Skocz do zawartości

    Zamknięty To już 14 lat [*]


    KaZiu :]
     Udostępnij

    Rekomendowane odpowiedzi

    • Cała zawartość 2
    • Temat został założony
    • Ostatnia odpowiedź

    Top użytkownicy w tym temacie

    Najpopularniejsze posty

    Mija 14 lat od największej katastrofy budowlanej w Polsce. 28 stycznia w Katowicach zawaliła się hala Międzynarodowych Targów Katowickich.   Hala wystawowa numer 1 Międzynarodowych Targów Ka

    Mija 14 lat od największej katastrofy budowlanej w Polsce. 28 stycznia w Katowicach zawaliła się hala Międzynarodowych Targów Katowickich.

     

    Hala wystawowa numer 1 Międzynarodowych Targów Katowickich zawaliła się 28 stycznia 2006 roku o godzinie 17.14. Pierwsze zgłoszenie wpłynęło do Stanowiska Kierowania KM PSP w Chorzowie o godzinie 17.18, dwie minuty później zgłoszenie od świadka i za pomocą systemu sygnalizacji pożaru przyjął dyżurny SK KM PSP w Katowicach.


    Na miejsce zadysponowano zastępy z JRG Chorzów (GBAPr, GCBA, SRt, SLOp) i jednostek ratowniczo – gaśniczych w Katowicach (2x GBA, 2x GCBA, SRt, SLRd).
     

    Opis pierwszych minut działań:

    W chwili przyjazdu na miejsce katastrofy strażacy stwierdzili zawalenie się do wewnątrz dachu hali wystawowej na powierzchni około 10 – 15 tys. m2. Wokół budynku znajdują się osoby, którym udało się o własnych siłach wydostać z zawaliska, większość jest ranna.
    Z wnętrza hali dochodzą głosy ludzi przygniecionych elementami dachu wołających-proszących o pomoc.  W takiej sytuacji KDR prosi o zadysponowanie dodatkowych sił i środków w postaci zastępów ratownictwa technicznego, dźwigów, zespołów ratownictwa medycznego, policji, straży miejskiej. Ponadto wyznacza koordynatora medycznych działań ratowniczych, którym zostaje lekarz pierwszego zespołu ratownictwa medycznego przybyłego na miejsce zdarzenia i poleca mu organizację udzielania pomocy medycznej poszkodowanym osobom.

    W tym czasie ratownicy podejmują działania związane z zabezpieczeniem miejsca katastrofy i przy pomocy sprzętu i urządzeń (podnośniki, poduszki pneumatyczne, piły do cięcia metalu, urządzenia hydrauliczne do cięcia metalu, lewary) podejmują działania ratownicze mające na celu wydostanie przygniecionych ludzi spod zwałów blach, konstrukcji i śniegu.
    Działania prowadzono na ośmiu odcinkach bojowych i zostały zakończone 20 lutego o godzinie 16. Trwały 551 godzin i 3 minuty.

     

     

    Zginęło 65 osób, a 140 zostało rannych, z czego ponad 100 trafiło do szpitali.
     

    W akcji udział brało 917 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, 18 druhów OSP, 67 zespołów ratownictwa medycznego, ponad stu ratowników górniczych, ratownicy PCK, GOPR i innych grup, 932 policjantów i 317 żołnierzy.
    Przyczyną katastrofy były zalegające na dachu zwały śniegu i błędy na etapie projektowania, budowy i użytkowania budynku.

     

     

    Źródło: remiza.com.pl

     

    • Lubię to! (+1) 2
    • Przykro mi 3
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    • 7 miesięcy później...
    Hej! Nie widzisz zawartości tego postu?
    Zaloguj się lub Zarejestruj nowe konto, aby korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji!
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
     Udostępnij

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...
    Przeglądasz forum jako gość.
    Nie posiadasz dostępu do niektórych treści i funkcji!