Jump to content
Sign in to follow this  
KaZiu :]

To już 14 lat [*]

1 post in this topic

Recommended Posts

Mija 14 lat od największej katastrofy budowlanej w Polsce. 28 stycznia w Katowicach zawaliła się hala Międzynarodowych Targów Katowickich.

 

Hala wystawowa numer 1 Międzynarodowych Targów Katowickich zawaliła się 28 stycznia 2006 roku o godzinie 17.14. Pierwsze zgłoszenie wpłynęło do Stanowiska Kierowania KM PSP w Chorzowie o godzinie 17.18, dwie minuty później zgłoszenie od świadka i za pomocą systemu sygnalizacji pożaru przyjął dyżurny SK KM PSP w Katowicach.


Na miejsce zadysponowano zastępy z JRG Chorzów (GBAPr, GCBA, SRt, SLOp) i jednostek ratowniczo – gaśniczych w Katowicach (2x GBA, 2x GCBA, SRt, SLRd).
 

Opis pierwszych minut działań:

W chwili przyjazdu na miejsce katastrofy strażacy stwierdzili zawalenie się do wewnątrz dachu hali wystawowej na powierzchni około 10 – 15 tys. m2. Wokół budynku znajdują się osoby, którym udało się o własnych siłach wydostać z zawaliska, większość jest ranna.
Z wnętrza hali dochodzą głosy ludzi przygniecionych elementami dachu wołających-proszących o pomoc.  W takiej sytuacji KDR prosi o zadysponowanie dodatkowych sił i środków w postaci zastępów ratownictwa technicznego, dźwigów, zespołów ratownictwa medycznego, policji, straży miejskiej. Ponadto wyznacza koordynatora medycznych działań ratowniczych, którym zostaje lekarz pierwszego zespołu ratownictwa medycznego przybyłego na miejsce zdarzenia i poleca mu organizację udzielania pomocy medycznej poszkodowanym osobom.

W tym czasie ratownicy podejmują działania związane z zabezpieczeniem miejsca katastrofy i przy pomocy sprzętu i urządzeń (podnośniki, poduszki pneumatyczne, piły do cięcia metalu, urządzenia hydrauliczne do cięcia metalu, lewary) podejmują działania ratownicze mające na celu wydostanie przygniecionych ludzi spod zwałów blach, konstrukcji i śniegu.
Działania prowadzono na ośmiu odcinkach bojowych i zostały zakończone 20 lutego o godzinie 16. Trwały 551 godzin i 3 minuty.

 

 

Zginęło 65 osób, a 140 zostało rannych, z czego ponad 100 trafiło do szpitali.
 

W akcji udział brało 917 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, 18 druhów OSP, 67 zespołów ratownictwa medycznego, ponad stu ratowników górniczych, ratownicy PCK, GOPR i innych grup, 932 policjantów i 317 żołnierzy.
Przyczyną katastrofy były zalegające na dachu zwały śniegu i błędy na etapie projektowania, budowy i użytkowania budynku.

 

 

Źródło: remiza.com.pl

 

  • Lubie to 2
  • Smutny 3
  • + rep 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

O Nas

CSKatowice.com powstało dnia 28 lipca 2012 roku. Jesteśmy prężnie rozwijającą się siecią serwerów Counter-Strike. Nasza młoda i uzdolniona kadra Administratorów pozwala nam się szybko rozwijać!

Społeczność

Reklama

cskatowice
×
×
  • Create New...