Jump to content
Sign in to follow this  
Dzaastine

14 lutego - Walentynki

9 posts in this topic

Recommended Posts

6403f7aec160b5f20314de414bcb75f386035618

Walentynki - inaczej święto zakochanych, które przypada co roku 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego. 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Historia św. Walentego

Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r.

1498743026_by_Mudzina_500.jpg

Walentynki w Polsce

Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku. Jedyne i największe w Polsce odbywają się corocznie od 14 lutego 2002 roku w Chełmnie (województwo kujawsko-pomorskie) pod nazwą "Walentynki Chełmińskie". Za sprawą przechowywanej, prawdopodobnie od średniowiecza, w chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP (1280–1320) relikwii św. Walentego, połączono tu lokalny kult św. Walentego z tradycją anglosaską.

Zwyczaje

Stałym niemalże elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek jak również bardziej osobistych elementów garderoby.

tapeta-prezenty-walentynkowe-z-czerwonym

Symbole

Czerwone serce - jest oznaką namiętności oraz silnego uczucia. 

serce-na-fb-300x282.png

Kupidyn (Amor) - w mitologii rzymskiej bóg i uosobienie miłości. W sztuce przedstawiany jest jako młody mężczyzna lub nagi chłopiec ze skrzydłami u ramion, z łukiem i kołczanem pełnym strzał

1200px-Enl%C3%A8vement_d%27H%C3%A9l%C3%A

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Taka mała ciekawostka... 15 lutego - dzień singla 😅

• Lubie to 7

To co mi dasz na walentynki? :D

Oj to chyba już wiem 🙀🕵️‍♀️👉👌  xDDDD

hahaahahah, I'am free :D

Edited by P@tRyK
  • Haha 2
  • Speszony 1
By  Dzaastine ,

;3

By  Dzaastine ,

Żeby nie stanowisko które pełnię na tej sieci, to bym Cię zwyzywała XD

13 minut temu, (1)`SzYMI -.^ napisał:

Wszystkiego najlepszego stara ❤️. W Twoim przypadku to dużo zdrowia :D

Dużo zdrowia w Walentynki? Prędzej mocnej głowy 🤣

• Haha 1

2 godziny temu, Dzaastine napisał:

Taka mała ciekawostka... 15 lutego - dzień singla 😅

Wreszcie jakieś święto dla mnie 😌

• Lubie to 1

9 minut temu, Ogen Dogen napisał:

Nie tylko dla Ciebie :D 

• Lubie to 1
  • Haha 1

10 minut temu, Ogen Dogen napisał:

No właśnie Marcin, nie tylko dla Ciebie :D 

Dlatego o nim wspomniałam XDD

• Lubie to 1
  • Haha 1

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

O Nas

CSKatowice.com powstało dnia 28 lipca 2012 roku. Jesteśmy prężnie rozwijającą się siecią serwerów Counter-Strike. Nasza młoda i uzdolniona kadra Administratorów pozwala nam się szybko rozwijać!

Społeczność

Reklama

cskatowice