Hej! Przeglądasz nasze forum jako gość. Zaloguj się lub Zarejestruj konto, aby korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji!
Jump to content
 • Search In
  • More options...
  Find results that contain...
  Find results in...

  1410 błąd Jagieły


  r0gatty
   Share

  Recommended Posts

  • Cała zawartość 2
  • Temat został założony
  • Ostatnia odpowiedź

  Top Posters In This Topic

  Jak każdy wie w 1410 odbyła się bitwa pod Grunwaldem w której brała udział Unia Polsko-Litewska i Prusy Książęce.

  Po udanej bitwie dla Unii Jagieło mógł zabrać ziemię przeciwnikom ale tego nie zrobił a dał jako lenno Polski za które i tak nie dostawali obiecanych pieniędzy.

  Według mnie to był wielki błąd, gdyby zabrał tą ziemię najprawdopodobniej nie było by tyle zaborów o ile żadnego by nie było.

  Podzielcie się swoim zdaniem :D 

  Link to comment
  Share on other sites

  Kolejne błędy to między innymi wymarsz na Malbork, który nie potrafił uwierzyć w przegraną zakonu. Jagiełło wyruszył dopiero po 4 dniach, a zamki były oddalone o jakieś 30km od siebie, więc mieli sporo czasu, aby zebrać wojsko jak i uzupełnić spichlerz. Obleganie Malborku trwało jakieś +/- 5 tygodni i wtedy popełnił kolejny błąd wycofując wojska, a pewne źródła mówią, że właśnie wtedy skończyły się zapasy żywności w Malborku i rycerze zaczynali jeść konie :v

  Po tych wydarzeniach, Krzyżacy postanowili przeprowadzić odwet ale polegli. Te dwa błędy, które popełnił Jagiełło mogły się skończyć z ogromnym datkiem dla nas. Możliwe, że Malbork byłby w PL. Co do rozbiorów to nie ma co gdybać, ponieważ to XVIII w. 

  Link to comment
  Share on other sites

  Guest
  This topic is now closed to further replies.
   Share

  ×
  ×
  • Create New...