Jump to content

  Locked Luka w Steam powodująca usunięcie danych.


  Ogen Dogen
   Share

  Recommended Posts

  • Cała zawartość 2
  • Temat został założony
  • Ostatnia odpowiedź

  Top Posters In This Topic

  Steam to platforma doskonale znana graczom. Bez instalacji tego oprogramowania praktycznie nie da się aktualizować gier i grać w trybie multiplayer. Steam jest dostępny na wszystkie systemy operacyjne, ale jak się okazuje, wersja linuksowa ma pewien poważny błąd… zamiast instalować i zarządzać grami, może w niektórych przypadkach skasować graczom zawartość dysku twardego.

  Steam skasował mi katalog domowy i podmontowany dysk z backupami

  Jeden z graczy, keyvin, tak opisuje na Githubie to co go właśnie spotkało.

  “Nie wiem co sie stało. Przeniosłem katalog ~/.local/share/steam na dysk podmontowany w /media/user/ i zsymlinkowałem /home/user/.local/steam do tej nowej lokalizacji. Po uruchomieniu Steama pojawiły się problemy — nie mógł znaleźć plików, ale zaoferował mi ich wskazanie na dysku. To jednak nie pomogło i w końcu Steam się zrestartował i zainstalował od nowa. Wszystko zaczęło działać… ale okazało się, że podczas instalacji
  Steam skasował rekursywnie wszystko od nadrzędnego katalogu zaczynając
  , w tym usunął zawartość podmontowanego pod /media mojego 3TB dysku, na który robiłem backupy… Moje najważniejsze dane miałem w chmuerze, więc nie ma katastrofy, choć odczuwam ogromną niedogodność.”

  keyvin kończy swój wpis radą do programistów Steama, aby rozważyli ostrzeżenie użytkownika, że przeniesienie katalogu w inne miejsce spowoduje skasowanie wszystkiego (od tego miejsca w dół struktury katalogów na dysku).

  db6201e6-9cd9-11e4-96a3-db266db6637c-287

  Możecie się pewnie zastanawiać, po co w ogóle keyvin przenosił instalację Steama w inne miejsce — ano dlatego, że Steam na Linuksie nie oferuje podczas instalacji możliwości wybrania katalogu w którym zostaną umieszczone pliki, więc jeśli ktoś chce zwolnić miejsce na partycji systemowej, z reguły myśli o przerzuceniu Steama w inne miejsce.

  To nie wszystkie problemy Steama

  Co ciekawe, pod wpisem keyvina pojawiły się komentarze innych użytkowników, którym Steam skasował dane. W przypadku gracza doofy “wektor ataku” był inny… Okazuje się, że domowy katalog można stracić po zwykłym uruchomieniu skryptu instalacyjnego Steama start steam w trybie debug (z STEAM_DEBUG=1):

  Także na Windowsie może być problem

  Ciekawe ostrzeżenie znajduje się na stronach supportu Steama — ale jest ono skierowane do użytkowników Windows:

  steam-uninstall-600x160.png

  Musisz czytać mały druczek podczas instalacji, koleżko, aby się odwiedzieć, że jak zainstalujesz nas w katalogu obok czegoś istotnego, to po odinstalowaniu Steama zabierzemy ze sobą także inne Twoje dane ;)

  Co jest powodem błędu?

  Gracze przypuszczają, że powodem problemów z kasowaniem danych jest linijka 468, która wywołuje siłowe czyszczenie katalogu Steama, jeśli coś pójdzie nie tak.

  Line 468: rm -rf "$STEAMROOT/"*

  Jeśli zastanawiacie się jak wygląda ustawianie tej zmiennej, to odpowiedzią jest linia 19 skryptu:

  STEAMROOT="$(cd "${0%/*}" && echo $PWD)"
  STEAMDATA="$STEAMROOT"

  W pewnych przypadkach zmienna $STEAMROOT będzie pusta, a wiec wywołanie procedury czyszczenia w linii 468 będzie się sprowadzać do: rm -rf “/”*

  Aż trudno się oprzeć wrażeniu, że fatalna wpadka Steama przypomina klasykę gatunku, błąd bumblebee, który ze względu na dodatkową spację w ścieżce “/usr /costamdalej” podczas instalacji kasował użytkownikom zawartość katalogu /usr :-)

  A mama mówiła, czytaj książki a nie graj w gry!

   

   

  Artykuł zaczerpnięty z Niebezpiecznik.pl

  Link to comment
  Share on other sites

  Guest
  This topic is now closed to further replies.
   Share

  ×
  ×
  • Create New...
  You are viewing the forum as guest.
  You do not have access to some content and features!