Jump to content

1 post in this topic

Recommended Posts

0MAiZUv.png

 

Imieniny obchodzą:

 

Cyryl, Metody, Walenty oraz Abraham, Adolf, Adolfa, Antonin, Auksencja, Auksencjusz, Auksenty, Dionizja, Dionizy, Dobiesława, Eleukadia, Eleukadiusz, Flawian, Florentyn, Jan Chrzciciel, Jerzy, Jordan, Józef, Konrad, Konrada, Krystyna, Liliana, Maro, Maron, Mikołaj, Modest, Niedamir, Niedomira, Niemir, Nostrian, Teodozja, Teodozjusz, Teodozy, Walentyn, Wincenty, Witalis, Zenon

 

Przysłowia:

 

„Gdy na święty Walek deszcze, mrozy wrócą jeszcze”
„Jak Walenty nie poleje, to na wiosnę masz nadzieję”
„Gdy na św. Walenty mróz, chowaj sanie, szykuj wóz”

 

Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą

 


Dzień Chorych na Padaczkę

 

Za każdym razem obchodomowarzyszy jakieś hasło przewodnie np. „Chcemy, by społeczeństwo zauważyło nas- chorych na padaczkę”. Celem spotkań, wykładów oraz happeningów jest uświadamianie społeczeństwu, czym jest Epilepsja i z jakimi problemami najczęściej borykają się osoby chore. Podczas Święta ukazywane są sposoby leczenia tej choroby oraz, w jaki sposób należy pomóc osobie, u której występuje atak. Lekarze oraz cały personel medyczny, a także członkowie Stowarzyszeń rozdają uczestnikom specjalne broszury,w których znajdują się wszelkie informacje związane z Padaczką. Niestety wielu ludzi nie ma pojęcia, jakie są objawy Epilepsji. Bardzo dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że osoby chore poddawane leczeniu mogą normalnie funkcjonować oraz wykonywać pracę. W ówczesnych czasach istnieje możliwość wprowadzenia specjalnej płytki do mózgu, która może ograniczyć, bądź też całkowicie wyeliminować napady. 
 
Podczas happeningów odbywają się pokazy w trakcie których ukazywane jest, jak należy ułożyć osobę, u której dochodzi do ataku padaczki. Wszyscy są zgodni, co do tego (i tym samym obalają mit), że nie należy wkładać osobie, u której dochodzi do ataku epilepsji żadnych przedmiotów do buzi. W dawnych czasach wiele osób popełniało ten błąd wkładając choremu np. łyżkę, która miała służyć przytrzymaniu języka. Jest to niewskazane, a wręcz zabronione, ponieważ może dojść do okaleczenia buzi oraz połamania zębów u chorego. Podczas ataku zaleca się ułożenie danej osoby w pozycji bocznej i o ile to możliwe podłożenie jej poduszki pod głowę. 
 
Na koniec warto dodać, czym jest padaczka. Jest to choroba przewlekła (należy do grupy chorób neurologicznych), która spowodowana jest zaburzeniami w czynności mózgu. Do napadów dochodzi wskutek nadmiernych wyładowań komórek. 
 
Zachęcamy do udziału w wykładach, happeningach, które będą odbywały się 14 lutego w celu pogłębienia swojej wiedzy na temat tej choroby oraz okazania wsparcia osobom na nią cierpiących. 


Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca

 

Dzień Św. Walentego w wielu krajach obchodzony jest również, jako Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca. Nie bez powodu. Przecież w tym dniu maleńkie serduszka biją najmocniej, gdy sięgają po kolejne czekoladowe serce i mówią mamie, że jest najwspanialszą „piekarką” na świecie! Chciałoby się co roku przeżywać takie walentynki - pełne uśmiechu, radości i niczym nieskrępowanej, czekoladowej uczty. Czym byłyby walentynki bez tego małego serduszka? Czym byłoby życie matki i ojca bez dziecka? 


 
W 1999 roku Amerykanka Jeanne Imperati, matka dziecka urodzonego ze złożoną wadą serca, wpadła na pomysł obchodzenia Dnia Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca (WWS) po to, aby informować o problemie wad wrodzonych, możliwości ich leczenia oraz roli wczesnego diagnozowania. 

 
W Polsce propagowaniem tego święta zajmuje się Fundacja Serce Dziecka, która na co dzień pomaga dzieciom z wadami serca.  


 
Misją Fundacji Serce Dziecka jest:
 
- propagowanie wiedzy o wrodzonych wadach serca, ich diagnozowaniu i leczeniu
 
- wsparcie dzieci z wadami serca i ich rodzin
 
- współpraca z ośrodkami medycznymi i innymi organizacjami

 

 
Corocznie w Polsce rodzi się 10 dzieci z wadą serca, 3 z nich wymaga operacji w pierwszych dniach życia. Polscy kardiochirurdzy wykonują ponad 3500 operacji rocznie.
 
Wady serca są najczęstszymi wadami wrodzonymi u dzieci. Dzięki rozwojowi kardiologii i kardiochirurgii są one z powodzeniem leczone i wiele dzieci żyje i rozwija się na równi ze swoimi równolatkami.
 
Co roku w Dzień Świętego Walentego ofiarowujemy swoje serca drugiej osobie i dajemy to, co płynie wprost z naszych serc – miłość, ciepło, uśmiech. 
Ktoś kiedyś powiedział, że nie można uszczęśliwić wszystkich, ale każdy możne uszczęśliwić jedną osobę. To nieprawda. Wspierając Fundację Serce Dziecka, dajesz szansę na szczęście nie tylko maleńkiemu serduszku, ale także jego rodzicom i bliskim. 


 
Pomagając możesz odmienić los wielu osób i naprawić wiele serc.
 Więcej na stronie www.sercedziecka.org.pl 

 

rew117m.png

 

coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami

 

Historia walentynek

 

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później[potrzebny przypis].

Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata[potrzebny przypis].

Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14–15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody.

Z kolei Brytyjczycy uważają to święto za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott (1771-1832)

 

Walentynki w Polsce

 

Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu[4]. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku. Jedyne i największe w Polsce odbywają się corocznie od 14 lutego 2002 roku w Chełmnie (województwo kujawsko-pomorskie) pod nazwą „Walentynki Chełmińskie”. Za sprawą przechowywanej, prawdopodobnie od średniowiecza, w chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP (1280–1320) relikwii św. Walentego, połączono tu lokalny kult św. Walentego z tradycją anglosaską

 

Zwyczaje

 

Najważniejszym miejscem kultu św. Walentego jest bazylika jego imienia w Terni, na srebrnym relikwiarzu ze szczątkami patrona umieszczono inskrypcję „Święty Walenty patron miłości”. Co roku w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego przybywają do bazyliki pary narzeczonych z całych Włoch i świata, w celu złożenia przyrzeczenia miłości. Gromadzą się tu również małżonkowie świętujący 25 lub 50 rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. W Terni w tym dniu wręczana jest również nagroda „Rok Miłości”. W roku 1997 list do par narzeczonych przesłał również Jan Paweł II, a jego przesłanie wyryto na marmurowej tablicy przy grobie świętego Walentego.

Kilka miast w Polsce przyznaje się do posiadania relikwii św. Walentego, w tym Lublin, Kraków i Chełmno. W każdym z nich 14 lutego organizowane są obchody ku czci patrona zakochanych. Stałym niemalże elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem.

 

Krytyka walentynek

 

Część polskiego społeczeństwa krytykuje walentynki jako przejaw amerykanizacji, obcy polskiej kulturze i wypierający rodzime tradycje. Walentynki są też krytykowane za ich komercyjne i konsumpcjonistyczne nastawienie. Są one wykorzystywane przez biznes i media do przełamania stagnacji handlowej pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą.

Dla osób niepozostających w związkach, tzw. singli (szczególnie określających się jako quirkyalone) walentynki mają charakter opresywny, związany z „tyranią bycia w związku” i piętnujący osoby żyjące w pojedynkę. Z tego powodu 14 lutego został uznany przez społeczność quirkyalone za International Quirkyalone Day, mający być w zamierzeniu antywalentynkami.

Z powodu pogańskiego pochodzenia obchodzenie Walentynek odrzucają Świadkowie Jehowy.

W takich krajach jak Pakistan czy Indie zwyczaje walentynkowe, również wysyłanie kartek, są potępiane jako niezgodne z duchem islamu.

  • Lubie to 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

O Nas

CSKatowice.com powstało dnia 28 lipca 2012 roku. Jesteśmy prężnie rozwijającą się siecią serwerów Counter-Strike. Nasza młoda i uzdolniona kadra Administratorów pozwala nam się szybko rozwijać!

Społeczność

Reklama

cskatowice
×
×
  • Create New...