownikiem WOPR może zostać osoba, która ukończyła 12 lat, opanowała wiedzę i umiejętności z zakresu technik pływackich oraz ratowniczych. Następny stopień ochotniczy to Ratownik WOPR. Wśród ratowników zawodowych można spotkać Ratownika Wodnego Pływalni, Ratownika Wodnego Śródlądowego, Ratownika Wodnego Morskiego oraz Starszego Ratownika Wodnego. Instruktorzy dzielą się na: Młodszy Instruktor WOPR, Instruktor WOPR, Instruktor-Wykładowca WOPR. Celem głównym WOPR jest zmniejszenie liczby utonięć w Polsce. Jego realizacja nie polega tylko na bezpośredniej pomocy osobom tonącym, ale też na przygotowywaniu i prowadzeniu programów profilaktycznych, szkoleń, nauki pływania, organizacji wraz z terytorialnymi organami samorządowymi skutecznych planów działania w przypadku powodzi. 

Bycie ratownikiem między innymi daje szansę samodoskonalenia i niesienia pomocy innym. Osoby będące ratownikami, bądź chcące nimi zostać mają możliwość sprawdzenia się, ulepszania swojej sprawności pływackiej, zdobywania wiedzy i umiejętności z zakresu pomocy ratowniczej i przedmedycznej, odbywania szkoleń dotyczących profilaktyki i pomocy, radzenia sobie w ekstremalnych sytuacjach. Ratownicy czynni zawodowo bądź pracujący społecznie, nieraz podkreślają, że ta praca daje ogromną satysfakcje i poczucie bycia potrzebnym. Nieustanna gotowość do ratowania ludzkiego życia to postawa godna pochwały. 

 

zMRfLO8.png

 

„Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta.” -  św. Jan Paweł II

  • Lubię to! 1
  • Super! 1
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...