Skocz do zawartości

    Zamknięty Dawca


    Konicho
     Udostępnij

    Rekomendowane odpowiedzi

    • Cała zawartość 5
    • Temat został założony
    • Ostatnia odpowiedź

    Top użytkownicy w tym temacie

    Najpopularniejsze posty

    Nie wiedziałem gdzie rozpocząć ten temat więc przepraszam !   Dnia 11.10.2017 zostałem dawcą szpiku kostnego, jestem dumny sam z siebie za to. Mój szpik w przyszłości może uratuje komuś życi

    No dział może nie jest odpowiedni pod ten temat, ale niech zostanie. Co sądzę o tym? Szanuję ogromnie Cię za to. Sam za jakiś czas planuję popytać o wszystko, co związane z tym tematem, bo m

    Ogromnie cię szanuję za to,że nie jesteś samolubny i pomagasz chorym w potrzebie. Jeśli możesz, opowiedz na czym to polega ,oraz jaka jest procedura takiego szpiku. Z chęcią się dowiem/y.

    Nie wiedziałem gdzie rozpocząć ten temat więc przepraszam !

     

    Dnia 11.10.2017 zostałem dawcą szpiku kostnego, jestem dumny sam z siebie za to. Mój szpik w przyszłości może uratuje komuś życie a mnie to nic nie kosztuje.

    A wy co o tym myślicie ? Warto zostać dawcą? 

     

     

    Jaki jest proces zostania dawcą ? Jest on bardzo krótki oraz prosty !

    Dawcą szpiku może zostać każdy w wieku 18-50 lat, potencjalny dawca musi być zdrowy. Oczywiście nie wszystkie choroby wykluczają nas bycia dawcą. Do wyboru mamy dwie opcje, możemy zadeklarować oddanie szpiku tylko dla osób w naszym Kraju, bądź druga opcja Dla osób w całej UE (bądź świecie, nie do końca pamiętam)

    Każdy kto chce zostać dawcą musi wypełnić formularz, można go otrzymać w stacjach krwiodawstwa i Zakładach Opieki Zdrowotnej a także pobrać z Internetu ze strony http://www.poltransplant.org.pl.

    Następnie przechodzimy przez proste badania śliny, przez minute w ustach o dziąsła ocieramy dwa waciki które zbierają DNA i oddajemy w danym punkcie odbioru. 

    Czekamy na wyniki badań i jeśli wszystko jest w porządku to po okresie  1-3 miesięcy otrzymujemy kartę dawcy ! I tak o to staliśmy się dawcą szpiku kostnego. 

    Wydobycie szpiku kostnego odbywa się na dwa sposoby, wybór należy do dawcy.

    1) Sposób, przez 4 dni bierze się leki które uwalniają szpik kostny do krwiobiegu. Następnie nasza krew jest przetaczana do urządzenia które zbiera szpik. Z jednej ręki wychodzi krew, idzie do maszyny i wraca bez szpiku do drugiej ręki i przetaczanie te trwa 3 godziny. 

    2)Sposób to pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Odbywa się to pod narkozą, po pobraniu szpiku jest możliwe, że będziesz odczuwać miejscowy ból niezbyt silny. W tym przypadku w szpitalu można spędzić 2-3 dni.

    Po oddaniu szpiku kostnego człowiek czuję się tak jakby miał grypę, taki stan utrzymuje się kilka dni.

    Jeśli znajdzie się osoba potrzebująca nasz szpik, to otrzymamy telefon z fundacji by zgłosić się do danej placówki by oddać ten szpik.

    Oddanie szpiku jest anonimowe, to chyba tyle z moich informacji. Resztę można się dowiedzieć w internecie,telefonicznie bądź w którejś w/w placówce.

     

    Pamiętajcie, że nas to nic nie kosztuje a możemy uratować komuś życie !

     

    ZzwevHQ.jpg

    • Lubię to! (+1) 1
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Hej! Nie widzisz zawartości tego postu?
    Zaloguj się lub Zarejestruj nowe konto, aby korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji!
    • Dzięki! (+1) 1
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Hej! Nie widzisz zawartości tego postu?
    Zaloguj się lub Zarejestruj nowe konto, aby korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji!
    • Dzięki! (+1) 1
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Hej! Nie widzisz zawartości tego postu?
    Zaloguj się lub Zarejestruj nowe konto, aby korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji!
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    • 1 miesiąc później...
    Hej! Nie widzisz zawartości tego postu?
    Zaloguj się lub Zarejestruj nowe konto, aby korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji!
    • Dzięki! (+1) 1
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    • P@tRyK zamknął(ęła) ten temat
    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
     Udostępnij

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...
    Przeglądasz forum jako gość.
    Nie posiadasz dostępu do niektórych treści i funkcji!