Jump to content
Ogen Dogen

Wydarzenia - Polska

20 posts in this topic

Recommended Posts

W tym temacie piszemy krótkie wzmianki, notatki o bieżących wydarzeniach w Polsce np. "Sejm uchwalił ustawę"

Nie kopiujemy artykułów, nie wyrażamy tutaj opinii i nie wrzucamy obszernych materiałów multimedialnych (max jedno zdjęcie/nagranie) .

W tym celu możemy otworzyć nowy temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stefan z pod szóstki poszedł po browara. :D

 

 

 

 

 

 

 

A tak na serio, [ironia]to zacytuję słowa jednego z wielkich ludzi, Balcerowicza[/ironia]

- Mieliśmy wczoraj do czynienia z kulminacją antykonstytucyjnych, haniebnych działań Andrzeja Dudy, zmierzających do pozbawienia samodzielności konstytucyjny organ w postaci Trybunału Konstytucyjnego. Utwierdza mnie to w przekonaniu, podobnie jak i wielu z Was, że program naprawy Polski po ustrojowych zniszczeniach wyrządzonych Polsce przez PiS, musi obejmować po pierwsze - demokratyczne odsunięcie od prezydentury Andrzeja Dudy, po drugie - postawienie go co najmniej przed Trybunałem Stanu.

Uzasadnieniem pierwszego jest to, że gdy PiS będzie odsunięty od władzy, ale Andrzej Duda pozostałby prezydentem, to miałby możliwości blokowania ustrojowej odbudowy Polski. Uzasadnieniem drugiego punktu jest to, że jaskrawe łamanie konstytucji, graniczące ze zdradą stanu, musi być ukarane żeby się nie powtarzało - kontynuuje ekonomista.

 

Hipokryzja pełną gębą, wyprzedając Polskę wraz z PO i mówiąc o blokowaniu odbudowy Polski :D

 • + rep 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wicepremier, minister rozwoju i minister finansów Mateusz Morawiecki opowiedział się przeciwko podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych. „Nie warto podnosić kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy, czyli dawać ulgę 400 złotych oszczędności temu, kto zarabia 200, 300 czy 400 tysięcy rocznie. My podnosimy dochody tym ludziom, którzy najbardziej potrzebują, czyli zmniejszamy nierówności, robimy dokładnie to, do czego nawołuje Komisja Europejska i Bank Światowy” – powiedział Mateusz Morawiecki na antenie TVP.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. złotych obiecywali w kampanii wyborczej, a także już po wyborach Andrzej Duda i Beata Szydło. Nic jednak z tego nie będzie. Ostatecznie podniesiono do 6,6 tys. złotych, ale tylko dla najmniej zarabiających.

 

Jeśli jeszcze ktoś uważa, że ten rzad się różni coś od poprzednich to gratuluje :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od 2018 roku rząd chce wprowadzić nowy model oszczędzania na emeryturę, nazwany Pracowniczymi Programami Kapitałowymi. Decyzję w tej sprawie podjął Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów dowodzony przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Zapis do programu będzie obowiązkowy.

Już za rok każda firma, która zatrudnia powyżej 19 pracowników, będzie musiała utworzyć Pracownicze Programy Kapitałowe. Automatycznie zostanie do nich zapisany każdy pracownik między 19 a 55 rokiem życia.

 

Pieniądze na indywidualne konta będą wpłacać pracownicy, szefowie, a część ma być zwrotem z odprowadzanych już podatków na Fundusz Pracy. Z naszej pensji pójdzie na ten cel co najmniej 2 procent (obciążenia mogą być większe, ale nie przekraczające 4 procent), pracodawca będzie musiał nam dołożyć 1,5 procent (z możliwością zwiększenia wkładu o kolejny 1 procent). Poprzez obniżenie składki na Fundusz Pracy ma zostać dołożone kolejne 0,5 procent. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć sobie te wpłaty od podatku i składek na ZUS.

 

 

[...]

 

Koncepcja została ogłoszona już na początku lipca przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego i szefa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa. Teraz została zatwierdzona do realizacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Póki co, tylko strzępy informacji z mainstreamu.

 

Nie żyje Przemysław Wałęsa. Syn byłego prezydenta Lecha Wałęsy został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu w Gdańsku przez jednego z członków rodziny - informuje radio RMF FM. Miał 43 lata. Jak na razie nie są znane szczegóły jego śmierci. Na miejscu pracują funkcjonariusze policji, jest także prokurator. Przemysław Wałęsa był jednym z ośmiorga dzieci Lecha i Danuty Wałęsów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prezydent Andrzej Duda zdecydował podpisać ustawę o reformie edukacji! Zakłada ona powrót do starego systemu. Likwidację gimnazjów, powrót do 8 letniej podstawówki, 4-letniego liceum, 5-letniego technikum. Szkoły zawodowe mają zostać zmienione na szkoły branżowe I stopnia (3 lata) + II stopnia (2 lata).

Inne ważne zmiany to:

 • Możliwość odwołania się od wyników państwowego egzaminu np. matury
 • Likwidacja sprawdzianu dla 6-klasistów
 • Dofinansowanie podręczników
 • Oceny z religii i etyki wliczane do średniej

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krótko i na temat - tow. Bauman zmarł. Piekło czeka :)

 

 

 

Dla tych co nie wiedzą kto to był:

 

tow. prof. mjr Zygmunt Bauman

 

Urodzony w rodzinie polskich Żydów, związał się z ruchem komunistycznym podczas pobytu w ZSRS. Wstąpił do Komsomołu, a potem do moskiewskiej milicji. W 1 Armii Wojska Polskiego był tzw. politrukiem, czyli oficerem polityczno-wychowawczym. Działał również jako agent-informator Informacji Wojskowej o pseudonimie „Semjon”. Następnie przeszedł do Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zgodnie z treścią wniosku awansowego z 1950 r. w okresie tym:

- Jako Szef Wydziału Pol-Wych operacji bierze udział w walce z bandami. Przez 20 dni dowodził grupą, która wyróżniła się schwytaniem wielkiej ilości bandytów. Odznaczony Krzyżem Walecznych.

Służbę zakończył w marcu 1953 w stopniu majora, jako szef Oddziału II Zarządu Politycznego KBW.

 • + rep 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partia Wolność wygrała w Sądzie Najwyższym z Państwową Komisją Wyborczą w sprawie decyzji o odebraniu subwencji. SN uwzględnił skargę, co oznacza, że partia Janusza Korwin-Mikkego otrzyma 4 mln zł rocznie na swoją działalność.

O sukcesie poinformował na Facebooku Przemysław Wipler, wiceprezes partii Wolność.

W systemie informatycznym Sądu Najwyższego ukazała się informacja, że Sąd Najwyższy rozpoznał merytorycznie naszą skargę na bardzo kontrowersyjną decyzję Państwowej Komisji Wyborczej! Z informacji wynika, że skarga została uwzględniona – wygraliśmy, sprawa 2015 r. jest zamknięta, dofinansowanie dla Wolności, które zawdzięczamy Waszym głosom – zostało uratowane! Każdy z Waszych głosów w ostatnich wyborach to 5 złotych i 77 groszy na naszą walkę o Wolność w każdym roku tej kadencji – napisał Wipler.

Wipler podkreślił, że wygrana stanowi dowód na profesjonalizm całego zespołu, szczególnie, że Nowoczesna poległa na tej biurokracji.

Link do komunikatu: http://www.sn.pl/sprawy/SitePages/e-Sprawa.aspx?ItemID=9801&ListName=esprawa2016&Search=III SW 18/16

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poseł Kukiza zginął w drodze do Sejmu. Nie żyje Rafał Wójcikowski

Jechał z Tomaszowa Mazowieckiego do Warszawy na poranny wywiad, a później miał odbyć jeszcze polityczną rozmowę z Pawłem Kukizem (54 l.) w Sejmie. Niestety, o poranku auto posła ruchu Kukiz’15 Rafała Wójcikowskiego (+ 44 l.) uderzyło w barierkę, a poseł zmarł na miejscu. Wszystko działo się na drodze ekspresowej S8 w Wędrogowie w województwie łódzkim. Policja bada okoliczności zdarzenia.

Źródło: se.pl

 

http://puu.sh/trQfZ/436c1e1702.mp4

Nagranie z nieoficjalnego źródła

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szczegółowy opis dokumentów wyłączonych w 2016 r. z tzw. zbioru zastrzeżonego będzie dostępny dla naukowców i dziennikarzy w aplikacji Cyfrowe Archiwum w każdej czytelni Instytutu – podał w poniedziałek wieczorem IPN na swojej stronie internetowej. Będzie to indeks ok. 6,5 tys. jednostek archiwalnych – wyłącznie ich sygnatury wraz z krótkim opisem dokumentów. Historycy pozytywnie oceniają stopniowe odtajnianie przez IPN materiałów z byłego zbioru zastrzeżonego.

[...]

IPN, jak wcześniej podawali archiwiści Instytutu, ma we wtorek opublikować wykaz ok. 6,5 tys. jednostek archiwalnych, które w 2016 r. zostały wyłączone z tzw. zbioru zastrzeżonego. Indeks ten pojawi się na stronie internetowej IPN ok. godz. 10.

[...]

Wykaz będzie dotyczyć m.in. akt osobowych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, wojskowych służb specjalnych w PRL, w tym wywiadu i kontrwywiadu, oraz ich materiały operacyjne, np. rozkazy lub rozpracowania poszczególnych osób. Część dokumentów może dotyczyć agentury, czyli tajnych współpracowników służb Polski Ludowej. W wykazie mogą znaleźć się dane osób, które obecnie pełnią istotną rolę w życiu publicznym.

Źródło: tvp.info

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tekst dotyczy wpisu wyżej :)

 

Do mediów wyciekła opinia biegłych, którzy badali dokumenty z „szafy Kiszczaka” mających potwierdzać współpracę byłego prezydenta Lecha Wałęsy ze służbą bezpieczeństwa PRL. 

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, oficjalne podanie opinii biegłych do informacji publicznej odbędzie się na specjalnej konferencji prasowej zaplanowanej na 31 stycznia.

 

Jak również dowiedzieli się dziennikarze PAP, opinia biegłych w sprawie rzekomej współpracy Lecha Wałęsy ze służbą bezpieczeństwa PRL nie ucieszy byłego prezydenta. Według informacji Agencji, biegli uznali, że znalezione w „szafie Kiszczaka” dokumenty potwierdzają agenturalną przeszłość legendy Solidarności.

Lech Wałęsa komentując wyciek opinii zarzucił biegłym kłamstwo i zapowiedział wyjście na drogę sądową.

 –  Jest to kłamstwo. Mam nadzieję, że kiedy sądy będą właściwe, będzie to udowodnione – oświadczył Wałęsa.

Źródło: pikio.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Były stalinowski sędzia Stefan Michnik jest poszukiwany listem gończym – poinformował Instytut Pamięci Narodowej. Prokuratorzy referując stan śledztwa przypomnieli, że Michnik brał udział w represjonowaniu działaczy niepodległego Państwa Polskiego.

 

Jak przypomniał IPN, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów kapitanowi w stanie spoczynku Stefanowi Michnikowi. Zdaniem śledczych, ówczesny kapitan Michnik pełniąc funkcję asesora komunistycznego Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie od 27 marca 1951 roku do 20 listopada 1953 roku „działając w strukturach systemu państwa totalitarnego posługującego się na wielką skalę terrorem dla celów politycznych i społecznych, złamał prawo”.

 

Historycy twierdzą, że Stefan Michnik jako sędzia wojskowy jest odpowiedzialny za skazywanie żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego. Orzekał m.in. w sfabrykowanych procesach dotyczących „sprawy Tatara”, a skład sędziowski z jego udziałem skazał na kary śmierci (wykonane) mjr. Zefiryna Machallę, mjr. Karola Sęka, a także mjr. Andrzeja Czaykowskiego. „Michnik uczestniczył w egzekucji Czaykowskiego, którego szczątków - po pogrzebaniu w jednym z dołów śmierci - nie odnaleziono do tej pory”
 

 

 

 

Źródło: pch24.pl

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prezydent podpisał nowelę Kodeksu karnego, która zakłada m.in. 25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT o wartości ponad 10 mln zł. Nowe przepisy mają pomóc w zwalczaniu procederu wyłudzania z budżetu pieniędzy za naliczony VAT - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Ustawa przewiduje zmiany nie tylko w Kodeksie karnym, lecz także w ustawach o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej. Instytucje te mają uzyskać możliwość "prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych w przypadku najpoważniejszych typów czynów zabronionych" przewidzianych w noweli.

[...]

W myśl ustawy, jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzenia zwrotu VAT dotyczy towarów lub usług o wartości przekraczającej 5 milionów złotych, przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Gdy wartość towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach przewyższać będzie 10 milionów złotych, sprawcom grozić będzie, tak jak w przypadku najpoważniejszych zbrodni, kara pozbawienia wolności w najcięższych wypadkach nawet na 25 lat więzienia.

 

Dokument wprowadza możliwość łagodniejszego potraktowania sprawcy, poprzez zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary, w wypadku ujawnienia przez niego wszystkich okoliczności przestępstwa oraz wskazania osób współdziałających, a w razie zwrócenia korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa - nawet odstąpienia od wymierzenia kary. Ma to m.in. na celu rozbicie mafijnych powiązań w grupach przestępczych - wskazuje uzasadnienie.

 

Ustawa wejdzie w życie 1 marca 2017 r. (PAP)

 

Źródło: bankier.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już za nieco ponad tydzień ministerstwo finansów ministerstwo finansów uruchomi specjalny urząd do jeszcze większej kontroli podatników w Polsce. Krajowa Administracja Skarbowa – bo tak będzie się nazywał ten urząd – będzie miała uprawnienia administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej. Eksperci są zgodni – oznacza to prawdziwy „podatkowy stan wojenny”.

Nowy organ kontrolny wzbudza ogromne kontrowersje głównie ze względu na potężne uprawnienia, niemal niczym skrępowaną swobodę działania i praktyczną bezkarność. Według ustawy (która wejdzie w życie 1 marca br.) o Krajowej Administracji Skarbowej, kontrole skarbowe będzie można przeprowadzać bez jakiejkolwiek zapowiedzi (dotychczas kontrole były zapowiadane, by podatnik mógł się przygotować np. jeśli chodzi o dokumentację).

 

Zastrzeżenia ekspertów budzi również fakt, iż kontroler z KAS będzie mógł po prostu wejść do firmy, gdzie po jedynie po okazaniu swojej legitymacji służbowej będzie miał prawo do wglądu do całej dokumentacji przedsiębiorstwa (także do dokumentów objętych tajemnicą handlową). Według prawników budzi to obawy o oszustwa tj. podszywanie się pod urzędników.

Największe kontrowersje budzi jednak brak możliwości wniesienia jakichkolwiek zastrzeżeń, nie wspominając już o odwołaniu się od wyników kontroli. Decyzja urzędnika będzie ostateczna i – w praktyce – niepodlegająca jakiejkolwiek dyskusji. Podatnik co prawda będzie miał prawo do złożenia wyjaśnień, jednak ustawa w żaden sposób nie daje mu gwarancji procesowych – w praktyce oznacza to, że będą one ignorowane.

Ponadto urzędnicy będą mieli prawo do wykorzystywania nawet psów tropiących podczas kontroli, co w opinii ekspertów jest niczym innym jak traktowaniem podatnika z automatu jak przestępcę.

 

Źródło: pikio.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kilka najlepszych nagrań z tegorocznej edycji sejmu dzieci i młodzieży :)

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zmarł Profesor Bogusław Wolniewicz. Wybitny, inspirujący, otwarty umysł. Zmarł wielki filozof, logik, tłumacz Wittgensteina, publicysta i komentator.

Miał 89 lat.

 

Należał do najwybitniejszych umysłów polskiej prawicy.

Zasłynął bezkompromisową obroną cywilizacji europejskiej przed lewicą, którą określał mianem „lewactwa”.

Prof. Wolniewicz urodził się 22 września 1927 r. w Toruniu. Był synem działacza narodowego zamordowanego przez Niemców. Uczeń Henryka Elzenberga, tłumacz i komentator Ludwiga Wittgensteina. Prof. Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Wolniewicz przez lata współpracował z tygodnikiem „Najwyższy CZAS!”. Redaktor naczelny „NCz!” Tomasz Sommer przeprowadził z nim wywiad-rzekę „Zdanie własne”. RIP

 

efd5a50eec.png

 

Źródło: https://twitter.com/WMUW_Olsztyn/status/893583984944439296

Źródło: http://wolnosc24.pl/2017/08/04/zmarl-prof-boguslaw-wolniewicz-rip/

Share this post


Link to post
Share on other sites

 W wieku 61 lat zmarl Grzegorz Miecugow-dziennikarz i publicysta.

 

 

Edited by Remjus
 • + rep 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sobotę 30.09 w Chorzowie uderzył człowieka pociąg przez co nie dojechałem do domu na czas. Grzybiarz prawdopodobnie był napruty :/ 

 • Haha 1
 • Smutny 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na posiedzeniu Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości zapadła decyzja w sprawie rekonstrukcji rządu. Mateusz Morawiecki zastąpi Beatę Szydło na stanowisku szefa rządu. Beata Szydło ma - według słów Beaty Mazurek - pełnić eksponowane stanowisko w rządzie.

 

Źródło: rp.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rada ministrów przyjęła nowelizację kodeksu karnego, która zakłada podniesienie najwyższej kary pozbawienia wolności z 25 do 30 lat. Dłuższy wyrok dotknie osoby skazane za pedofilię - o czym poinformował poseł Łukasz Schreiber.

 

Zmienić ma się również dolna granica kary za gwałt na dziecku, która zaczynała się od 3 miesięcy i kończyła na 5 latach. Zgodnie z nowelizacją najniższa kara będzie wynosić 8 lat, a próg małoletnich zostanie podwyższony z 15 na 16 lat.

 

via Poinformowani.pl

 • Lubie to 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

O Nas

CSKatowice.com powstało dnia 28 lipca 2012 roku. Jesteśmy prężnie rozwijającą się siecią serwerów Counter-Strike. Nasza młoda i uzdolniona kadra Administratorów pozwala nam się szybko rozwijać!

Społeczność

Reklama

cskatowice
×