Skocz do zawartości

    Zamknięty Luka w Steam powodująca usunięcie danych.


    Ogen Dogen
     Udostępnij

    Rekomendowane odpowiedzi

    • Cała zawartość 2
    • Temat został założony
    • Ostatnia odpowiedź

    Top użytkownicy w tym temacie

    Steam to platforma doskonale znana graczom. Bez instalacji tego oprogramowania praktycznie nie da się aktualizować gier i grać w trybie multiplayer. Steam jest dostępny na wszystkie systemy operacyjne, ale jak się okazuje, wersja linuksowa ma pewien poważny błąd… zamiast instalować i zarządzać grami, może w niektórych przypadkach skasować graczom zawartość dysku twardego.

    Steam skasował mi katalog domowy i podmontowany dysk z backupami

    Jeden z graczy, keyvin, tak opisuje na Githubie to co go właśnie spotkało.

    “Nie wiem co sie stało. Przeniosłem katalog ~/.local/share/steam na dysk podmontowany w /media/user/ i zsymlinkowałem /home/user/.local/steam do tej nowej lokalizacji. Po uruchomieniu Steama pojawiły się problemy — nie mógł znaleźć plików, ale zaoferował mi ich wskazanie na dysku. To jednak nie pomogło i w końcu Steam się zrestartował i zainstalował od nowa. Wszystko zaczęło działać… ale okazało się, że podczas instalacji
    Steam skasował rekursywnie wszystko od nadrzędnego katalogu zaczynając
    , w tym usunął zawartość podmontowanego pod /media mojego 3TB dysku, na który robiłem backupy… Moje najważniejsze dane miałem w chmuerze, więc nie ma katastrofy, choć odczuwam ogromną niedogodność.”

    keyvin kończy swój wpis radą do programistów Steama, aby rozważyli ostrzeżenie użytkownika, że przeniesienie katalogu w inne miejsce spowoduje skasowanie wszystkiego (od tego miejsca w dół struktury katalogów na dysku).

    db6201e6-9cd9-11e4-96a3-db266db6637c-287

    Możecie się pewnie zastanawiać, po co w ogóle keyvin przenosił instalację Steama w inne miejsce — ano dlatego, że Steam na Linuksie nie oferuje podczas instalacji możliwości wybrania katalogu w którym zostaną umieszczone pliki, więc jeśli ktoś chce zwolnić miejsce na partycji systemowej, z reguły myśli o przerzuceniu Steama w inne miejsce.

    To nie wszystkie problemy Steama

    Co ciekawe, pod wpisem keyvina pojawiły się komentarze innych użytkowników, którym Steam skasował dane. W przypadku gracza doofy “wektor ataku” był inny… Okazuje się, że domowy katalog można stracić po zwykłym uruchomieniu skryptu instalacyjnego Steama start steam w trybie debug (z STEAM_DEBUG=1):

    Także na Windowsie może być problem

    Ciekawe ostrzeżenie znajduje się na stronach supportu Steama — ale jest ono skierowane do użytkowników Windows:

    steam-uninstall-600x160.png

    Musisz czytać mały druczek podczas instalacji, koleżko, aby się odwiedzieć, że jak zainstalujesz nas w katalogu obok czegoś istotnego, to po odinstalowaniu Steama zabierzemy ze sobą także inne Twoje dane ;)

    Co jest powodem błędu?

    Gracze przypuszczają, że powodem problemów z kasowaniem danych jest linijka 468, która wywołuje siłowe czyszczenie katalogu Steama, jeśli coś pójdzie nie tak.

    Line 468: rm -rf "$STEAMROOT/"*

    Jeśli zastanawiacie się jak wygląda ustawianie tej zmiennej, to odpowiedzią jest linia 19 skryptu:

    STEAMROOT="$(cd "${0%/*}" && echo $PWD)"
    STEAMDATA="$STEAMROOT"

    W pewnych przypadkach zmienna $STEAMROOT będzie pusta, a wiec wywołanie procedury czyszczenia w linii 468 będzie się sprowadzać do: rm -rf “/”*

    Aż trudno się oprzeć wrażeniu, że fatalna wpadka Steama przypomina klasykę gatunku, błąd bumblebee, który ze względu na dodatkową spację w ścieżce “/usr /costamdalej” podczas instalacji kasował użytkownikom zawartość katalogu /usr :-)

    A mama mówiła, czytaj książki a nie graj w gry!

     

     

    Artykuł zaczerpnięty z Niebezpiecznik.pl

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Hej! Nie widzisz zawartości tego postu?
    Zaloguj się lub Zarejestruj nowe konto, aby korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji!
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
     Udostępnij

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...
    Przeglądasz forum jako gość.
    Nie posiadasz dostępu do niektórych treści i funkcji!